“Страна.UA” провела аналіз правової бази рішення РНБО щодо санкцій відносно нардепа Тараса Козака, підсумком яких стало закриття трьох телеканалів.
Під час обговорення законопроекту про санкції в серпні 2014 року з документа були викреслені пункти 10, 11 і 12, які передбачають застосування санкцій до ЗМІ шляхом припинення їх виходу.
В даних пунктах говориться:
10 пункт – заборона користування радіочастотним ресурсом України;
11 пункт – обмеження або припинення діяльності ЗМІ та інших суб’єктів інформаційної діяльності, в тому числі, в мережі Інтернет;
12 пункт – обмеження або заборона виробництва або розповсюдження друкованої продукції та інших інформаційних матеріалів.
Причому на це під час обговорення у Верховній Раді зробив акцент тодішній прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.
“Які правки ми підтримуємо в цьому законопроекті? Уряд пропонує виключити з перерахованих санкцій обмеження і припинення послуг поштового зв’язку, заборона і обмеження теле- і радіотрансляції, обмеження або припинення діяльності ЗМІ та інших інформаційних матеріалів. Ми вважаємо, що такі рішення можуть прийматися виключно судами Україна відповідно до законів і Конституції“, – сказав Яценюк.
У рішенні РНБО є посилання на пункт 6 про позбавлення правом займатися ліцензійними видами діяльності (він залишився в законі).
Але, виходячи з обговорення закону в серпні 2014 року, чітко зрозуміло, що законодавець прибрав ЗМІ з під його дії. А пункт про ліцензії стосується інших видів діяльності (наприклад, на торгівлю алкоголем або ж користування надрами).
І вже точно під санкції ніяк не можуть потрапити інтернет-ЗМІ, у яких ніяких ліцензій немає взагалі“, – йдеться в повідомленні.
Раніше “Країна” повідомляла, що перед голосуванням членів Ради національної безпеки і оборони України за введення санкцій проти Тараса Козака та його трьох телеканалів їм не надали ніяких зв’язків нардепа з “ЛДНР”.
Також нагадаємо, що 2 лютого президент Зеленський підписав указ про набуття чинності рішення РНБО про введення санкцій проти Козака і відключенні від мовлення трьох опозиційних каналів – 112, NewsOne і ZIK.
Після цього ЗМІ, які посилалися джерела в Офісі президента, почали публікувати чутки про те, що санкції пов’язані з імпортом вугілля з “ДНР” і “ЛНР”, яким нібито займаються близькі до Козаку структури. Секретар РНБО Олексій Данилов заявив, що це припущення, і це “не зовсім може відповідати дійсності”.