Навіщо вести здорову дитину до лікаря, або про Все, що треба знати батькам про довідку 086.
Напередодні осені батьки традиційно приймають щорічний челендж: підготувати дитину до відвідування шкільних та інших освітніх закладів. Окрім моральних настанов та закупівельних марафонів, перед батьками постає ще одне важливе завдання — пройти обов’язковий медогляд, щоб дитина отримала довідку 086. І тут починається найцікавіше: магічним чином довідки матеріалізуються без відвідин лікаря. Чому це не просто хибне, не далекоглядне рішення, яке може мати катастрофічні наслідки, пояснює команда лікарів мережі дитячих поліклінік «Веселка»: педіатр, завідувач відділення Євгенія Іваник та педіатр Оксана Головчак.
Довідка 086: чому вона обов’язкова та які дані містить?
Для кожного віку є свій перелік оглядів у спеціалізованих лікарів. Міністерство охорони здоров’я зазначає, що перед відвідуванням шкільних закладів діти обов’язково повинні пройти медогляд, а підтверджується це видачею довідки, й для кожного віку вимоги різні. Наприклад, перед вступом до навчального загальноосвітнього закладу дитину мають оглянути педіатр та певні вузькопрофільні лікарі-спеціалісти — дитячий хірург, дитячий ортопед-травматолог, дитячий офтальмолог, дитячий стоматолог, а також спеціалісти за індивідуальними показами.
Відповідно до оглядів, кожен спеціаліст складає потрібний перелік аналізів та обстежень, і далі залежно від віку медогляди школярів дещо відрізняються.
Такі планові обстеження не просто регламентовані наказом МОЗ — про їх необхідність говорять самі лікарі. «Адже важливо контролювати розвиток дитини, перевіряти наявність прихованих хвороб, які можуть протікати у хронічній та безсимптомній формі. З метою піклування про пацієнтів різного віку та задля комфорту батьків у дитячій поліклініці «Веселка» підготовлені спеціальні пакети оглядів, а обрати правильний допоможуть наші консультанти за телефоном +38 (067) 343 29 11 або +38 (050) 343 29 11.
Ми полегшуємо проходження медогляду для батьків, адже не потрібно записуватися до різних лікарів, тримати в голові безліч інформації, до якого лікаря треба йти зараз, а до якого — лише в наступному році. Ми враховуємо вік дитини й пропонуємо необхідний саме їй перелік лікарів. Якщо батьки обирають такий пакет, ми гарантуємо, що всі необхідні обстеження будуть зроблені. Чому це важливо? Бо саме такі ретельні медичні огляди дозволяють слідкувати за станом та здоров’ям дитини у динаміці і не пропустити серйозних захворювань», — відзначає Євгенія Іваник.
Чому профілактичний медогляд може здивувати батьків
Існують дуже підступні хвороби, які по стану дітей неозброєним оком неможливо діагностувати, а обов’язкових обстежень не передбачено. «Здоровій дитині потрібен медогляд тому, що насправді дуже важлива профілактика, коли батьки з певною періодичністю йдуть до педіатра, який оглядає дитину в певному віці — у півроку, в рік, два і так далі. Однак чим старша стає дитина, тим менше уваги батьки приділяють таким візитам до лікаря. Важливо розуміти, що педіатр постійно працює з дітками, знає, які проблеми найчастіше зустрічаються у дітей певного віку, й саме на них акцентує батькам та надає відповідні рекомендації.
Батьки бачать дитину кожного дня і не можуть оцінити її стан, не завжди помічають, чи щось змінилося. Інколи буває, що дітки приходять з недостатньою вагою, або дитина може мати рік закрепи, а батьки кажуть: «Ну, в мене таке є, в бабусі таке було, і в дитинки таке є, воно йому не заважає». Насправді цього не має бути, але часто батьки до таких станів адаптуються і можуть не бачити в тому проблеми, ніби це насправді й не проблема.
Серед симптомів, що зустрічаються досить часто, можна назвати нічний храп, постійну нежить, хронічний кашель, відсутнє носове дихання, аденоїди, деформацію прикусу. Батьки до того звикають, можуть не бачити проблему, пропустити її або адаптуватися настільки, що вважають, що це є нормою», — пояснює Оксана Головчак.
«До прикладу, хвороби серця. Їх часто не виявляють у підлітковому або дитячому віці, адже не всі діти проходять ехо-обстеження серця у пологовому будинку, а згодом не всі школярі задля профілактики відвідують серцевого терапевта. Знаючи цю ситуацію, ми включили до числа додаткових обстежень ехо серця. Ми хочемо, щоб кожна дитина пройшла це обстеження, і батьки могли в динаміці спостерігати за роботою серця своєї дитини. Адже є певні вади серця, які ніяк не проявляються дуже довгий час: коарктація аорти, дефект міжпередсердної чи міжшлуночкової перегородки. Деякі вади серця вже з народження дають про себе знати, але є й безсимптомні, що вперше можуть проявитися у 2–3 класі, під час якогось значного фізичного навантаження, що часто бувають на уроках фізкультури. Саме тому ми розповідаємо батькам про важливість цього додаткового обстеження.
Серед обов’язкових є й ЕКГ — електрокардіографічне обстеження серця. Воно допомагає виявляти аритмії, які теж бувають вродженими і можуть не проявлятися тривалий час. Як, наприклад, синдром Вольфа Паркінсона Вайта — він фіксується, як певні зміни на ЕКГ, а у повсякденному житті ніяк не впливає на діяльність дитини. Однак за певних обставин може виникнути життєво небезпечна аритмія, надшлуночкова тахікардія», — доповнює Євгенія Іваник.
Чим погано, якщо дитина отримує довідку позаочі
Насправді звичка просто оформлювати папірець замість отримання довідки за результатами планового медичного обстеження серед батьків досить поширена. Однак важливо розуміти можливі наслідки цього для дитини.
Педіатр Оксана Головчак ділиться історією однієї сім’ї: «Наприклад, був випадок, що дитинка недостатньо розбірливо розмовляла й ходила до логопеда. А потім сім’я прийшла до нас на медогляд, ми перевірили слух і виявили однобічну приглухуватість дівчинки. Тобто причина була в тому, що дитина не досить добре чула мову, щоб її відтворювати. Тому такі профілактичні огляди вкрай важливі. Батьки вважали, що вона добре чує, бо вона їх завжди чула, але вона не чула їх досить розбірливо, щоб відтворювати.
Тому наші лікарі роблять такий акцент на профілактичних оглядах. Ми не прагнемо налякати батьків, але наголошуємо, що профілактика потрібна, в першу чергу, їх дітям, бо це своєчасний контроль. І в більшості випадків батьки до нас прислухаються».
Сценаріїв розвитку негативної ситуації може бути декілька залежно від того, що ми не виявили вчасно. Адже першочергове завдання медогляду — відслідкувати розвиток дитини.
«Різні фатальні ситуації можуть статися на фізкультурі, якщо вчасно не виявлені певні серцеві порушення. Або ще одна поширена ситуація: ортопед вчасно не виявив плосковальгусну стопу або незначну деформацію кінцівок, і дитина почала під час занять чи після них скаржитися на біль у ніжках. Для дитини це певний стрес — чому вона не може займатися нарівні з усіма? Підсвідомо вона почне комплексувати, що якась не така, адже об’єктивних причин для фізичного болю ніби й немає. Цього всього можна уникнути, якщо перед школою пройти медогляд та отримати довідку про спеціалізовані заняття. Тоді дитина отримує правильне навантаження, не страждає і працює у правильному напрямку над розвитком свого тіла. І психологічно не ятрить себе та батьків.
Важливі й систематичні медичні огляди у стоматолога. Крім того, що відновити правильний прикус значно простіше і економніше для батьків, коли він був виявлений раніше, самі нездорові зубки несуть загрозу для всього дитячого організму. Адже на зубах може скупчуватись найбільша кількість інфекцій. Найчастіше вторинні інфекції шлунково-кишкового тракту, серця, нирок зустрічаються саме у діток з порушенням санації ротової порожнини, тобто які мають карієс чи просто потребують профілактичної чистки. І звичайно, безцінно для кожного малюка — психологічний комфорт від посмішки із красивими доглянутими зубками.
Або ж, наприклад, дитина має якісь проблеми з зором, такі як міопія (звичною мовою короткозорість) або гіперметропія (по-іншому — далекозорість). Уявімо, що без профілактичних оглядів проблему не виявили, і відповідно, дитина вчасно не була розташована на певній відстані від дошки, у правильному положенні за партою.
У такому випадку вона продовжуватиме напружувати зір, який через це швидко, практично з кожним днем буде погіршуватися. Крім того, така дитина може погано вчитися просто через те, що погано бачить», — наводить приклади зі своєї практики Євгенія Іваник.
Втомлюваність від навчання чи не виявлені потреби?
«Медогляд передбачає загальний аналіз крові, який теж може бути дуже показовим щодо стану та розвитку дитини. Наприклад, він допоможе виявити анемію — це зниження рівня гемоглобіну, через що, відповідно, організм недоотримує кисень. Дитина з анемією частіше втомлена, їй непросто зосередитись. Відставання у навчанні такої дитини можна легко виправити, просто додавши елементи заліза в раціон. Але щоб це знати, потрібно прийти на медогляд, який включає відповідні аналізи.
Аналіз на глюкозу перед школою теж рекомендується з важливих причин: цукровий діабет сьогодні «помолодшав» і часто зустрічається серед школярів. Йдеться про цукровий діабет другого типу, що особливо поширений серед дітей, які мають надмірну вагу. Якщо не виявити його вчасно, він може прогресувати і давати певні ускладнення, які лікувати буде значно складніше», — зауважує завідувач відділення дитячої поліклініки «Веселка».
Як проходить медогляд та оформлення довідки 086 у «Веселці»
Батьки супроводжують дітей на огляди до повноліття. Після 14 років дитина може пройти медогляд самостійно, але лише за наявності письмової згоди від батьків на обстеження і консультацію. Вже уявили ці черги до спеціалістів на початку вересня? Їх можна оминути, і при цьому не «купувати папірець», а пройти реальний медогляд без черг і в короткі строки.
Розуміючи, наскільки важливий час для мами і тата, в дитячій поліклініці «Веселка» розробили спеціальні пакетні медогляди, де огляди у лікарів плануються завчасно. До того ж, завдяки таким сформованим пакетам батьки мають змогу зекономити не тільки свій час, а й гроші та нерви. Адже вибраний пакет дозволить пройти медогляд за 1–2 дні, у зручний обраний час та з комфортом для себе і дитини.
«Ми знаємо, що найбільший стрес щодо медоглядів переживають батьки, які проходять його з дітьми вперше. Саме тому для сімей першачків ми зробили спеціальний пакет «Здорова дитина — щаслива родина», що включає повний медогляд для довідки 086, що потрібна діткам, які вступають у шкільний заклад. Цей пакет підходить також для медогляду дітей у віці 11 та 14–15 років. Водночас пакет «Зростаю здоровим» розроблений для медоглядів дітей, які за віком не потребують розширеного обстеження. Він включає огляд педіатра, ЕХО серця, ЕКГ і проби руф’є. Цей мінімальний набір обстежень, рекомендований МОЗ, педіатр може доповнювати відповідно до індивідуальних потреб дитини», — пояснюють лікарі-педіатри.
Радимо пильно слідкувати за здоров’ям своїх дітей, пам’ятаючи, що здорові діти відвідують медиків, щоб не хворіти. Телефонуйте +38 (067) 343 29 11 або +38 (050) 343 29 11, й команда дитячої поліклініки «Веселка» надасть безкоштовну консультацію щодо профілактичного медогляду дитини та з радістю допоможе обрати лікаря для запису. А також підписуйтесь на сторінки у соціальних мережах Facebook та Instagram, й дізнавайтеся ще більше цікавого про здоров’я дітей від команди лікарів «Веселка».