Зеленський ризикує глибокими політичними неприємностями, якщо вирішить продовжити сумнівну справу проти Тетяни Чорновол.
Вперше з останніх днів епохи Януковича Україна зробила крок до тиранії. 10 квітня до активістки з боротьби з корупцією, громадської лідерки та колишньої парламентарки Тетяни Чорновол. Прийшли оперативники Державного бюро розслідувань України в масках. Її переслідують посадові особи президента Зеленського за звинуваченням у вбивстві та перешкоджанні діяльності Партії регіонів колишнього президента України Віктора Януковича під час революції гідності 2013-14 років.
Тетяна Чорновол — яскрава і суперечлива особистість, яка славиться своєю сміливістю. У серпні 2012 року вона проводила розслідування щодо палацової садиби президента Януковича (яка за оцінками, коштувала півмільярда доларів), чітко розкривши масштаби його корупції. Коли рух протесту Майдану в грудні 2013 р. набув ескалації, її викрали та сильно побили під час нападу, який шокував націю. Її чоловік, ще один активіст Майдану, був бійцем-добровольцем, вбитий у серпні 2014 року, захищаючи Україну від російської агресії.
Ясно, що Чорновол — не звичайна громадянка. Вона є живим символом протестів Майдану та війни проти вторгнення Москви та окупації сходу України. У цьому сенсі справа проти неї є нападом на переважаючу точку зору новітньої історії України. Це напад на ідею революції Майдану як легітимного громадянського руху на захист української демократії та на дії значною мірою ненасильницькі, до яких вдалися протестувальники у відповідь на смертоносні напади все більш нелегітимних державних органів. Кампанія проти Чорновол може перетворитися на загальнонаціональну справу.
Як повідомляється, екснародна депутатка Чорновол підозрюється у ряді ймовірних злочинів. Поки їй офіційно повідомлено, що її обвинувачують у вбивстві, що пов’язане з пожежею у штабі Партії регіонів у Києві в розпал протестів у лютому 2014 року. Чорновол не заперечує, що вона вела протестуючих до штабу партії та брала участь у підпалі будівлі. Однак слідчі, які раніше розглядали цю справу, встановили, що всі в будівлі мали достатньо часу для безперешкодного виходу. Співробітник Партії регіонів, спеціаліст з інформаційних технологій Володимир Захаров, якому, ймовірно, доручило керівництво зібрати камери відеоспостереження, помер від вдихання диму. Це було явно трагічною подією, але такою, яку слідчі вже визначили, як таку, що не була прямим результатом нападу підпалу з політично мотивованої точки зору.
Показово, що напад на штаб-квартиру Партії регіонів стався на тлі жорстоких нападів на протестувальників з боку правоохоронних органів та бандитів, що об’єдналися з Партією регіонів.
Тим не менш, того ж дня Чорновол каже, що вона звернулася до протестуючих на Майдані з повідомленням, що фізичне насильство не є відповіддю на фізичне насильство держави.
Повторне відкриття справи, яка вже була розслідувана і закрита через відсутність складу злочину в Генеральній прокуратурі, має присмак політичної вмотивованості.
Неймовірно і тривожно, що справа потрапила до рук судді Печерського районного суду м. Києва Сергія Вовка, який вважається тісно пов’язаним з кланом Януковича. У 2012 році Вовк засудив колишнього міністра внутрішніх справ України Юрія Луценка до 4 років позбавлення волі – міжнародні організації нагляду за правами людини розцінили це як акт політичних репресій. Адвокати Чорновол оскаржили це призначення і попросили призначити суддю, який не має конфлікту інтересів, слухати цю справу.
Окрім питань щодо судової упередженості, і керівництво Державного бюро розслідувань також вразливе до звинувачень у упередженості. До призначення на посаду заступника голови ДБР Олександр Бабіков займав посаду адвоката Януковича та інших членів внутрішнього кола колишнього українського лідера.
Принципово важливо, що Бабікова було висунуто командою Зеленського, тому кримінальне переслідування Чорновол триває під керівництвом людей, призначених чинним Президентом України.
Тому Президент Зеленський не може відсторонитися від справи, а натомість повинен діяти, щоб запобігти політичному мотивуванню переслідування.
Таке втручання не було б безпрецедентним. Останніми тижнями Зеленський активно втрутився, щоб змінити склад слідчих та правоохоронних органів, включаючи несподіване відсторонення високоповажного генпрокурора та його управлінської команди.
Відсторонення Бабікова з посади заступника голови ДБР та початок розслідування щодо прокуратури. Відповідальної за жалюгідне рішення про переслідування Чорновол, тепер, здавалося б, єдиний відповідальний хід дій Зеленського.
Якщо він не буде діяти, то справа може нанести глибоку шкоду міжнародній репутації Зеленського. Його позиція серед партнерів України вже постраждала після низки неправильних кроків. Вони включали непотрібні поступки Росії в мінських переговорах, несподіване звільнення Уряду. До якого входило багато добре оцінених реформаторів, і відкриття численних легковажних кримінальних справ проти колишнього Президента України Петра Порошенка.
Що ще важливіше, кримінальне переслідування Тетяни Чорновол також ризикує відчужити та розлютити практично все незалежне громадянське суспільство України. Включаючи весь рух Майдану разом із сотнями тисяч добровольців та ветеранів війни, які допомогли захистити країну від вторгнення Росії.
Ці люди є найбільш активним та патріотичним сегментом українського суспільства. Співпраця з ними має важливе значення для будь-якого українського лідера, який бажає ефективно керувати, особливо такого президента, як Зеленський.
Який прийшов до влади, обіцяючи об’єднати країну. По мірі подолання економічних криз, пов’язаних із охороною здоров’я. Економічного та соціального характеру, підтримка цього сегмента українського суспільства буде незамінною для стабільності країни та популярності її обраних лідерів.
Президент Зеленський ризикує глибокими політичними неприємностями, якщо вирішить продовжити сумнівну справу проти Тетяни Чорновол. Він прийшов до влади як свіже обличчя в українській політиці, але це обвинувачення може зміцнити його репутацію прихильника контрреволюційного ревізіонізму та помсти Майдану.