Осінь – не час хворіти! Так, волога погода, зниження температури повітря і нестача сонця дійсно сприяють поширенню ГРВІ. Як і звичний формат навчання – в класах і аудиторіях, до якого повернулися школярі і студенти. Ускладнює ситуацію пандемія коронавіруса. Тому з початком нового навчального сезону крім радості батьки відчули тривогу за здоров’я своїх дітей.
Втім, у багатьох випадках захворювання можна запобігти, заспокоюють лікарі. Адже доведено: одним з найпростіших способів захистити дітей і сім’ю в цілому є підтримка в організмі на достатньому рівні вітаміну D.
Вітамін D і імунітет: що говорить наука
Група кальциферолів, об’єднана цією загальною назвою, грає ключову роль в протистоянні розвитку патологічних процесів в нашому організмі. Вчені давно встановили : вітамін D підтримує антибактеріальний і антивірусний імунітет.
Холекальциферол, або вітамін D3, проводиться в верхньому шарі шкіри, коли на неї потрапляє досить ультрафіолетового світла. В осінньо-зимовий період, коли не вистачає сонця, спостерігається нестача вітаміну в організмі. Дефіцит вітаміну D, через його впливу на імунну систему, розглядають як один з факторів, який провокує сплеск захворювань в цей період .
Наслідки дефіциту вітаміну D
Метааналіз 5 рандомізованих клінічних досліджень підтвердив доцільність використання вітаміну D для профілактики інфекцій дихальних шляхів: грип, пневмонії, ГРЗ. У групах пацієнтів, що приймали вітамін D, випадків захворювань дихальних шляхів було на 42% менше, ніж у контрольній групі, яка не приймала ніяких вітамінних добавок.
Метааналіз 12 досліджень встановив зв’язок між нестачею вітаміну D в організмі зі значним ризиком респіраторних інфекцій. У дітей, хворих на ГРВІ, рівень 25-OH-D в сироватці крові був нижче в середньому на 8.75 нмоль / л, ніж у здорових однолітків. Також вчені виявили, що у дітей з достатнім рівнем вітаміну D перебіг захворювання був легше і йшло без ускладнень.
Вплив вітаміну D на вроджений і набутий імунітет
Відомо, що імунітет може бути вроджений і набутий (адаптивний). Саме вроджена імунна система допомагає нам з дитинства відбивати атаки небезпечних патогенів, в той час, як набутий імунітет розвивається протягом життя при нашій взаємодії з різними інфекціями.
У нашому організмі вітамін D піддається ряду перетворень. Спочатку в печінці він перетворюється в форму 25-гидроксивитамина D (25 (OH) D або кальцідіол), далі в нирках або безпосередньо в цільових клітинах перетворюється в форму гормону: 1,25-дигідроксивітамін D (або 1,25 (ОН) 2D, або кальцитріол).
Саме в формі гормону вітамін D регулює безліч біологічних реакцій, які здійснюють клітини вродженого імунітету: моноцити, макрофаги, дендритні клітини тощо. Зокрема, без D-гормону ці клітини просто не зможуть синтезувати достатню кількість бета-дефензіни і кателіцідіна – внутрішніх антибіотиків організму.
Це в свою чергу може привести до затягування і ускладнення перебігу інфекційних захворювань : туберкульозу, хронічного риніту, синуситу, грипу, вірусного гепатиту та інших.
Не менш важливим є вплив вітаміну D на клітини набутого імунітету: В- і Т-лімфоцити. Достатній рівень вітаміну дозволяє цим клітинам правильно розпізнати віруси або бактерії з якими не впоралася вроджена імунна система, а також надати адекватну реакцію на подразник, знижуючи ризик аутоиммунизации (руйнування імунітетом власних клітин організму).
І останнє. D-гормон пригнічує надмірну запальну реакцію організму на подразники. Запалення само по собі є нормальним і необхідним явищем для боротьби з будь-якою інфекцією. Але виходячи з-під контролю воно погіршує імунну відповідь руйнуючи власні імунні клітини.
Науково! Кальцитриол (він же D-гормон) модулює обидва механізму імунної системи – вроджений і адаптивний. Отже, вітамін D регулює запальний відповідь, модифікуючи прозапальний / протизапальний баланс. Він є ключовим медіатором між вродженим і адаптивним імунітетом, якийсь провідник імунної системи.
Симптоми дефіциту вітаміну D:
Біль в кістках і м’язова слабкість.
Часті респіраторні захворювання.
Занепокоєння, дратівливість.
Швидка втомлюваність.
Тривале загоєння навіть маленьких ран і порізів на тілі.
Дефіцит вітаміну D часто фіксують у людей з аутоімунними захворюваннями, серед яких: аутоімунний тиреоїдит, цукровий діабет, псоріаз та ін.
Також особливо високий ризик дефіциту вітаміну D спостерігається у новонароджених, дітей молодшого віку, вагітних і годуючих матерів.
Так, вчені Мічиганського університету виявили , що 50% матерів і 65% новонароджених в пологовому відділенні міської лікарні мали дефіцит вітаміну D. Його рівень у крові становив менше 12 нг / мл (або <30 нмоль / л), незважаючи навіть на те, що більшість матерів при плануванні вагітності приймали полівітамінні комплекси.
Приймати вітамін D повинна вся сім’я
Дитяча імунна система потребує особливої підтримки, адже, почавши розвиватися на внутрішньоутробному етапі, остаточно вона сформується тільки в підлітковому віці – в 14 – 15 років.
На жаль, в осінньо-зимовий період, сонячні “ванни” в більшій мірі дефіцит вітаміну не компенсують. Адже в період з вересня по квітень активність сонця недостатня для утворення вітаміну D в шкірі.
Тому в сезон застуд і ОРЗ лікарі рекомендують приймати вітамін D всередину – в збалансованих вітамінних комплексах. До речі, ця рекомендація актуальна не тільки для дітей, а й для всієї родини. Адже підхопити і принести додому інфекцію, той же коронавірус може як дитина, так і батьки.
Бажано, щоб дозування вітаміну D призначав досвідчений лікар на підставі отриманого лабораторного дослідження з урахуванням пори року і способу життя пацієнта. Крім того, важливо підібрати якісну дієтичну добавку з правильним дозуванням біологічного регулятора.
Важлива інформація для українців, які мають борги за комуналку Багато українців через важкий час не…
Відьма зробила прогноз Тарологиня та відьма Тетяна Гай спрогнозувала, що на росію чекає нещасливе майбутнє.…
Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…
Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…
Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…
На Калущині покарали батька за те, що він ставив сина на гречку У Калуському міськрайонному…