“Чимало побічних ефектів”: до України надійшли перші препарати для лікування коронавірусу

За відсутності вакцини медики вимушені експериментувати.

Поки світ шукає ліки від нового типу коронавірусу, медики змушені екпериментувати з препаратами, ефективність яких до кінця не вивчена та не доведена.

Оскільки у ліків чимало побічних ефектів, призначають їх найтяжчим пацієнтам – винятково за їхньої згодою. Україна теж затвердила експериментальний протокол лікування COVID-19, спираючись на досвід США та ЄС. Про те, чи отримали вже ці ліки у регіонах та чи застосовують.

На Сумщину перші препарати, передбачені державним протоколом, надійшли у середу, 8 квітня. Протималярійного плаквенілу вистачить для близько 400 пацієнтів. Прописали його поки лише одній тяжкохворій.

Раніше ж на Сумщині розробили свій протокол лікування – з протималярійними препаратами. Так рятують пацієнтів з двобічною пневмонієї, під’єднаних до апарату штучної вентиляції легень

“Був застосований “Делагіл” і ми побачили ефективність цього препарату. Пацієнтка почуває себе краще. І вчора теж була госпіталізована хвора з двобічною пневмонією – ми їй призначили “Плаквеніл”.Що стосується інших препаратів – мова йде про “Калетру”, “Тосілізумап” – це противірусні препарати, то поки ще немає”, – каже головна інфекціоністка Сумської області Ірина Троцька.

Першим хворим на коронавірус, здебільшого призначали симптоматичне лікування. Дехто з пацієнтів усе купував за власний кошт, декому щастило щось отримати із запасів лікарень. Зараз хворі на повному забезпеченні держави, окрім вітамінів, пробіотиків та ще кількох супутніх препаратів – принаймні так розповідають самі пацієнти.

Чтайте також:  У США призупинили випробування COVID-препарату від компанії Eli Lilly

“Лікували тата – купували за свій кошт. Тобто, йому ще державних антибіотиків, нічого не було. А тітка вже лежить – лікується за державне все. І сказали, що будуть оці протималярійні препарати”, – ділиться онук померлої від коронавірусу Богдан Лебідь.

Нині на Сумщині 56 лабораторно підтверджених діагнозів коронавірусу. Із заражених 15 пацієнтів лікуються стаціонарно. За останні дві доби нових хворих не виявляли.

А ось на Житомирщині найбільшу кількість хворих на новий тип коронавірусу зареєстрували у Бердичеві, де від ускладнень COVID-19 померли вже двоє пацієнтів.

Дружина однієї з жертв коронавірусу Ольга Бодак розповідає: чоловікові тривалий час радили прости сидіти вдома, а шпиталізувати погодилися лише після того, як він наполіг на рентгені. Спершу хворого лікували антибіотиками, на які родина щодня витрачала до п’яти тисяч гривень. Згодом ліки почали видавати, зокрема й експериментальні.

“Один єдиний раз йому ввели цей препарат, але він чи не подіяв”, – додає пані Ольга. Вона та її мама також підхопили COVID-19. Обидві жінки лікуються вдома під наглядом медиків. Кажуть, їм теж пропонували антибіотики: “Каже, можливо, попийте, чи не попийте, тобто чітких рекомендацій не було. А я її спитала: “На якій підставі мені його пити? В мене виявили запалення? Може треба зробити якісь аналізи перед тим як пити?”

Чтайте також:  У мережу потрапили поради медиків по боротьбі з COVID-19 для тих, хто не хоче звертатися до лікарні

У бердичівській лікарні ж повідомляють: у наявності мають дві упаковки експериментального препарату. Цієї кількості вистачить на вісім осіб, а хворих у місті зараз десять, з них одна пацієнтка у важкому стані. Чи призначати їй препарат – ще вирішують.

На Вінничині від початку спалаху зафіксували 102 випадки коронавірусу. У реанімації міської лікарні Вінниці нині троє пацієнтів, які мають тяжку пневмонію. Їх мали б лікувати за екпериментальним протоколом МОЗ.

“Якщо антибіотиками інфекційні лікарні забезпечені, то протималярійних препаратів, які рекомендує міністерство – нема. В аптеках їх теж пацієнти придбати не можуть. Вінницька інфекційка має лише дві упаковки ліків від малярії, які подарували невідомі спонсори. Їх вистачить на трьох хворих”, – каже завідувач інфекційним відділенням лікарні №1 Анатолій Чорний.

Вінницькі інфекціоністи розробили власний протокол лікування, де, окрім протималярійних, застосовують, зокрема, препарати для лікування СНІДу.

За таким протоколом уже врятували двох тяжких пацієтів. Але він діє лише на місцевому рівні. Та й специфічних ліків так само не знайти в аптеках. Імпортні закінчилися. А виробництво вітчизняних лише обіцяють поставити на конвейєр.