Ринок палива в Україні на межі зриву: що відбувається і чого чекати

Нафтопродукти в Україні продовжують дешевшати. Минулого тижня відбувся справжній обвал цін: в середньому вони впали майже на гривню за літр, а в деяких регіонах і більше.

Експерти кажуть, що сприяли цьому два фактори: нафта, яка стрімко дешевшає в світі, і споживання палива в Україні, що стрімко падає. А перешкоджав третій фактор – девальвація гривні. Але поки тренд зниження цін на нафту переважує тренд зниження курсу гривні.

Які тенденції очікувати цього тижня, розповіли наші експерти: директор консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру “Психея” Геннадій Рябцев і аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Що змінилося за тиждень.
Роздрібна ціна палива все більше віддаляється від індикативної, не більше $ 1,1 за літр бензину А-95. Досягнутої на початку року в результаті домовленостей президента Володимира Зеленського і найбільших трейдерів. Зараз літр А-95 коштує 0,90 $/л (мінус 4 центи), ДП – 0,88 $/л (мінус 5 центів).

При цьому різниця в ціні між найвищими і найнижчими цінами, залежно від регіону, зменшилася щодо бензинів і дизпалива і не змінилася щодо автогазу.

Щодо А-92 розкид цін становив 7,6% (1,8 грн/л, мінус 20 коп./л), було 8,14%, щодо А-95 – 6,8%, (1,93 грн/л, мінус 24 коп./л), було 7,6%, щодо дизеля 7,7% (1,59 грн/л, мінус 31 коп./л), було 7,7%, щодо автогазу 12,6% (1,29 грн/л, не змінилася).

Ціни на А-92
Середня ціна по Україні – 24,40 грн/л (здешевлення на 95 коп. л), найвища – в Луганській області – 26,56 грн/л (не змінилася), найнижча – в Харківській області – 23,76 грн/л (здешевлення на 80 коп./л).

Чтайте також:  Найближчим часом вартість пального на українських АЗС приємно здивує водіїв - експерт

У Києві вартість бензину А-92 – 24,58 грн/л (мінус 91 коп./л).

Ціни на А-95
Середня ціна по Україні – 25,41 грн/л (здешевлення на 94 коп./л), найвища – в Луганській області – 27,43 грн/л (здешевлення на 1,04 грн/л), найнижча – в Харківській області – 24,70 грн/л (здешевлення на 80 коп./л).

У Києві вартість бензину А-95 26,29 грн/л (мінус 92 коп. л).

Ціни на ДП
Середня ціна по Україні – 24,81 грн/л (здешевлення на 91 коп. л), найвища – в Луганській області – 25,49 грн/л (здешевлення на 117 грн/л), найнижча – в Харківській області – 23,90 грн/л (здешевлення на 86 коп./л).

У Києві вартість дизпалива 25,16 грн/л (мінус 0,92 коп. л).

Ціни на LPG
Середня ціна по Україні – 10,70 грн/л (мінус 22 коп./л), найвища – в Закарпатській області – 11,42 грн/л (мінус 27 коп./л), найнижча – в Чернігівській області – 10,13 грн/л (мінус 10 коп./л).

У Києві вартість газу – 10,48 грн/л (мінус 14 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку
Всі експерти говорять, що вже третій тиждень ситуація на оптовому ринку не змінюється. Триває протистояння двох трендів: позитивного – здешевлення нафти на світовому ринку. І негативних – девальвації гривні в Україні і падіння продажів в зв’язку з карантином.

Чтайте також:  Допомогу на дитину українцям видаватимуть по-новому, є важлива умова: як отримати гроші

Нагадаємо, в Україні близько 80% моторних палив нафтопродуктів імпортується. Тому для нас дуже чутливі коливання вартості як нафти, так і гривні.

Дедалі більшої ваги набирає падіння продажів палива в роздріб. Як розповів нам Сергій Куюн, очолювана ним “Консалтингова група “А-95” замовила фахівцям з соціологічної компанії Factum Group дослідження серед споживачів паливного ринку.

За даними соціологічного опитування, проведеного у всіх містах України з населенням понад 50 тис. осіб, 46,4% опитаних респондентів скоротили. В тому числі 8,3% зовсім припинили, заправляти особисті автомобілі через введений в країні карантин. Це, на думку експерта, стало важливим фактором, що підштовхнув вартість палива вниз.

Геннадій Рябцев також говорить, що поки темпи зниження цін на нафтопродукти в опті перевищують темпи девальвації гривні. Більш того, вчора гривня навіть трохи зміцнилася. Тому, за його прогнозом, на тижні паливо продовжить дешевшати. Але не так стрімко – на 20-30 коп./літр, і то не у всіх мережах. Також він говорить, що може бути тимчасове закриття невеликих АЗС в регіонах або перехід їх в тіньовий сектор. Що обов’язково позначиться на якості нафтопродуктів.

Артем Куюн також прогнозує подальше невелике здешевлення газу через тривале зниження попиту.