Українців без попередження або інформування різко переводять на іншого, нвого постачальника газу (постачальник останньої надії, ПОН). Разом з тим, постачальники зазвичай пропонують свої послуги за тарифам кубометр газу за ціною – 8 грн, тоді як у ПОН – це близько 12 грн за куб.
Як інформує “Obozrevatel”, переводять на ПОН тих, чий постачальник уже не може виконувати свої зобов’язання. Наприклад, за таким принципом перевели на іншого постачальника главу комітету з питань житлово-комунального господарства Громадської ради при КМДА Олега Попенка.
Які умови в ПОН:
гарантія поставок протягом 60 днів;
ціна на вересень – 12 грн за куб;
ціна змінюється щомісяця.
Що робити, якщо перевели на ПОН:
вибрати нового постачальника протягом 60 днів після переходу на ПОН;
якщо ви не встигнете приєднатися до нового постачальника в термін до 60 днів, газопостачання можуть від’єднати.
Зазначимо, у Європі через штучне обмеження поставок із боку Росії ціни на газ злетіли до історичного максимуму і 16 вересня наблизилися до $1000 за тисячу кубометрів. Як результат, значно подорожчають товари і послуги в Україні.
В Європі рекордно подорожчав газ, чого чекати українцям?
Подорожчання газу в Європі в будь-якому разі вплине на ситуацію в Україні. Головні питання тут – коли і як.
Президент Центру глобалістики “Стратегія XXI” Михайло Гончар вважає, що ні населенню, ні промисловості в 2021 році хвилюватися ще не варто. Мовляв, є запаси дешевого газу і власний видобуток. А ось наступного року ситуація може значно погіршитися.
“Набагато більшою проблемою буде наступний опалювальний сезон 2022/2023 року, якщо не зміниться динаміка цін на газ на європейському ринку. Зараз вона йде вгору. І це не збіг, а результат системної і послідовної діяльності “Газпрому”, – говорить експерт.
А ось у “Нафтогазі” менш оптимістичні, адже в Україну з ЄС імпортується до 30% газу.
“Це блакитне паливо використовує в тому числі і промисловість. І це призведе до того, що виростуть ціни на продовольчі товари і споживчі послуги. Адже собівартість продукту, який виробляється в Україні, ростиме”, – пояснює Рябцев.
Як платити за газ менше?
Як ідеться в повідомленні Державного агентства з питань енергоефективності, допомогти, серед іншого, може заміна приладів на більш енергоефективні. Отже, щоб у рази скоротити витрати на споживання газу необхідно:
дізнатися тариф свого постачальника. Якщо він понад 8 грн за куб, варто пошукати іншу компанію;
якщо ви опалюєте будинок газом, необхідно провести комплексне утеплення. Найпростіше утеплити вікна, двері, модернізувати вентиляцію. В ідеалі ж необхідно запросити енергоаудитора й разом із ним дізнатися, куди втрачається тепло і як можна утеплити будинок;
щоб менше витрачати газу на приготування їжі, потрібно замінити посуд;
важливо також мати газові лічильники (без цього вся економія не має сенсу);
“Може допомогти перехід на більш сучасні, енергозберігальні та альтернативні джерела енергії та системи комунікацій. Наприклад, заміна газового котла твердопаливним за допомогою програми державного кредитування, і установки вітрогенераторів”, – радять в агентстві.