До української влади надійшли звернення від інших країн, які просять пустити до них працівників з України. Уряд поки залишатиме кордони на виїзд закритими, але в окремих випадках буде видавати такі дозволи.
Про це йдеться у роз’ясненні від МЗС та Мінекономіки, опублікованому на урядовому порталі.
Вказується, що Кабінет міністрів робив все від нього залежне, щоб повернути громадян на Батьківщину, і з березня до дому приїхали близько 2 млн українців, які працювали за кордоном.
Але тепер повернутися до країн Європи так, як це можна було зробити раніше, неможливо, бо там закрили кордони для іноземців.
Тому, як порадила заступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Юлія Свириденко, бажаючим поїхати на заробітки «необхідно перечекати цей непростий час вдома та не наражати на небезпеку себе та оточуючих».
З іншого боку, у Європі гостро постала проблема нестачі сезонних працівників, функцію яких здебільшого виконували українці. І є країни, які попри закриті кордони готові прийняти українських робітників. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба визнав, що до Кабінету Міністрів надходять такі запити від країн-партнерів.
Дійсно, звернення є. Але Уряд України керується, насамперед, міркуванням безпеки і здоров’я наших громадян. В умовах поширення пандемії будь-яка подорож – це наражання на небезпеку захворювання, особливо, коли ця подорож здійснюється літаком.
Тому уряд буде розглядати кожен такий запит і прийматиме рішення точково, виходячи з поточної епідемічної ситуації в тій чи іншій країні та при дотриманні певних умов. Так, влада приймаючої сторони в особі роботодавця має забезпечити належні умови проживання, праці, медичного обслуговування для українців.
Нагадаємо, про проблему з виїздом українців на роботу заявив посол Естонії в Україні Каймо Кууск.
За його інформацією, переговори щодо приїзду сезонних працівників з Україною проводила Фінляндія, і сторони нібито домовились, однак після доправлення перших 200 осіб до Гельсінкі український уряд припинив подальші чартерні рейси. За словам Кууска, коли спливе термін заборони – наразі невідомо, конкретну дату не встановлено.
Раніше прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив про намір розробити нову програму, котра дозволила б заробітчанам лишитися вдома і передбачала б надання їм роботи і доступного кредитування.
Як відомо, Польща автоматично жила українцям дозволи на перебування, щоб вони не лишали країну.