“Червона зона “стукає” в двері”: у яких областях посилять карантин, що саме категорично заборонять?

За останню добу в Україні було зафіксовано 12 тисяч нових COVID-випадків. Це свідчить про жахливе погіршення ситуації з коронавірусом. Вже 11 областей потрапили до “помаранчевої” зони, а зовсім скоро деякі з них здатні опинитися і в “червоній”.

Як інформує “Obozrevatel”, COVID-статистика в нашій країні стрімко погіршується – якщо в червні лікарі фіксували по 500-700 нових захворювань щодня, то зараз ця цифра перетнула 12 тисяч. Таких показників не було з квітня.

За словами головного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, зараз практично всі нові випадки зараження – це інфікування Дельтою. А ЗМІ повідомляють, що багато інфекційних лікарень України вже переповнені, кількість хворих зростає щодня. Через мутації вірусу дедалі частіше доводиться рятувати тих, кому немає і 30 років.

Але далі – гірше: секретар РНБО Олексій Данілов спрогнозував, що пік захворюваності на коронавірус очікується в кінці жовтня. Згідно з розрахунками, кількість хворих може на третину перевищити торішні максимальні показники.

“Ситуація в регіонах швидко погіршується. Кілька регіонів вже перебувають у “помаранчевій” зоні. Ми в МОЗ очікуємо пікові навантаження на систему – від середини листопада до середини грудня цього року. Це буде піковий період, коли буде максимальне навантаження на систему охорони здоров’я”, – розповів головний санлікар Ігор Кузін.

Які області ризикують потрапити в “червону” зону?

Згідно з даними Міністерства охорони здоров’я, зараз “помаранчевій” зоні адаптивного карантину відповідають 11 областей:

Житомирська;

Закарпатська;

Запорізька;

Рівненська;

Сумська;

Харківська;

Херсонська;

Вінницька;

Дніпропетровська;

Донецька;

Чернівецька.

Водночас найгірша ситуація на сьогодні спостерігається в Чернівецькій, Харківській та Запорізькій областях. Також у деяких регіонах перевищена динаміка COVID-госпіталізацій: у Херсонській області – 71,1%, у Рівненській – 59,1%.

Наприклад, у лікарнях Харківської області кількість зайнятих ліжок інфікованими пацієнтами вже зрівнялася з рівнем минулого піку, через це деяким хворим просто відмовляють у госпіталізації. Так, волонтерка Наталя Попова опублікувала фото з обласного госпіталю, де видно, що ліжка стоять просто в коридорах. За її словами, така ситуація там на всіх трьох поверхах.

Чтайте також:  Мережа супермаркетів АТБ оголосила про підвищення цін на 25%.

“Усі важкі, усі на кисні. Лікарі, медсестри, санітарки до кінця зміни просто падають з ніг. Чергу з машин швидкої допомоги показували у всіх новинах. Друзі, подумайте, а може, носити маску – це не так уже й важко? А може, якщо ви пропустите якийсь суспільний захід, це не так вже й страшно?” – написала Олена Омельяненко, заступниця директора “чорнобильської лікарні”.

Аналогічна ситуація відбувається і в лікарнях Львова. З цієї причини мер міста Андрій Садовий вже анонсував перехід міста в “червону” зону.

“Ми “червоної” зони не уникнемо, ми вже в неї входимо. Думаю, через кілька днів питання буде стояти жорсткіше, тому що є зростання захворюваності. За кількістю людей, які мають позитивний ПЛР-результат, динаміка негативна. Також велике завантаження у лікарнях”, – говорить політик.

“Наші реалії. Під’їзд до ізолятора, де приймають хворих із підозрою на COVID-19. За вчорашню добу маємо рекордну кількість надходжень від початку боротьби з пандемією – 81 особа. Станом на ранок (5 жовтня. – Ред.) у стаціонарі вже 409 підтверджених випадків, вакцинованих – 1”, – повідомила прессекретарка Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Христина Каспшишак.

Складна ситуація також і в Дніпрі. Голова обласної клінічної лікарні Сергій Риженко розповів про те, що реанімація перевантажена COVID-хворими. “Уже всім зрозуміло, що ковід не підлягає ніяким прогнозам. Кожну хвилину у світі помирає п’ять осіб, і майже всі вони – невакциновані. Сьогодні реанімація Мечникова повністю перевантажена. У нас 25 хворих на ковід у дуже важкому стані. Люди хворіють сім’ями. Зараз у лікарні перебуває три сім’ї з важкою формою COVID-19”, – зазначив він.

Які обмеження введуть у разі “червоної” зони?

Зараз в Україні немає регіонів, що входять у “червону” зону. Однак у разі введення найбільш жорсткого рівня епідеміологічної небезпеки в регіоні заборонять роботу:

Чтайте також:  До українського порту зайшов грецький корабель, на якому половина екіпажу хвора на коронавірус

закладів громадського харчування (крім доставки і замовлень на винос);

торгових центрів, кінотеатрів, музеїв і т.д.;

навчальних закладів, крім дитсадків і початкових класів;

спортзалів, фітнес-центрів, басейнів;

установ культури.

Однак ці обмеження знімуться за умови, якщо 100% співробітників і відвідувачів матимуть “зелений” COVID-сертифікат (тобто повний цикл вакцинації). Це правило стосується не тільки ТРЦ, а й кафе, ресторанів, барів, кінотеатрів і так далі.

Що ж стосується транспорту, то, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, пасажири зможуть їздити без надання сертифіката навіть у разі посилення карантину. Це саме можна сказати про банки, заправки, аптеки, поштові відділення.

Що буде зі школами?

Що стосується очного навчального процесу в школах і вишах, то тут все буде залежати від рівня вакцинації колективів. Для роботи закладів необхідна наявність “зеленого” сертифіката у 100% співробітників. “Якщо такого показника немає, то навчальний заклад перейде на дистанційну освіту”, – раніше зазначила заступниця міністра освіти Віра Рогова.

“Але у нас є спеціальні школи, де діти з особливими потребами, дошкільні установи та початкова школа – вони повинні працювати”, – додала вона.

За словами міністра освіти Сергія Шкарлета, лідерами за кількістю повністю вакцинованих вчителів є:

Луганська область – 67,9%,

Черкаська область – 64%;

Полтавська область – 62,8%;

Київ – 62,6%;

Сумська область – 59, 7%.

У той же час у Херсонській, Рівненській та Одеській областях зараз немає прогресу COVID-вакцинації.

Загалом, нової хвилі коронавірусу уникнути не вдасться, про це було відомо ще минулого літа. Однак нинішній спалах хвороби має одну головну відмінність від попередніх – у реанімаціях майже немає пацієнтів, які встигли зробити щеплення від COVID-19. Тому є тільки один спосіб убезпечити себе – вакцинуватися.