Пробіжка та велопрогулянка на карантині: поради юриста

Посилений карантин в Україні викликав чимало запитань та суперечок, зокрема щодо правомірності введених обмежень. Це стосується і звичних для багатьох пробіжок чи велопрогулянок.

Що потрібно мати з собою під час занять спортом, де можна це робити, щоб не довелося сплачувати штраф, а також яких заходів обережності при цьому варто дотримуватися.

Зокрема, людей, які займаються спортом, можуть стосуватися заборони на:

відвідування спортивних майданчиків, а також – парків, скверів, лісів (окрім вигулу собаки однією особою);
перебування у громадських місцях без маски чи респіратора;
перебування на вулиці без документів, що засвідчують особу.

Де можна займатися спортом?
У постанові Кабміну №211 є конкретні застереження про заборону відвідування вищезазначених місць. Відповідно, виходить, що там і не можна виконувати спортивні вправи, бігати. Але є декілька суперечливих моментів.

По-перше, йдеться про спортивні майданчики, однак нічого не сказано про стадіони. Тому тут питання – спірне. Особливо це стане помітно, якщо будуть якісь санкції щодо людей, які перебувають саме на стадіонах.

Всі нормативно-правові акти, які втручаються в правила поводження і життєдіяльності людей і тим більше встановлюють санкції за порушення, повинні бути максимально конкретними і не допускати подвійних тлумачень,– зазначив експерт.

Жоден інший нормативно-правовий акт не може суперечити букві і духові основного закону – Конституції. Зокрема і постанова Кабміну, яка законом не є.

Тому притягнення до відповідальності тільки тому, що людина відвідувала вищезазначені місця, доступні для громадськості (зокрема стадіони та спортивні майданчики), буде незаконним і матиме абсолютну перспективу скасування в судовому порядку.

Чи обов’язково вдягати маску?
Так. Перебування без масок у громадських місцях, зокрема і під час пробіжок чи їзди на велосипеді, буде порушенням карантинного законодавства. Це є підставою притягнення до адміністративної відповідальності включно із накладенням штрафу.

Чтайте також:  Скандали з ТЦК: чи покарали когось з військкомів

І тут будь-яких аргументів, на підставі нормативних актів вищої сили, зокрема Конституції України, знайти фактично неможливо.

Ми все таки повинні розуміти: виходиш з дому – вдягаєш маску. Будеш ти проходити через громадські місця і чи є визначення для тих просторів, де ти йтимеш – не має значення. У моєму розумінні громадське місце – це будь-яке місце, поза приватним,– пояснив адвокат.

При собі необхідно мати паспорт?
Така заборона встановлена постановою Кабміну №211. Але перебування людей без документів, які засвідчують особу, не можна віднести до карантинного законодавства. Тому за порушення передбачено попередження, а от стягнення штрафу буде непропорційним втручанням.

Правоохоронці мали б обмежуватися роз’ясненням щодо того, що є такого роду припис постанови, і його треба дотримуватися. Вони також можуть людину, яка порушила його і з’явилася на вулиці без паспорту, затримати до 3-х годин для встановлення особи.

Тобто правомірні дії такі: затримали – хтось привіз документ (на прохання порушника) чи прослідували з людиною до помешкання, де ці документи знаходяться – встановили особу – попередили – відпустили. Все це – до трьох годин.

Олег Левицький також не радить у випадку будь-яких непорозумінь з правоохоронцями, “качати права”, вимагати адвокатів, вмикати камери. Варто з розумінням ставитися до їхньої роботи і до їхніх вимог, з повагою вирішувати всі конфліктні ситуації:
Вони – люди, які виконують вказівки. У них теж є свої нормативи, плани по притягненню до відповідальності. Тому, якщо людина хоче, щоб з нею по-людськи поводилися, вона повинна так само ставитися до інших, передусім – до представників правоохоронних органів, які роблять свою роботу задля нашого загального добра.

Чтайте також:  «Укрзалізниця» призупинила продаж квитків до Івано-Франківської області через спалах коронавірусу.

Які засоби обережності є виправданими з медичної точки зору?
Як пояснила у коментарі епідеміологиня, заслужена лікарка України Людмила Мухарська, з медичної точки зору, якщо людина займається бігом чи прогулюється наодинці і не посеред натовпу, то загрози в принципі немає. Як і, скажімо, якщо люди на тротуарі дуже швидко один повз одного проходять чи пробігають, ризик підхопити вірус – мінімальний. Тому в таких ситуаціях носіння маски є необхідністю лише з юридичної точки зору – наразі цього вимагає закон.

Теоретично вірус може потрапити на одяг і взуття людини, яка контактувала з інфікованим. Тому що одним із шляхів передачі вірусу є крапельний та контактний. Тобто якщо хворий стоїть близько і дуже тісно спілкується зі здоровою людиною, то виділяються біологічні краплі, в яких може знаходитися вірус. Ті краплі поступово “опадають” на підлогу і таким чином можуть потрапляти на одяг і на взуття.

У зв’язку з цим МОЗ і ВООЗ рекомендують, коли людина повертається додому, обережно зняти одяг, не струшувати його, і винести, наприклад, на балкон, або кудись, де є повітря, щоб він там певний час знаходився. Якщо є можливість, можна його випрати. Взуття варто обробити дезинфектантом, який рекомендується у таких випадках.

Цього можна не робити, якщо ви бігали чи виконували спортивні вправи наодинці у такому місці, де не було багато людей.

Та, все ж, лікарка наголошує: головне – мити руки і обробляти їх антисептиком. Адже цей шлях передачі збудника – більш небезпечний, ніж, наприклад, через одяг або тим більше через взуття.