Вранці 16 квітня розпочався черговий обмін полоненими між Україною та підконтрольними Росії бойовиками Донбасу. На Батьківщину вже повернулися 9 бранців з окупованої Донеччини, ще 10 мають повернутися з окупованої Лугащини.
Загалом під час великоднього обміну Україна поверне 19 своїх громадян, які перебували в неволі на тимчасово окупованих територіях.
Українці після звільнення мають пройти обов’язкову двотижневу обсервацію. Усе тому, що на окупованому Донбасі зафіксовані випадки COVID-19, а окупаційна влада не надає точної інформації про масштаби його поширення.
Взаємне звільнення утримуваних осіб відбувається у рамках формату “всіх на всіх”. Для президента Володимира Зеленського та для української влади загалом цінним є кожен, кого незаконно утримують на окупованих територіях чи в іншій країні. Україна має визволити всіх своїх громадян,– наголосили в ОП.
акож наразі тривають переговори про звільнення українців, яких утримують в окупованому Криму та в Росії. Серед цих бранців є понад 80 кримських татар.
Скільки людей передасть Україна бойовикам? 10 осіб українська сторона передала на окуповану Донеччину. Ще 7 утримуваних передадуть на окуповану Луганщину.
Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова раніше заявляла, що дехто з українських полонених, яких утримували в російських в’язницях, має симптоми коронавірусу. Зокрема, мовиться про можливе інфікування COVID-19 у московській в’язниці “Лефортово”.
Також Денісова на своїй сторінці у фейсбуці розповіла, що серед звільнених є Віктор Шайдов – військовий ЗСУ, якого тримали у полоні з 2019 року.
Що відомо про Великодній обмін полоненими.
Проросійські бойовики на Донбасі 2 квітня запропонували українській владі списки утримуваних ними людей, яких вони готові відпустити у межах обміну. Обидва списки – окремо від луганських і донецьких бойовиків – разом включають лише 19 людей.
8 квітня Тристороння контрактна група провела відеоконференцію, під час якої сторони досягнули принципових домовленостей щодо списків для взаємного звільнення утримуваних осіб, а також дати – не пізніше Великодня, тобто 19 квітня.
У списках, які підготували для великоднього обміну полоненими, не включені кримчани.