Над світом нависла нова хвиля коронавірусу: чого очікувати в Україні і до чого готуватися восени

Наприкінці серпня вперше від початку літа в Україні кількість інфікованих коронавірусом збільшилась до понад 2 тисяч людей за добу. У МОЗ вже прогнозують – сплеск захворюваності на COVID-19 зросте до листопада і саме тоді в Україні можуть ввести новий локдаун.

Водночас у Всесвітній організації охорони здоров’я попереджають – наступні три місяці стануть критичними, адже на світ насувається чергова хвиля пандемії.

ТСН.ua дізнавався у лікарів, чого очікувати українцям восени від коронавірусу, і чи може Україна уникнути спалаху COVID-19.

Яка наразі ситуація з коронавірусом в Україні?
Головний лікар Львівської обласної інфекційної лікарні Сергій Федоренко:

“Змінився вік хворих. Коронавірусом тепер інфікуються і хворіють у важкій формі люди молодого та середнього віку. От наприклад, сьогодні вночі ми перевели на кероване дихання відносно молоду особу, якій лише 42 роки. Такого під час першої хвилі не було. Також у людей, яких госпіталізують із коронавірусом, відсутні такі симптоми, як порушення органів сприйняття, тобто нюху та смаку. Натомість збільшилась кількість хворих, у яких першим симптомом хвороби є розлади кишково-шлункового тракту. Цього не спостерігалось так часто при попередній хвилі. Також більшість хворих зараз мають тяжкі ураження легень”.

Епідеміологиня Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Катерина Сояк:

“На сьогоднішній день ситуація з коронавірусом у нас досить стабільна – ми зараз це бачимо. Потрошку, звичайно, наростає захворюваність, але поки ніяких серйозних спалахів немає. Але знову ж таки – ще не закінчилося літо, не почався навчальний, робочий сезон у повну міць, тому ми очікуємо погіршення”.

Головний лікар одного з діагностичних центрів Львова Тарас Жиравецький:

“Ми ж розуміємо, якщо у нас понад 400 госпіталізацій щодня, то у нас явно було значно більше випадків (інфікування. – Ред). Загалом, у світі рахується, що 5% тих, хто заразився – потрапляють до стаціонару. Тому ми можемо цю цифру – 400 випадків помножити на 20 і приблизно отримаємо 8 тисяч нових випадків зараження, які були два тижні перед тим.

Попереду осінь, як пандемія розвиватиметься в Україні надалі – чи повторимо ми негативний досвід Великої Британії чи Росії?
Епідеміологиня Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Катерина Сояк:

Чтайте також:  Кількість шукачів роботи під час карантину зросла на 60% – HeadHunter

“Ми очікуємо погіршення. Його не може не бути: люди вийдуть з відпусток, з відкритого повітря перейдуть у закриті приміщення, додадуться сезонні гострі респіраторні інфекції. Тому, в будь-якому випадку, погіршення ситуації буде. Наскільки воно буде критичним, як у Великій Британії та Росії, звичайно ж, прогнозувати складно. Але, з огляду на наші (протиепідемічні – ред.) заходи, те, як вони виконуються, є всі передумови до того, що буде у нас досить серйозне погіршення.

Всі наші заходи, концерти літні, свята, порушення всіх карантинних заходів влітку, вони, мені здається, позначаться восени на ситуації з COVID-19 і відіб’ються переповненістю стаціонарів знову”.

Головний лікар Львівської обласної інфекційної лікарні Сергій Федоренко:

“Мені важко прогнозувати ситуацію про поширення коронавірусу, оскільки цим питанням займаються відповідні науковці та для цього потрібне математичне моделювання. Проте виключити нову хвилю коронавірусу точно немає можливості. Це зумовлено міграцією населення, зокрема із країн, де станом на сьогодні є розпал штаму “Дельта”. Це – країни Європи, США та Росія. А тому, буз сумніву, нова хвиля є можливою. Проте я думаю, що такого сплеску, який був раніше, напевно не буде, бо значна частина населення вакцинувалась, інша – перехворіла. А тому точно спрогнозувати ситуацію неможливо, проте потрібно готуватись до всіх сценаріїв”.

Головний лікар одного з діагностичних центрів Львова Тарас Жиравецький:

“Осінь значення не має, мають значення школи. Хвиля вже йде, але у нас відбулася дуже цікава ситуація. Тобто, якщо в Росії є цунамі, в Штатах є цунамі, можливо, трішки менше, але теж не маленьке, бо понад тисячу людей померли два дні тому і 150 тисяч нових випадків інфікування в США, то у них – цунамі. У Росії цунамі – тому що там 18-20 тисяч нових випадків, але 800 людей померло. Тобто у них – цунамі смертності. А в Україні смертність 20-40 людей вдень, якщо розподілити по областях, то це 1-2 людини в області помирає, то це не є катастрофічна ситуація з пандеміємо, будемо говорити відверто.

Але пандемія є, вона нікуди не дінеться і наше завдання зараз у цій ситуації – зрозуміти, що у нас відбулось”.

Чтайте також:  40% створених пунктів щеплень не працюють – Ляшко

Чому наразі в Україні немає спалаху, тоді як багато країн “горять”? Чим це можна пояснити: багато людей перехворіло, ми дотримуємося усіх протиедемічних заходів?
Головний лікар Львівської обласної інфекційної лікарні Сергій Федоренко:

“Як на мене, такого спалаху немає, бо люди все ж почали дослухатись до думки фахівців, дотримуються правил особистої гігієни. Більшість дотримується маскового режиму. Іншими чинниками є і те, що міграція в Україні є меншою, ніж у Великій Британії чи у РФ. Крім того, як я уже казав, є велика кількість людей, які вже перехворіли, та багато людей все ж вакцинувались. І саме це стримує поширення коронавірусу”.

Головний лікар одного з діагностичних центрів Львова Тарас Жиравецький:

“У нас вийшов практично шведський варіант – ми зробили псевдолокдаун, тобто не справжній, і та хвиля, яка була у нас, вона була дуже потужна, і в кінці дуже багато людей перехворіло.

Зараз у нас є невеликий шторм, але він має 2-3 бали, а не 8-10 балів. Чомусь за весь цей час це ще не перейшло в цунамі, ніхто не може пояснити, чому цього не відбулось. Ймовірно, таки дійсно дуже багато людей перехворіло і не хворіють повторно. Але пандемія є, вона нікуди не дінеться, тобто хвиля буде і перебороти коронавірус так просто нам не вдасться.

Епідеміологиня Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Катерина Сояк:

“Серйозного сплеску захворюваності наразі немає лише тому, що ми перебуваємо ще у неробочому стані, ще не почалося навчання – тож не так багато контактів між людьми. Те, що певна кількість людей перехворіли, це, звичайно, дає нам певну фору, але хворіти повторно штамом “Дельта” можна. Тому, однозначно, ми не захищені повністю. Плюс будуть хворіти важко люди 65+, вони у нас найменше вакциновані. Тому, на жаль, чекаємо погіршення”.

Нагадаємо, на думку головного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна, цього року пандемія коронавірусу точно не закінчиться. Вона буде тривати принаймні ще кілька років.