Покарання за несплату аліментів хочуть змінити: що пропонує законопроєкт

До парламенту подано проєкт закону, яким пропонується відмінити такий вид покарання для неплатників аліментів як суспільно корисні роботи.
Які ще зміни очікують на батьків, які забувають давати гроші на утримання дітей, у випадку ухвалення цього законопроєкту.

Зміни для неплатників аліментів
Сьогодні, кількість записів у реєстрі боржників, які мають заборгованість з аліментів становить – 168 961. Це попри те, що останні роки було ухвалено закони, які посилювали відповідальність для несвідомих батьків.

Проте у Раді зареєстровано законопроєкт, яким пропонується змінити адміністративну відповідальність. Йдеться про проєкт закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стягнення аліментів на утримання дитини”.

Зокрема, автори проєкту хочуть виключити з Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) статтю. Якою встановлено відповідальність за несплату аліментів та ухилення боржника від відбування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт. Також, пропонується внести зміни і до закону “Про виконавче провадження”.

Йдеться про зменшення суми сукупної заборгованості зі сплати аліментів для винесення державним виконавцем постанови про накладення на боржника штрафу. З ухваленням законопроєкту це має бути 20 % суми заборгованості зі сплати аліментів за шість місяців.

Чтайте також:  Українець помер на заробітках у Польщі, рідні вбиті горем: "Не можемо поховати..."

Наразі сукупний розмір такої заборгованості має перевищувати суму відповідних платежів за 1 рік.
Необхідність ухвалення цього закону автори обґрунтовують тим, що майже дворічна практика. Існування такого виду стягнення як суспільні роботи фактично довела його неефективність. Законодавець вважає, що хоча протягом 2018 року і спостерігалась позитивна тенденція сплати аліментів. Але це не було наслідком застосування суспільно корисних робіт, або попереджувального впливу такого виду стягнення.

Щоправда, на переконання юристки Gracers Law Firm Людмили Куси, така позиція законодавця не відповідає реальній ситуації. Так, в 2017 році було ухвалено закон, яким доповнили Кодекс України про адміністративні правопорушення новим видом адміністративного стягнення – суспільно корисними роботами, які призначаються за несплату аліментів. Цей закон був дуже потрібний, адже неодноразово маючи рішення про стягнення аліментів, той з батьків хто його отримав, не міг домогтися його виконання.

З ухваленням вищезазначеного закону ситуація змінилася кардинально: рішення по справам про стягнення аліментів почали реально виконуватися,– переконує Людмила Куса.

На думку юристки, цьому сприяло те, що державні виконавці отримали необхідний для їх виконання алгоритм дій та можливість накладення додаткових санкцій на неплатників аліментів. Останні, в свою чергу, боялися таких санкцій щодо себе, тому й почали сумлінно сплачувати аліменти.

Чтайте також:  Під Дніпром 19-річна сестра стала мамою для 7 братів і сестер: "Нікому не віддам"

Автори законопроєкту вважають, що слід взагалі скасувати адміністративну відповідальність за несплату аліментів. Тому що такий вид покарання як суспільно корисні роботи суперечить практиці Європейського суду з прав людини та міжнародним актам. Водночас, тягар організації виконання суспільно корисних робіт покладається на органи місцевого самоврядування, що ним абсолютно не властиво, а відповідно і не сприймається.

Натомість адвокатка ЮК “AS Legal” Христина Рибак говорить, що наразі обов’язок щодо організації виконання суспільно-корисних робіт покладено на органи місцевого самоврядування. Проте для них це є певним тягарем. З огляду на те, що органами місцевого самоврядування витрачається значний обсяг часу для працевлаштування боржників по аліментам та оплати їхньої праці з місцевих бюджетів.

Проблемою є і те, що вказана “діяльність органів місцевого самоврядування” фактично відбирає роботу у населення. Оскільки створюються зайві та не потрібні робочі місця на підприємствах. Їх чисельність зумовлена не потребами підприємств, а навпаки числом тих, кому призначено відповідне стягнення,– додає Христина Рибак.