У Вінницькій області, як і в багатьох інших областях України, знову почала зростати захворюваність на коронавірус.
За останню добу в регіоні було зафіксовано понад 800 випадків інфекції, це найвищий показник за весь час епідемії.
Лікарні забиті пацієнтами, а лікарі кажуть, що тепер перебіг хвороб набагато важчий, ніж восени. Водночас жителі регіону не вірять у небезпеку і продовжують масово ігнорувати протиепідемічні заходи.
Довго чекають і прибувають уже “важкими”
З початку епідемії в Вінницькій області виявили понад 39 тисяч випадків захворювання. Кількість померлих наближається до позначки в сім сотень людей. Завідувач реанімації Вінницької центральної районної лікарні Володимир Чеботарьов каже, що за останні дні пацієнтів суттєво побільшало.
“Потік зростає, вся реанімація зайнята. Довелося додаткові місця організувати в сусідніх відділеннях. Але що викликає побоювання – дуже багато важких хворих. Зазвичай це люди з супутніми захворюваннями – діабет, зайва вага, серцево-судинні проблеми тощо” – говорить Чеботарьов.
Зараз у цьому відділенні одна людина перебуває на апараті штучного дихання, ще п’ятеро вимагають кисневої терапії.
“На жаль, люди прибувають уже з кисневою залежністю. Причин кілька, і головна – неорганізованість хворих. Хтось ще на початку хвороби відмовляється їхати в районну лікарню, а в місті місць уже немає. Час йде, родичі бачать, що вже діватися нікуди, доводиться госпіталізувати, і відразу в реанімацію. Хтось просто намагається лікуватися вдома і упускає дорогоцінний час”, – пояснює Чеботарьов.
У пацієнтів страх і паніка
Люди бачать, як вмирають їхні сусіди по палаті і як важко переносять хворобу інші пацієнти, тому починають сильно нервувати. Лікар пояснює, що COVID-19 викликає кисневу недостатність і часто діє на головний мозок.
“Кисень недостатньо надходить до клітин головного мозку, у людини починається страх, паніка. Психічно більш стійкі люди мужньо переносять такий стан і вірять в одужання. Інші плачуть, здаються. Це наші звичайні будні в реанімації. Медперсоналу не вистачає, у нас померли два лікарі. Тепер доводиться працювати набагато більше”, – говорить Чеботарьов.
Ходять без масок і не вірять у коронавірус
Основною причиною такого спалаху інфекції Чеботарьов вважає новорічно-різдвяні свята й небажання людей дотримуватися елементарних правил безпеки: “Розслабилися, відпочивали, каталися на лижах, збиралися на весіллях по 300 осіб, ходили в церкви, на концерти. Ось і результат. Наступний спалах буде після Великодня”.
Місцеві жителі області підтверджують – люди давно вже втомилися й розслабилися, тому мало хто дотримується запобіжних заходів.
“У нас у Хмільнику з масками вже рідко хто ходить. На свята приїжджало багато туристів, люди святкували в ресторанах, кафе. А як тільки школярі пішли на навчання, то почали хворіти. Діти все це переносять легше, але заражають батьків, бабусь і дідусів. Так і пішло”, – вважає жителька регіону Катерина Дідик.
В області достатньо тих, хто досі не вірить в існування коронавірусу. “Я негативно ставлюся до локдауну, карантину, до масок і взагалі вважаю, що цей вірус фейковий. Знищують малий бізнес, не дають жити”, – впевнений житель Вінниці Петро.
“Моя сусідка постійно стогнала, що так вони втомилися від локдаунів, від того, що її син навчається вдома, а не в школі, і вона змушена з ним сидіти і займатися. Що її кафешку постійно закривають. Зараз у них хворіє вся сім’я. Тест не здають, лікуються за допомогою сімейного лікаря. Каже, що висока температура, втратила нюх, але все одно вважає, що все було зайве. Я не знаю, що в голові у людей. Але можна сказати, що ми такий спалах коронавірусу заслужили своїм ставленням”, – каже Аліна Базилюк.
Зараз Вінниччина належить до “помаранчевої” зони, але потрапить у “червону” (як Прикарпаття, Буковина й Житомирщина), якщо кількість хворих зростатиме. Поки ж обласна влада посилила карантинні заходи:
на дистанційку пішли спочатку учні 5-11 класів, а тепер і учні молодших класів теж будуть вчитися вдома;
у лікарнях заборонені планові операції й госпіталізації;
також збираються проводити перевірки в громадському транспорті та закладах громадського харчування на предмет дотримання маскового режиму.