Що буде з курсом долара та цінами: відповідід на головні запитання про наслідки карантину для України

Експерти вважають, що коронавірус та карантин обвалить економіку України щонайменше на 10%. 

Починаючи від 12 березня, коронавірус змусив всю Україну зупинитися на карантин. В результаті без роботи залишилась рекордна кількість громадян, ціни на продукти почало “лихоманити”, Кабмін запроваджує “кризові” зміни до бюджету, а Нацбанк намагається втримати гривню та не допустити її девальвації.

ТСН.ua зібрав думки експертів у різних галузях та разом з ними спробував знайти відповіді на головні запитання про те, наскільки болючим для українця стане тривалий карантин та коронавірусна криза.

Що буде з курсом долара?
Національний банк України жорсткою монетарною політикою поки втримує курс гривні на рівні 27,3 грн/дол. Керівний партнер інвестиційної компанії Capital Times Ерік Найман вважає, що поки передумов для різкої девальвації немає.

“Впав імпорт, тому якогось суттєвого тиску зараз на гривню немає. Поки НБУ буде продовжувати вести жорстку монетарну політику, доти курс гривні триматиметься на рівні 27-28 грн за долар. Якщо, наприклад, Україна отримає гроші від МВФ, то частина цих грошей може піти на стримування девальвації”, – розповів економічний експерт в коментарі ТСН.ua.

Водночас економіст зазначив, що для України було б добре отримати курс 32 грн/дол, але для цього має бути пом’якшена монетарна політика, а Нацбанку слід почати друкувати гривню.

“Виходячи з того, як розвиваються події зараз, раніше, ніж у вересні, це навряд чи можливо, тому до цього часу курс гривні буде залишатися стабільним. Все в руках Нацбанку”, – додав Найман.

Як вплине на економіку карантин?
Ерік Найман вважає, що якщо карантин почнуть послаблювати наприкінці квітня або на початку травня, тоді “економіка України провалиться на 10-15%”. Падіння буде відчутне в будь-якому разі.

Те, що слід очікувати на падіння, підтвердив нам і директор аналітичної групи Da Vinci AG Анатолій Баронін. Він додав, що великий вплив на стан економіки матиме не лише карантин, а й надання кредиту від МВФ.

“Ми бачимо, що коштів на перекриття дірки в бюджеті немає, з іншого боку, поки допомоги від МВФ, що могла б піти частково на перекриття цієї дірки, теж немає. В цьому контексті ситуація має досить небезпечний вигляд і дуже негативні перспективи”, – говорить Баронін та додає, що без кредиту Україні буде дуже важко уникнути дефолту.

А якщо карантин подовжать?
Якщо карантин подовжиться ще на кілька місяців, то, на думку експертів, удар буде ще більш болючим і спрямованим на звичайних громадян.

“Якщо карантинні заходи подовжують, наприклад, ще на 2 місяці, то ми отримуємо вже мінус 20%. Тому термін має значення. Тим паче, коли на перший час в людей ще є якісь заощадження. Подовження болісно вдарить саме по людях, бо перший удар на себе прийняв малий бізнес, перукарні, кав’ярні, фітнес-тренери”, – говорить Ерік Найман.

Чтайте також:  Україна відзначає День Державного Прапора: історія свята

Що буде з цінами на продукти після карантину?
У Національному банку поки фіксують падіння цін на продукти, зокрема крупи, овочі і фрукти. Це сталося через падіння ажіотажного попиту на них, який з’явився після оголошення карантину.

“Сплеск цін, який ми відзначали після запровадження карантину на окремі групи товарів, такі як м’ясо, крупи, засоби медичного захисту, був пов’язаний з ажіотажним попитом і тимчасовим скороченням пропозиції. У квітні ціни прийшли до свого нормального рівня”, – зазначила раніше заступниця керівника НБУ Катерина Рожкова.

Ситуація з продуктами харчування може змінитися різко в гірший бік у разі подовження карантину, впевнений член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

“Приватні підприємці залишилися без заробітку. Багато найманих працівників нібито працюють віддалено, а за фактом перебувають в оплачуваних і неоплачуваних відпустках. На кілька місяців у них вистачить продуктів і заощаджень. А далі, якщо карантин продовжиться, почнеться елементарний голод. Влада навряд чи ризикне вводити продуктові картки, це вкрай непопулярний захід” –  цитує економіста сайт Finance.ua.

Чи зміняться зарплати?
Що до зарплат, то тут ситуація теж не надто позитивна. Аналітики відзначають, що надій на здійснення прогнозів про підвищення на 20-25%, які були зроблені в кінці 2019 і на початку 2020 року, залишилось не багато.

Зокрема, за останнім прогнозом Кабміну, цього року середня зарплата складе 10,7 тис. грн. Раніше уряд чекав, що цей показник зросте до 11 тис. Для порівняння, за підсумками грудня середня зарплата по Україні була зафіксована на рівні 10 847 грн.

“Зрозуміло, що під час загострення світової кризи економічна ситуація в Україні буде погіршуватися набагато швидше і драматичніше, ніж в Польщі. Тому і хвилі трудових мігрантів з України після карантину можуть тільки збільшитися”, – вважає власник міжнародного агентства з працевлаштування Gremi Personal Євген Кириченко.

Як з роботою?
За місяць карантину кількість безробітних в Україні зросла на 1-1,3 млн і становить 2,5-2,8 млн осіб. Такі дані наводить Торгово-промислова палата (ТПП) України.

За оцінками організації, рівень безробіття сьогодні становить 13,7-15,4%. і це найвищий показник за останні 15 років.

Зазначається, що в першу чергу роботу втратили ті, хто неформально працював в галузях, діяльність яких була зупинена на час карантину – це близько 1 млн осіб з 4 млн, зайнятих у цих галузях.

Чтайте також:  За кордон пускають не всіх: кого 100% повернуть в аеропорту додому і чому

Також в більшості випадків роботу втратили ті працівники, які не змогли діставатися до робочого місця через зупинку пасажирського сполучення, кажуть в організації. Згідно з опитуванням компаній, проведеному ТПП, 26% з них планують скорочення персоналу, ще 30% не ухвалили остаточного рішення.

Чи є найменш болісний варіант виходу з карантину?
На думку керівного партнера Capital Times Еріка Наймана, для України більш прийнятне поступове зняття обмежень, адже в економіки нема можливостей надавати фінансову підтримку бізнесу: “В Економіці України дуже мало можливостей підтримувати прямо, фінансово бізнес і людей, як це робить США чи Європа, де з бюджету направляють досить великі кошти.  В України просто немає таких грошей, тому залишається запроваджувати лише розумні пом’якшення карантинних заходів”.

Нагадаємо, 11 березня Кабінет міністрів України на три тижні запровадив карантин на всій території України задля протидії коронавірусу з Китаю. Кабміном запропоновано встановлення обмежень на проведення масових заходів, у яких запланована участь 200 та більше осіб. Але це не стосується заходів державної необхідності.

Проведення спортивних заходів можливе з дозволу міжнародних організацій, без глядачів. Також Україна закриває кордони. Роботу метро, а також автомобільне, залізничне та авіасполучення між містами й областями від 18 березня в Україні також буде тимчасово обмежено. Низка регіонів зачинила навчальні заклади та ввела низку жорстких обмежень – від закриття закладів громадського харчування до заборони виїзду та в’їзду до міста.

За 2 тижні після цього Кабмін запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території України та подовжив карантин на місяць – до 24 квітня. 3 квітня карантин посилили: ввели обов’язкову 14-денну обсервацію для осіб, які прибувають з-за кордону, заборонили пересуватися вулицями більш ніж двом особам, крім випадків супроводу дітей.

В Україні 3 березня зафіксували перший випадок зараження на коронавірус COVID-19. Інфікованим виявився мешканець Чернівецької області. Він незадовго до цього повернувся з дружиною з Італії.

Ввечері 12 березня в Україні офіційно підтвердили ще два випадки зараження коронавірусом. Інфікування зафіксували в Чернівецькій та Житомирській областях. Жінка з Житомирщини померла від інфекції, ставши першою жертвою COVID-19 в Україні.

Після цього про виявлення коронавірусу почали повідомляти і в інших областях. Епіцентрами спалаху в Україні стали Чернівецька область та місто Київ, де хворобу діагностують найбільше. За актуальними новинами щодо поширення коронавірусу в Україні, кількості хворих та летальних випадків, а також засобами боротьби про COVID-19 стежте на сайті ТСН.ua.