Не можуть дозволити відкриту війну: чому Ердоган та Путін вирішили домовлятися

Зустріч президентів Росії і Туреччини з приводу війни у Сирії тривала більше шести годин. Лише під вечір 5-го березня були опубліковані її остаточні результати. Сайт 24 каналу зібрав все, що варто знати про домовленості лідерів.

Про що домовились в Кремлі
Основних пунктів 10ї зустрічі двох лідерів небагато – лише три.

1) Зупинка бойових дій по всій лінії зіткнення у зоні Ідлібу з 00:00 6-го березня (тобто це вже діє).

2) Створення безпекового коридору шість кілометрів на північ та на південь від траси М4 (вона ще поки контролюється опозицією, стратегічна М5 – вже урядом). Технічно, коридор мають погодити міністри оборони двох держав протягом тижня.

3) З 15-го березня мають початись спільні патрулі М4 від населеного пункту Трумба до населеного пункту Айн-ель-Хабр.

Чтайте також:  Терміново! Техніка в Мінську. Лукашенко зібрав війська в столиці. Це вже не просто протест

 

А ще є питання 12 турецьких спостережних пунктів. Вони були створені угодою в Сочі і частина зараз знаходиться в оточенні сил РФ/Асада. Ердоган сказав наступне: всі вони важливі, але ситуація буде збережена, як вона є зараз. Основною вимогою Анкари був вихід армії Асаду за межі цих 12-ти опорних пунктів.

Втім, інші джерела кажуть, що доля деяких спостережних пунктів буде вирішена за тиждень. І так, Туреччина може їх втратити. Як це сталося із ключовим опозиційним містом Серакеб, яке наразі контролює російська військова поліція.

Володимир Путін визнав, що Москва не завжди погоджується з рішеннями Анкари – країни підтримують різні полюси в конфлікті. Але до кризи в Ідлібі – останній провінції Сирії, яка ще протистоїть Асаду – ]м вдавалося координувати свої дії. Документ, розроблений у ході зустрічі, “дотримується духу домовленостей у Астані”.

Чтайте також:  З 1 липня в Україні припиняється держмонополія на виробництво спирту

Президент РФ висловив надію, що “угода стане гарною основою для зупинки боїв в Ідлібі, що дозволить створити зону де-ескалації, зупинити страждання і гуманітарну кризу, що зростає”. І це правда – мільйон біженців вже у кордону з Туреччиною, а біля Греції розгортається справжня драма, яка нагадує про кризу мігрантів 2015-2016 рр.

Наслідки бойових дій в провінції Ідліб/ photo: Arab News

Якщо припинення вогню збережеться, то дехто з мільйонів людей, які стали внутрішньо переміщеними особами, зможе повернутися у свої поселення. Туреччина, втім, продовжує втрачати життя військових у Сирії (наразі вже 60 загиблих), її населення все більше занепокоєне тим, що конфлікт досі продовжується.