Осінь – не час хворіти! Як уберегти дитину та сім’ю від сезонних простуд. Дієві методи

Осінь – не час хворіти! Так, волога погода, зниження температури повітря і нестача сонця дійсно сприяють поширенню ГРВІ. Як і звичний формат навчання – в класах і аудиторіях, до якого повернулися школярі і студенти. Ускладнює ситуацію пандемія коронавіруса. Тому з початком нового навчального сезону крім радості батьки відчули тривогу за здоров’я своїх дітей.

Втім, у багатьох випадках захворювання можна запобігти, заспокоюють лікарі. Адже доведено: одним з найпростіших способів захистити дітей і сім’ю в цілому є підтримка в організмі на достатньому рівні вітаміну D.

Вітамін D і імунітет: що говорить наука
Група кальциферолів, об’єднана цією загальною назвою, грає ключову роль в протистоянні розвитку патологічних процесів в нашому організмі. Вчені давно встановили : вітамін D підтримує антибактеріальний і антивірусний імунітет.

Холекальциферол, або вітамін D3, проводиться в верхньому шарі шкіри, коли на неї потрапляє досить ультрафіолетового світла. В осінньо-зимовий період, коли не вистачає сонця, спостерігається нестача вітаміну в організмі. Дефіцит вітаміну D, через його впливу на імунну систему, розглядають як один з факторів, який провокує сплеск захворювань в цей період .

Наслідки дефіциту вітаміну D
Метааналіз 5 рандомізованих клінічних досліджень підтвердив доцільність використання вітаміну D для профілактики інфекцій дихальних шляхів: грип, пневмонії, ГРЗ. У групах пацієнтів, що приймали вітамін D, випадків захворювань дихальних шляхів було на 42% менше, ніж у контрольній групі, яка не приймала ніяких вітамінних добавок.

Метааналіз 12 досліджень встановив зв’язок між нестачею вітаміну D в організмі зі значним ризиком респіраторних інфекцій. У дітей, хворих на ГРВІ, рівень 25-OH-D в сироватці крові був нижче в середньому на 8.75 нмоль / л, ніж у здорових однолітків. Також вчені виявили, що у дітей з достатнім рівнем вітаміну D перебіг захворювання був легше і йшло без ускладнень.

Чтайте також:  Батьки, які бояться коронавірусу, можуть не пускати своїх дітей до школи і садочків

Вплив вітаміну D на вроджений і набутий імунітет
Відомо, що імунітет може бути вроджений і набутий (адаптивний). Саме вроджена імунна система допомагає нам з дитинства відбивати атаки небезпечних патогенів, в той час, як набутий імунітет розвивається протягом життя при нашій взаємодії з різними інфекціями.

У нашому організмі вітамін D піддається ряду перетворень. Спочатку в печінці він перетворюється в форму 25-гидроксивитамина D (25 (OH) D або кальцідіол), далі в нирках або безпосередньо в цільових клітинах перетворюється в форму гормону: 1,25-дигідроксивітамін D (або 1,25 (ОН) 2D, або кальцитріол).

Саме в формі гормону вітамін D регулює безліч біологічних реакцій, які здійснюють клітини вродженого імунітету: моноцити, макрофаги, дендритні клітини тощо. Зокрема, без D-гормону ці клітини просто не зможуть синтезувати достатню кількість бета-дефензіни і кателіцідіна – внутрішніх антибіотиків організму.

Це в свою чергу може привести до затягування і ускладнення перебігу інфекційних захворювань : туберкульозу, хронічного риніту, синуситу, грипу, вірусного гепатиту та інших.

Не менш важливим є вплив вітаміну D на клітини набутого імунітету: В- і Т-лімфоцити. Достатній рівень вітаміну дозволяє цим клітинам правильно розпізнати віруси або бактерії з якими не впоралася вроджена імунна система, а також надати адекватну реакцію на подразник, знижуючи ризик аутоиммунизации (руйнування імунітетом власних клітин організму).

І останнє. D-гормон пригнічує надмірну запальну реакцію організму на подразники. Запалення само по собі є нормальним і необхідним явищем для боротьби з будь-якою інфекцією. Але виходячи з-під контролю воно погіршує імунну відповідь руйнуючи власні імунні клітини.

Науково! Кальцитриол (він же D-гормон) модулює обидва механізму імунної системи – вроджений і адаптивний. Отже, вітамін D регулює запальний відповідь, модифікуючи прозапальний / протизапальний баланс. Він є ключовим медіатором між вродженим і адаптивним імунітетом, якийсь провідник імунної системи.

Чтайте також:  Науковці запропонували новий метод лікування COVID-19: однак є ризики

Симптоми дефіциту вітаміну D:
Біль в кістках і м’язова слабкість.
Часті респіраторні захворювання.
Занепокоєння, дратівливість.
Швидка втомлюваність.
Тривале загоєння навіть маленьких ран і порізів на тілі.
Дефіцит вітаміну D часто фіксують у людей з аутоімунними захворюваннями, серед яких: аутоімунний тиреоїдит, цукровий діабет, псоріаз та ін.

Також особливо високий ризик дефіциту вітаміну D спостерігається у новонароджених, дітей молодшого віку, вагітних і годуючих матерів.

Так, вчені Мічиганського університету виявили , що 50% матерів і 65% новонароджених в пологовому відділенні міської лікарні мали дефіцит вітаміну D. Його рівень у крові становив менше 12 нг / мл (або <30 нмоль / л), незважаючи навіть на те, що більшість матерів при плануванні вагітності приймали полівітамінні комплекси.

Приймати вітамін D повинна вся сім’я
Дитяча імунна система потребує особливої ​​підтримки, адже, почавши розвиватися на внутрішньоутробному етапі, остаточно вона сформується тільки в підлітковому віці – в 14 – 15 років.

На жаль, в осінньо-зимовий період, сонячні “ванни” в більшій мірі дефіцит вітаміну не компенсують. Адже в період з вересня по квітень активність сонця недостатня для утворення вітаміну D в шкірі.

Тому в сезон застуд і ОРЗ лікарі рекомендують приймати вітамін D всередину – в збалансованих вітамінних комплексах. До речі, ця рекомендація актуальна не тільки для дітей, а й для всієї родини. Адже підхопити і принести додому інфекцію, той же коронавірус може як дитина, так і батьки.

Бажано, щоб дозування вітаміну D призначав досвідчений лікар на підставі отриманого лабораторного дослідження з урахуванням пори року і способу життя пацієнта. Крім того, важливо підібрати якісну дієтичну добавку з правильним дозуванням біологічного регулятора.