Грабіжники забрали мільйони зі сховища VIP-відділення банку в Києві: нові подробиці НП

Після резонансного злочину в Києві, коли злодії обчистили квартиру відомого продюсера Олексія Семенова і забрали 8 мільйонів гривень, багато хто задумався про зберігання своїх грошей і цінностей.

Дехто навіть вирішив орендувати банківські комірки. Однак чи є вони безпечними – велике питання.

Дуже показова історія сталася у VIP-відділенні “УкрСиббанку”. Під час безпрецедентного пограбування сейфового сховища злочинці забрали з комірок коштовності й гроші клієнтів. Майже через дев’ять місяців справа зависла, а банк “пішов у відмову”.

Про те, що відбувається з розслідуванням, і про нові обставини резонансного злочину.

пограбування банку

Як сталося пограбування депозитарію
О 2:12 24 травня 2020 року на пульт диспетчера ТОВ “Де-Факто Корп” (компанії, що надає послуги АТ “УкрСиббанк” з охорони відділення на Голосіївському проспекті в Києві) перестав надходити GPS-сигнал охоронної сигналізації з відділення банку.

О 2:36 перестали працювати цифрові камери відеоспостереження, приміщення було повністю відключене від енергопостачання.

О 3:30 перестав надходити сигнал пожежної сигналізації.

О 3:41 до відділення банку приїхав наряд охорони ТОВ “ВІК-ТАН”, який, незважаючи на відсутність GPS-сигналу охоронної сигналізації відділення, сигналу пожежної безпеки, відсутність електропостачання приміщення, не вжив заходів щодо охорони приміщення. За вказівкою диспетчера пульта співробітники охорони поїхали звідти. Вони повернулися на об’єкт лише о 5:50 і виявили відчиненими двері заднього входу до відділення банку.

Працівник VIP-відділення банку прибув на місце події лише о 7:50, і в цей час надійшло повідомлення в поліцію.

Під час огляду місця події з’ясувалося, що сховище і банківський сейф, у якому розміщувалися орендовані індивідуальні сейфи клієнтів, відчинені рідними банківськими ключами.

Було зламано 17 комірок, у яких клієнти “УкрСиббанку” зберігали гроші й цінності.

Не помітили коробку з грошима і золотом
Як розповів OBOZREVATEL один із клієнтів банку, який втратив унаслідок пограбування сховища велику суму, спочатку розслідуванням займалися в Голосіївському районному управлінні поліції Києва.

“Там, скажімо так, не справлялися. У них дійсно не було досвіду в таких розслідуваннях. Природно, що я та інші постраждалі скаржилися – зокрема в МВС. Тому справу забрали в Головне слідче управління Національної поліції України. Але і там ніякого просування не спостерігається”, – вважає потерпілий.

Про проблеми із розслідуванням говорить і адвокатка Тетяна Жуковська, яка представляє інтереси подружжя, що також позбулося своїх коштів.

“Доводилося постійно смикати слідство. Вимагати навіть, щоб вилучили відео з камер спостереження на вулиці, і багато іншого. Але дивовижна історія сталася пізніше, коли справу вже було передано до ГСУ”, – розповіла адвокатка.

Чтайте також:  Чоловік вистрілив у голову 10-річному хлопчику

За словами Жуковської, вона вмовила слідчого з главку з’їздити у VIP-відділення банку – подивитися своїми очима на місце злочину. Він з’їздив, а потім розповів, що в банку йому віддали цілу купу різних папірців, пакетиків тощо, які було виявлено вже після огляду співробітниками Голосіївського райуправління. А коли слідчий почав розглядати все передане банком, то в коробці від мобільного телефона знайшов… 10 тисяч доларів.

“Я зв’язалася в чаті з усіма постраждалими, запитала, у кого з них була така коробка, яку зберігали в комірці, – і знайшовся власник. Він точно описав її, сказав, від якого вона телефона. І потім ця людина вже звернулась до слідчого”, – розповіла Жуковська.

На її думку, грабіжники просто не звернули увагу на цю коробку.

Також, за інформацією OBOZREVATEL, несподівано знайшлися і деякі вироби із золота, які “завалялися” у сховищі. Повторимо: все це було виявлено співробітниками банку вже після огляду місця злочину співробітниками поліції.

Що винесли з депозитарію
Тільки у двох клієнтів “УкрСиббанку”, за даними OBOZREVATEL, у комірках зберігалося дев’ять мільйонів гривень.

У деяких індивідуальних сейфах люди тримали невеликі суми (по 3-5 тисяч доларів), цінні речі й коштовності – не бажаючи зберігати їх удома.

За інформацією джерела, може йтися приблизно про три мільйони доларів, однак через певні причини деякі клієнти не заявляли в поліцію про реальні суми втрат.

Злочинців запустили і закрили співробітники банку?
В адвоката одного з клієнтів склалося враження, що співробітники банку в п’ятницю, за день до пограбування, закрили в приміщенні злочинців.

“Судячи з усього, двері запасного входу/виходу було зламано не ззовні, з вулиці, а зсередини приміщення банку. Це видно на фото огляду місця злочину і дає підставу припускати, що злочинці дійсно спочатку/заздалегідь перебували всередині банку, а потім уже обчистили комірки”, – розповів він.

З його думкою згодне й одне з джерел OBOZREVATEL. За його твердженням, біля другого виходу з відділення банку, запасного, не було камер відеоспостереження.

Там саме коридор, де стоять сервери, електричні щити тощо, а також вхід у туалети та інші приміщення. Джерело вважає, що грабіжники могли там відсидітися цілу добу, а в ніч із суботи на неділю вимкнути сигналізацію і зайти в кабінет співробітниці банку, у якої були ключі від сховища і безпосередньо сейфа.

Інкасаторський автомобіль біля VIP-відділення в Голосіївському районі. Фото 2020 р.

“Звичайний ящик столу, в якому разом із жіночими гігієнічними засобами були ці ключі від “скарбів”. Тож сховище було відчинено рідними ключами, як і сейф. А комірки просто зламані фомками”, – зазначив один зі співрозмовників OBOZREVATEL.

Чтайте також:  В Одесі трирічний малюк затопив квартиру, щоб врятуватися від голоду - мати-наркоманка була в бігах

Кілька клієнтів VIP-відділення “УкрСиббанку”, з якими вдалося поговорити журналістам OBOZREVATEL, вважають, що надії на те, що вдасться дізнатися правду і знайти злочинців, дуже мало.

“Мої високопоставлені знайомі з органів порадили “відпустити” ситуацію, оскільки нікого вже не знайдуть”, – розповіла Ольга.

Також, за словами клієнтів, у відділенні банку, де сталося пограбування депозитарію, вже замінено штат співробітників, але залишився чоловік, який останнім заглянув у ті двері приміщення, де ймовірно могли перебувати злочинці.

Банківські комірки: а раптом пощастить
Адвокатка Тетяна Жуковська вважає, що зберігати гроші в комірках категорично не можна. “Я вам кажу як адвокат, який вів кілька справ щодо зламаних комірок. Якщо їх не відкривають “інтелектуально”, то зламують фомками – через недбальство працівників банку”, – говорить Жуковська.

Також здебільшого банк не несе відповідальності за вміст комірок, у які клієнт може покласти що завгодно. І людина, яка вибрала такий спосіб конфіденційного зберігання грошей і цінностей, повинна це розуміти.

Виняток – послуга оренди комірки з договором відповідального зберігання, коли робиться опис усього вмісту. Але в цьому випадку може постраждати конфіденційність, чого дуже багато клієнтів саме і побоюються.

З огляду на всі ці нюанси, перед тим, як орендувати комірку в депозитарії, варто все ретельно обдумати і зважити ризики.

Ще одна загроза для клієнта – те, що деякі банки не вживають достатніх заходів для захисту коштів своїх клієнтів. Однак зазвичай це стає відомо вже після НП. Як і сталося після пограбування VIP-відділення “УкрСиббанку” на Голосіївському проспекті.

Поліція повідомила начальнику департаменту безпеки НБУ про виявлені проблеми. Цей документ опинився в розпорядженні OBOZREVATEL.

У ньому йдеться про те, що:

ключі від депозитарію дійсно зберігалися в письмовому столі співробітника банку

система сигналізації не відповідає встановленим вимогам

замки і двері не відповідають рівню безпеки для збереження майна клієнтів

відеокамери встановлені неправильно, а в необхідних місцях їх просто немає

служба охорони несвоєчасно виїхала у відділення банку і т.д.

За словами більшості постраждалих клієнтів, “УкрСиббанк” не хоче спілкуватися з ними. Деякі навіть зверталися до голови правління Лорана Дюпуша у Францію, щоб вирішити ситуацію, яка склалася, – проте у відповідь отримали, по суті, відписку.