Хабарі та відкати: медична фірма придумала, як обдурити Prozorro – ЗМІ

Національна поліція проводить резонансне розслідування ймовірної корупції у найбільших медичних установах України.

У ході цього розслідування був отриманий доступ до е-мейл скриньок і листування керівництва ТОВ «Архімед Медікал».

Матеріали розслідування свідчать про ймовірне створення керівництвом компанії ТОВ «Архімед Медікал», постачальником перев’язувальних медичних виробів, умов для перемоги в тендерах шляхом надання хабарів посадовим особам державних лікарень та інститутів за «прописи» в технічних завданнях.

У листуванні співробітники і керівництво «Архімед» обговорюють те, кому, як і за перемогу в яких тендерах платити відкати. Багатьом платили за безналом, елітною технікою, будівельними матеріалами, турпутівками. Матеріалів вистачило на друге кримінальне провадження №5202000000000457 за трьома статтями КК. Як виявилося, майже всі тендера цього дистриб’ютора проходили за підозрілою схемою.

Як встановлено слідством, в обмін на обіцянку неправомірної вигоди посадові особи прописували в тендерні завдання такі умови до предметів закупівлі, яким відповідала тільки продукція конкретного виробника – Paul Hartmann, єдиним українським імпортером якого є «Архімед Медікал».

З отриманих матеріалів випливає, що так звані «винагороди» платили як готівкою, так і за безготівковим розрахунком на рахунки туристичних фірм, надавали елітними будівельними матеріалами, люксовою побутовою технікою, і навіть сертифікатами мереж «Сільпо» та «Гудвайн».

Нерідко сплачували за безготівковим розрахунком з рахунку ТОВ «Архімед Медікал» або ФОП-сателітів, що використовувалися для мінімізації оподаткування. Довести отримання неправомірної вигоди, якщо до неї веде такий «безготівковий» шлях у банківській системі, нескладно.

На підставі отриманих матеріалів восени 2020 року було розпочато нове кримінальне провадження №5202000000000457 за ст.28 (Вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією), ст.368 (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) і ст.369-2 (Зловживання впливом) ККУ.

Чтайте також:  Порушує законодавство. “Центру протидії корупції” висунули гучне звинувачення: шокуючий скандал

У разі доведення провини у суді фігурантам «світить» до 15 років ув’язнення.

Журналісти переконані, що медичні представники «Архімед Медікал», діючи в інтересах бенефіціарів схеми – Романьока Миколи Михайловича і Созанської Олександри Володимирівни, домовлялися з ключовими особами лікарень про те, що в технічне завдання тендера будуть вписані «унікальні» вимоги до продукції, тим самим виключаючи можливість участі інших компаній.
Далі на майданчику Prozorro оголошувався публічний відкритий тендер, проте з «унікальним» ТЗ. На торги виходять дві компанії: «Архімед Медікал» і компанія-сателіт. Обидва учасники пропонують повністю ідентичний список продукції німецького виробника Paul Hartmann AG, а різниця в ціні тендерних пропозицій становить менше 1%.

Компанія-сателіт є, схоже, суто технічним конкурентом, необхідним для створення ілюзії торгів і дотримання вимог Закону «Про публічні закупівлі». Нагадаємо, що єдиним дистриб’ютором медичних виробів Paul Hartmann AG в Україні є саме «Архімед Медікал».

У соцмережах Микола Романьок має нік «нікого не бійся», що, мабуть, відповідає його ставленню до закону. Попри такий псевдонім, за анкетою у фейсбуці пан Романьок створює враження добропорядного голови родини і люблячого батька, успішного бізнесмена: світлини з дружиною і дітьми чергуються з мотиваційними текстами на бізнес-теми і міркування про політику.

Однак насправді все зовсім інакше.

На початку 2018 року дружина Миколи Катерина подала на розлучення і стягнення аліментів. У її позовній заяві описується, що Микола залишив дружину і двох дітей 3 і 6 років без коштів, не бере участь у їхньому забезпеченні, однак користується дорогим автомобілем, який переоформив на третю особу, дозволяє собі упродовж року неодноразово подорожувати світом, відвідував кулінарні курси, має коштовний мобільний телефон і дорогий одяг.

Чтайте також:  МВС України в 2000-х називало Ахметова «лідером злочинного синдикату» - витік досьє FinCEN.

Мабуть, передбачаючи судовий спір з дружиною, ще до позову Микола замів сліди: права власності на автомобіль BMW 4, квартиру і компанію дійсно були переоформлені на батька і родичів, а у листопаді 2017 було закрито СПД.

У процесі слухань, з лютого до грудня 2018 року, Микола наводить аргументи для суду про те, що не в змозі платити аліменти в розмірі 20 000 гривень у зв’язку з тяжким фінансовим становищем, і вважає справедливою й достатньою сумою 10 000 гривень на обох дітей.

У той час, як Катерина після двох почергових декретів збирала аргументи, Микола, судячи з його публікацій у соцмережах, встигає відпочити на одному з найдорожчих курортів Австрії, проїхати на орендованому Range Rover Великобританією й Шотландією, продати переоформлений BMW і взяти в лізинг новий Audi Q8, влітку відпочити в Туреччині, а у жовтні разом з коханкою злітати на два тижні на острів Балі.

Дійсно, з такими витратами насилу можна знайти зайві 5000 гривень на дитину. Мабуть тому Микола вказує, що на лижах в Австрії, на Range Rover у Великобританії і з коханкою на Балі «перетинав кордон України у робочих цілях та за наказами роботодавця».

Завдяки вправним маніпуляціям у вересні і грудні 2018-го Микола виграє цивільні суперечки у Катерини. Рішенням суду встановлено виплату аліментів на дитину в розмірі 5000 грн – тобто менш як 150 євро.