Пожежа у Чорнобильській зоні: чи є небезпека для людей

Вже другий тиждень у зоні відчуження пожежникам не вдається погасити вогонь. Влада запевняє, що ніякої небезпеки для людей немає, а радіація в повітрі у межах норми. Ми запитали в екологів та експертів чи дійсно все так однозначно.

У 2020 році взагалі краще й не виходити з дому, до епідемії коронавірусу в Україні додалось інше лихо – масштабна пожежа у Чорнобильській зоні. І хоч влада не б’є на сполох, мовляв, радіаційний фон у нормі й небезпеки немає, усе ж таки експерти зазначають, що ризик розповсюдження радіації є.

Наразі невідомо точна площа пожежі. В Державному агентстві з управління зоною відчуження зазначили, що вона складає приблизно 10 тисяч га. Точно можна буде підрахувати після погашення вогню. У 2015 році у цій зоні згоріло 15 тисяч га.

Так, це вже не перша масштабна пожежа у Чорнобильській зоні. Зі слів голови Агентства Катерини Павлової, влада винна у тому, що стався рецидив.

Після пожежі у 2015 році на цій території лишилось згарище, яке дуже швидко зайнялось й посприяло масштабному розповсюдженню вогню. На думку Павлової, влада повинна була знешкодити це згарище аби не допустити повторного загорання, але цього за п’ять років не було зроблено. У цій зоні дуже небезпечно боротися з вогнем, адже залишки погорілих дерев падають як сірники. А радіаційний фон на цій території завищений.

Які наслідки пожежі в Чорнобильській зоні для людей?
Влада запевняє, що всі рятувальники забезпечені необхідними засобами для захисту. А пересічним громадянам взагалі не варто перейматися, адже заміри повітря на радіацію у Києві та інших населених пунктах не перевищують норму. Такі меседжі надсилає ДСНС та уповноважені особи держави.

Чтайте також:  "З 13 років гнув голову, щоб робила м*нет": ексучасниця київського хору звинуватила керівника у сексзлочинах

Проте експертка Центру екологічних ініціатив “Екодія” Олена Міскун переконує, що загроза зовсім в іншому.

Замірювання радіаційного фону не допоможе, він лишиться незмінними, оскільки нових викидів радіації не було. Основна проблема це те, що радіаційні частинки осідають на полях й потраплятимуть до людей з продуктами,– сказала у коментарі 24 каналу Олена Міскун.

Радіоактивні елементи, які вилетіли з ядра реактора у 1986 році, продовжують лежати на землі у зоні відчуження й вони нікуди не поділись. Тисяча років мине поки вони стануть неактивними. Тому коли у цій зоні щось горить, повітря піднімає згорілі залишки у вигляді диму й попелу разом з радіоактивними часточками, розповіла еколог.

Й не варто чекати на підвищення радіаційного фону, запевнила Олена Міскун, небезпека полягає у тому, що цей попіл розповсюджується на інші території й країни. Його не достатньо аби рівень фону показав наднормову цифру, водночас, якщо ці радіоактивні матеріали потраплять на продукти харчування, те що у нас надходить з полів, людина, яка їх вживає матиме проблеми зі здоров’ям. Найгірший варіант – можна вдихнути цю небезпечну часточку.

Посадовці або закривають очі на це або не розуміють проблеми, підсумувала Олена Міскун.

Чтайте також:  Це страшно! Український медик, який повернувся з Італії, приголомшив заявою. “Небо і земля”

Які наслідки пожежі для природи?
Це ліс особливий. Він уявляв собою унікальний експеримент, коли природу залишили на дуже довгий час у спокої, такий собі унікальний біосферний заповідник у якому природа належала сама собі, продовжує розповідати еколог.

Там почали відроджуватись популяції диких звірів. Це була унікальна можливість лісу вирости й вилікуватись. Пожежа звісно негативно вплине на все те, що там встигло відродитися.

І винні у цьому люди. Нагадаємо, що пожежу розпочав раніше судимий 27-річний чоловік. Він заради забави підпалив сухостій.

Пожежі у Чорнобилі: що відомо
З 4 квітня рятувальники не можуть приборкати пожежу у Чорнобильській зоні. За попередніми даними, вона виникла під час умисного підпалу трави “заради забави”.
До гасіння полум’я залучають все більше людей – на місці працює майже 400 пожежників та майже сотня одиниць техніки. Три літаки та три вертольоти ДСНС напередодні скинули 370 тонн води.
Пожежу в Чорнобильській зоні видно навіть з супутників NASA.
Синоптики кажуть, що сьогодні до Києва потрапить забруднене повітря, адже у бік столиці дме сильний вітер.
Вогонь наближається до Прип’яті Масштабні пожежі у Чорнобильській зоні: вогонь наближається до Прип’яті
Верховна Рада України схвалила законопроєкт про підвищення штрафів за підпал трави Рада підтримала підвищення штрафів за підпал трави: деталі. Відтепер мінімальне покарання зросте від штрафу у 170 гривень до 3 тисяч 60 гривень.