Шрі-Ланка на межі екологічної катастрофи, узбережжя вкрили тонни пластику

Шрі-Ланка на межі екологічної катастрофи.

Проводиться масштабна операція з очищення узбережжя після того, як 12 днів тому загорівся контейнеровоз, завантажений хімікатами, що затопило західне узбережжя країни мікропластичним забрудненням та потенційно небезпечними відходами.

Екологи Шрі-Ланки заявили, що це одна з найгірших екологічних катастроф в історії країни, і попередили про потенційну загрозу для морського життя та рибної промисловості.

Члени Військово-морських сил Шрі-Ланки наділи захисні костюми та гумові чоботи для видалення пластика, хімічних відходів та сміття, що покрили пляжі біля столиці Коломбо, включаючи популярне туристичне місце Негомбо.

Судно, зареєстроване в Сінгапурі, під назвою MS X-Press Pearl, плавало з Гуджарата в Індії до Коломбо, коли 20 травня на борту сталася пожежа, оскільки вона знаходилася в дев’яти морських милях від узбережжя Шрі-Ланки.

З того часу ВМС Шрі-Ланки та Берегова охорона Індії намагаються загасити полум’я і зупинити корабель від розвалу або занурення.

Якщо це станеться, 350 метричних тонн нафти можуть витекти в океан, що може завдати величезного екологічного збитку морським жителям та вплинути на 30 кілометрів берегової лінії між столицею та Негомбо, заявив міністр рибного господарства Шрі-Ланки Канчана Віджесекера.

На момент пожежі на судні було 1486 контейнерів, 81 з яких містив “небезпечні вантажі”, у тому числі 25 метричних тонн азотної кислоти, повідомляє X-Press Feeders, оператори X-Press Pearl. Інші хімічні речовини на борту судна ще не підтверджені.

У понеділок адміністрація портів Шрі-Ланки заявила, що корпус судна залишився структурно неушкодженим, і “дотепер ніяких розливів нафти та хімічних речовин не спостерігалося”.

“Також вивчають можливість посадки на судно та встановлення буксирного з’єднання, щоб його можна було пересувати”, – йдеться у заяві портової адміністрації.

У понеділок X-Press Feeders заявила, що “на борту судна не було видимого полум’я, хоча дим все ще виходить із корми корабля”, повідомляє Інформаційний центр компанії про інциденти, маючи на увазі ділянку в задній частині судна.

Чтайте також:  Під Миколаєвом річка набула кривавого коліру і стоїть страшний сморід: відео екокатастрофи

“Протипожежні буксири продовжуватимуть дії, які спрямовані на унеможливлення виникнення займань, щоб забезпечити охолодження всіх гарячих точок та корпусу та люків судна, з вимірюванням температури, що проводиться за допомогою спеціалізованого обладнання, що надійшло з Нідерландів”, – повідомили у компанії.

Екіпаж із 25 членів евакуйований, і більшість з них перебуває на карантині в місцевих готелях. Двоє членів екіпажу отримали травми ніг після вибуху на борту 25 травня та були доставлені до лікарні.

Пізніше у команді виявили позитивний результат на Covid-19 і їх перевели в спеціальний заклад у військовому госпіталі, повідомляє X-Press Feeders.

Компанія заявила, що “допомагає місцевій поліції у розслідуванні пожежі та співпрацює зі слідчими”.

“У X-Press залишаються повністю зосередженими на поточних операціях з пожежогасіння та ліквідації наслідків та продовжуватимуть співпрацювати з відповідними органам щодо розслідування цього інциденту”, – сказано в повідомленні.

Влада Шрі-Ланки розпочала кримінальні та цивільні розслідування щодо того, як почалася пожежа.

X-Press Feeders заявила, що “поки рано говорити”, але раніше повідомляла, що з одного контейнера на борту витікала азотна кислота на попередніх зупинках у порту Хамад в Катарі та порту Хазіра в Індії. Компанія зазначила, що “дана проблема полягала в тому, що не було спеціальних установ чи експертних знань, які б негайно дали можливість ліквідувати витік”.

Проблеми для рибалок та морського життя

Управління охорони навколишнього середовища та охорони морського середовища Шрі-Ланки (MEPA) заявив для місцевих ЗМІ, що пластикові відходи спричинили “найгіршу екологічну катастрофу, яку ми бачили за своє життя”. MEPA додав, що збиток від судна все ще рахується.

Чтайте також:  Відпустка пропала? МАУ скасовує міжнародні перельоти до кінця літа, що робити з квитками

Мудіта Катувавала, координатор екологічної групи Шрі-Ланки Pearl Protectors, заявила, що океан, що оточує корабель, буде “досить токсичним” і висловила побоювання щодо можливого впливу на морське життя, включаючи кілька місцевих видів черепах та риб.

Однією з найбільших проблем були мільйони пластикових гранул, які забруднили води та розмиваються на пляжах уздовж узбережжя після того, як, за оцінками, три контейнери впали в море, сказав координатор екологічної групи Шрі-Ланки Pearl Protectors, висловлюючи занепокоєння щодо риби та інших видів дикої природи, які можуть проковтнути мікрочастинки.

Пластикові гранули, або штанги, використовуються для виготовлення інших виробів із пластмас і є великим джерелом забруднення океану пластиком. Через невеликий розмір птахи, риби та інші морські тварини можуть прийняти гранули за їжу.

Катувавала заявив, що ще однією проблемою є мусонні дощі та вітер, що несе гранули далі уздовж узбережжя.
“Вчора і навіть сьогодні ми бачимо, як рух пелет забруднює все західне узбережжя Шрі-Ланки та вздовж південного узбережжя. Це матиме серйозний вплив в соціальному та екологічному плані”, – сказав він.
Дослідники все ще намагалися визначити вплив на навколишнє середовище та морське життя, додав він. Але рибальська промисловість, на яку багато жителів Шрі-Ланки, що проживають уздовж узбережжя, покладаються як на засоби до існування, вже зазнала впливу через обмеження коронавірусу.
Віджесекера, міністр рибного господарства, зупинив риболовлю в районі навколо ураженого корабля і сказав, що компенсація буде надана тим, чиї робочі місця постраждали внаслідок стихії.
“Ми намагаємося всіма силами захистити узбережжя”, але якщо корабель все-таки потоне, “у нас немає достатніх ресурсів для управління всією операцією”, – заявив Віджесекера.
Навіть якщо корабель не потоне, він сказав, що це може “зайняти тижні, щоб закінчити очищення”.