Перший день суворого карантину в Україні.
Під замком до 24 січня заклади харчування, культури, ТРЦ та спортзали. Із самого ранку дотримання вимог перевіряють представники Держпродспоживслужби. У рейди вирушили і кореспонденти “5 каналу”. Чи дотримують обмежень у регіонах? Дивіться у сюжеті.
У Запоріжжі із початком локдауну кафе та магазини, що торгують промисловими товарами, закрилися. Зачинені кінотеатри та навіть перукарні.
“Не ходжу ні в які заклади, нікуди взагалі. Транспорт працює, і то добре”, – кажуть люди.
“Як ставлюся? Але поки що не помітив, в магазині не був поки, тому не знаю”, – також відзначив місцевий чоловік.
У Львові попри карантин працюють різдвяні будиночки, у центрі міста можна придбати светр чи магніт на згадку. Містом гуляв святий Миколай. А на площі Ринок працювала ковзанка.
Працювала ковзанка і в самому центрі Одеси – на Грецькій площі. Навіть дощ не став на заваді для відвідувачів.
“Це взагалі було спонтанне рішення, я давно хотіла на ковзанку і Аліна така: “Дивись, ковзанка, пішли покататися”, – розповідають Арина та Аліна, мешканки Одеси.
“Це свіже повітря, велика площа, нехай пару людей покатаються, карантинний режим, масочки, дистанцію дотримуємо”, – каже Євгенія та Віталій, працівники ковзанки.
Продовжує працювати низка ювелірних магазинів. Відкриті двері у сувенірних крамницях.
“Ми не працюємо, у нас перестановка, подивіться, що у нас робиться, подивіться. Яке право ви маєте знімати?” – відповідають у магазинах.
Заклади харчування можуть працювати лише о у форматі “із собою”.
“Ми підтримуємо, куди подітися, але дискомфорт, звичайно, є. У тому, що хотілося б посидіти в кафе”, – говорить Світлана, мешканка Одеси.
Не задоволені через зачинені кафе і мешканці Дніпра.
“Йтиму вулицею, буду пити, але це не дуже добре. Навесні це було терпимо. Навесні можна було постояти на вулиці, взимку взагалі складно. Я вдома готувати не люблю і в основному харчуюся в закладах, зараз буду страждати”, – каже Тетяна, мешканка Дніпра.
Працюватимуть лише на виніс і доставку і ті заклади, які ще два місяці тому бойкотували карантинні обмеження. Не лякали рестораторів навіть штрафи. Однак нині кількість відвідувачів через пандемію впала, до того ж, січень – мертвий сезон.
“Нам дали попрацювати в грудні – це нам дало можливість бути на плаву. У грудні заробити, щоб більш спокійно пережити січень. Якщо в березні нас взяли так і закрили всіх. Постачальники, люди, продукти –взяли, стоп-кран, то зараз ми знали за місяць, ми готувалися, ми розуміли, що треба розпродати склади, нам потрібно вирішити з оренди”, – каже Сергій Головатський, ресторатор.
У супермаркетах непродовольчі товари лежать на полицях, але на касі їх не пробивають.
Не продають забороненого і в магазинах Черкас, попри дозвіл мера ігнорувати локдаун. Під замком опинилися і ринки. Відчинені лише продуктові ятки. У місті проводить перевірки держпродспоживслужба.
“Все пояснили, що будуть великі проблеми, тому що ринок, і їх оштрафують, і нас, ну немає, і люди просяться, які закриті – тут помиють, ремонти поробити”, – розповідає Микола, директор ринку.
Карантинні обмеження в Черкасах підтримують не всі.
“Я не думаю, що він дійсно допомагає, якщо б пояснили людям різницю, що, подивіться, ми зробили карантин і дійсно зменшилася кількість захворювань, можливо тоді результативність буде видно, і ну люди таки не дурні”, – наголошує Христина, мешканка Черкас.
“Я вже у віці, я не працюю, але намагаємося на вулиці менше виходити. Треба ж зупинити цю чуму”, – каже Олександр, мешканець Черкас.
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко відеозвернення, у якому він виступав проти локдауну, зі своєї сторінки у соцмережах напередодні видалив. Скоригував свою думку і бунтівний мер Тернополя, напередодні у фейсбуці він уточнив, що у разі збільшення кількості хворих дослухатиметься до рішення уряду.