Швеція відмовилася від карантину через коронавируса. Школи і дитячі садки відкриті для дітей, а місцеві жителі з острахом, але ходять в ресторани.
10-мільйонна країна вирішила піти наперекір всьому світу, і не дивлячись на загальну паніку, зберігає спокій. Але сказати, що коронавірус зовсім не торкнулася скандинавів – не можна. Є тисячі заражених і сотні померлих, а великі компанії (Volvo, IKEA) вже зазнають збитків.
Як Швеція стала добровільним учасником експерименту, і що думають про це місцеві жителі, дізнався в українця Максима Куниці, який крайні 5 років живе в Стокгольмі.
Маски ніхто не носить, а ресторани відкриті
Стокгольм живе своїм звичним життям. Сказати, що коронавірус тотально вплинув на шведів, поки не можна. В країні досі працюють школи та дитячі садки, туди ходять діти і батьки спокійно їх відпускають.
На вихідних, та й у будні дні тисячі людей відвідують торгові центри, парки і кінотеатри. Ніяких масштабних обмежень, нічого того, що відбувається в Європі, або в сусідніх Данії, Норвегії чи Фінляндії, немає.
“Влада закрила лише університети і вечірні школи для дорослих. Всіх перевели на удаленку. Роботодавцям сказали аналогічно, якщо є бажання – залишайте співробітників працювати вдома. Ось, до речі, я так і роблю, 3 тижні виконую обов’язки на дому. Але це не заважає мені вечорами як і раніше виходити на прогулянку “, – розповідає Максим.
На вулицях столиці дуже складно зустріти людину в масці, більшість людей вважають цю міру недоречною. Куниця додає, причина такого ставлення до Коронавіруси криється в високу довіру до влади.
“Для багатьох українців складно уявити, але в Швеції люди дійсно довіряють уряду, Міністерству охорони здоров’я. Якщо там кажуть виходити на вулицю, то шведи будуть так робити кожен день. За логікою місцевих жителів, влади краще знають, як краще. І якщо в кабінетах топ -чиновник не б’ють на сполох, значить не все так погано. Звичайно, є люди, які скептично до такого налаштовані або дуже бояться, але чесно, з мого оточення це лише одиниці”, – пояснив співрозмовник.
“І так, що ще хочу відзначити – паніка в супермаркетах була лише перші день-два. Тоді скупили всю туалетний папір, але далі все стабілізувалося”- додав Максим Куниця.
Влада вирішила влаштувати експеримент
Головний епідеміолог країни Андерш Тегнел за підтримки уряду і правлячої Соціал-демократичної партії вирішив піти на перекір із загальносвітовими засадами боротьби з коронавірусів. За його задумом, шведам простіше перехворіти хворобою живучи звичайним життям, ніж зробити це сидячи на карантині. Простіше кажучи, він переконаний – коронавірусів захворіють всі, так нехай краще це особливо не вплине на життя людей.
Після “першого удару” хвороби, на думку Тегнела, у людей виробиться базовий імунітет, і при другій хвилі менше захворіє коронавірусів. Немає сенсу тижнями виснажувати державну систему і економіку обмеженнями.
У разі необхідності їх забирають в лікарні, лікують на місці, інші ж заражені можуть знаходиться лише на самоізоляції будинку під контролем. Якщо ситуація не виправдає очікувань, то тільки тоді в країні введуть жорсткіші заходи.
Такий підхід критикують багато світових вчені, але довести зворотне складно, адже хвороба лише набирає обертів. Перш за все критиці піддається мала кількість ліжок для хворих – всього 2,2 на тисячу населення.
Відзначимо, згідно з офіційною статистикою – в країні більше 7-и тисяч хворих і 5 сотень загиблих. Зроблено лише 37 тисяч тестів.
В уряді Стефана Левен такий підхід підтримують, перш за все через мінімізацію втрат економіки. Але сказати, що прем’єр зовсім кинув все на самоплив теж не можна.
З кінця березня в країні діє заборона на масові заходи і на збори, де в одному місці більше 50 осіб. Під заборону потрапили похорон, весілля, інші релігійні обряди. За порушення правил штрафують;
З 19 березня в країну заборонений в’їзд іноземцям на 30 днів.
Що відбувається з економікою?
Сказати, що економічна криза через коронавируса сильно вдарив по шведам, поки не можна. По-перше, багато хто працює повноцінно, як і раніше. Частина співробітників, перш за все в Стокгольмі, перейшла на удаленку.
По-друге, у держави досить великий запас міцності. За всією світовою індексам і рейтингам Швеція знаходиться на вершині міцності. Тому країна в змозі забезпечити своїм громадянам на час спокійне існування. Вже ввели норму про кредитні канікули, коли після заяви в банк можна оплачувати тільки відсотки за кредит, а не саме “тіло”.
“У нас зросло безробіття, ось тільки сьогодні читав, що на 25 тисяч осіб за короткі терміни. Але в країні дуже добре працюють профспілки і кожна людина при прийомі на роботу підписує контракт. Звільнити в Швеції просто так не можна, потрібні підстави. Навіть якщо до цього справа і дійшло, то в контрактах прямо сказано – повідомити роботодавець повинен підлеглому за 1-4 місяці, щоб людина знайшла альтернативу “, – підкреслив Максим Куниця.
“Також є опція стати на біржу праці і отримувати щомісячну допомогу. Є можливість отримати часткову допомогу від держави, коли при звільненні пару місяців 40% зарплати платить роботодавець, а 52% з бюджету. Вся допомога йде через дуже високих податків, адже шведи вважають, краще в спокійний час заплатити більше, а в неспокійний тобі допоможе держава” – додав співрозмовник.