Різниця в 350%: що потрібно зробити, щоб Україна наздогнала середні зарплати в Польщі.

Завдання Уряду України до 2030 року зрівнятися за рівнем середньої заробітної плати з сусідніми Словаччиною і Польщею нереалістичне не тільки за першим враженням, але і якщо керуватися статистикою.

В останньому допоміг переконатися президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування ( ВАКМП ) Василь Воскобойник.

Нагадаємо, раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль у своїх соцмережах звернув увагу на дані Державної служби статистики, згідно з якими середня реальна заробітна плата в Україні станом на грудень 2020 року перевершила показники того ж місяця минулого року на 10,1%, склавши 14,2 тис. грн. Реальна заробітна плата — номінальна, з урахуванням інфляції (зростання споживчих цін).

Він також нагадав про завдання КМУ до 2030 року підняти середню оплату праці в Україні до рівня Польщі та Словаччини.

Прем’єр-міністр не уточнив, чи полягає мета в тому, щоб наздогнати нинішні показники сусідів, або ті, якими вони виявляться через 9 років, проте Воскобойник зауважив, що зростання середньої зарплати в Польщі, незважаючи на коронакризу, склало 3,5%.

Чтайте також:  “Впала арматура”: на заробітках в Польщі загинув колишній військовий ЗСУ

Зазначимо, що середня заробітна плата в підприємницькому секторі Польщі, згідно з центральним статистичним управлінням країни, в грудні 2020-го склала 5 974 злотих (без вирахування податків) проти 5 604 злотих в тому ж місяці 2019-го. За вирахуванням податків (близько 30%) показник склав 4 200 злотих (приблизно 1125 доларів).

Таким чином, реальна середня заробітна плата в Україні та Польщі різниться на 620 доларів (14,2 тис. грн. — близько $ 505 за нинішнім курсом НБУ ). Однак Василь Воскобойник вказує, що для постійного зростання заробітних плат воно повинно корелюватися з рівнем економічного розвитку.

«Слід запитати, чим обумовлене зростання зарплат. Цього року у нас нульові, якщо не негативні показники економічного розвитку. Ці 10 років ми тільки біжимо по колу: в 2010 році у нас ВВП був близько $ 130 млрд — і в 2020-му він також має становити $ 130−140 млрд (згідно з МВФ — $ 142,2 млрд — прим. ред.)», — каже Воскобійник. Відзначимо, що ВВП Польщі в 2010 році, за оцінкою МВФ, становив $ 479 млрд проти $ 580 млрд в 2020 році.

Чтайте також:  Україна продовжує експорт зерна. Борошномели та пекарі просять обмежити експорт. Інакше хліб різко здорожчає

При цьому різниця мінімальної заробітної плати в Україні та Польщі залишається на рівні в більш ніж 3,5 разу — 6 тисяч гривень ($ 213) проти 2,8 гривень злотих ($ 751). За словами Воскобойника, зростання мінімальної зарплати може бути обумовлене тільки економічним розвитком.

«Зараз різниця в 350%. Якщо навіть економічне зростання становитиме 5% щорічно — зрозуміло, що це складні відсотки, — навряд чи ми зможемо нагнати таку різницю за 10 років», — зауважив голова ВАКМП.

Обтяжуючим фактором, зазначив Воскобойник, також буде демографічна криза всередині Європи, яка «буде заохочувати ці країни підвищувати рівень життя і максимально сприяти приїзду трудових мігрантів з інших країн». Україна тут — не виняток, підсумував Воскобойник.