Цього дня заведено молитися Іоанну Златоусту за справедливий суд над хабарниками та ошуканцями.
26 листопада православна церква вшановує Іоанна Златоуста — архієпископа Константинопольського, який жив у 4-5 століттях і шанується одним із трьох Вселенських святителів і вчителів (нарівні зі святими Василем Великим і Григорієм Богословом).
Історія свята
Іоанн народився в Антіохії в сім’ї чиновника і здобув чудову освіту. Юнак рано почав вивчати Святе Письмо і незабаром прийняв християнство, а потім і чернецтво. Молоду людину вважали за гідного кандидата на місце єпископа, але він ухилився від сану, віддавши перевагу життю в пустелі. У цей час він написав “Шість слів про священство”, “Порівняння влади багатства і переваг царських з істинною і християнською любов’ю чернечого життя” та інші праці. Повернувшись до Антіохії, Іоанн присвятив кілька років створенню нових богословських творінь: “Про провидіння”, “Книги про дівство”, “До молодої вдови”.
Незабаром Іоанна висвятили пресвітера і довірили йому обов’язок нести Слово Боже людям. Він виявився блискучим проповідником і отримав від пастви прізвисько Златоуст. Протягом двадцяти років, двічі на тиждень, а іноді й щодня, Іван проповідував у храмі. В той самий час він написав тлумачення на багато книг Писання, а також безліч бесід, повчань, похвал святих. Ставши 397 року патріархом Константинополя, Іван активно займався духовним удосконаленням священства.
Народні традиції та прикмети
Від Іоанна починалася так звана “пельменна пора”. Господині робили фарш (як начинку використовували м’ясо, рибу, гриби), і вся родина куховарила улюблену страву. Пельменів намагалися наліпити якомога більше — одразу на кілька обідів. Їх заморожували просто надворі, і потім просто відраховували необхідну кількість і варили.
Цього дня заведено молитися Іоанну Златоусту за справедливий суд над хабарниками та ошуканцями.
Поривчастий вітер 26 листопада затихає тільки до вечора – найближчими днями очікується потепління.
Шум лісу чується – це віщує нещастя.
Вдень почалася снігова буря – вночі буде мороз.
Дерева вкрилися інеєм – за прикметами, буде урожайний рік.
Зайці тікають з лісу – буде холоднеча. Сніг падає великими пластівцями – буде легкий мороз.
Каркають ворони – очікуй відлиги.
Якщо йде дощ або негода, наступного року буде багатий урожай.
Що заборонено робити 26 листопада
Не можна бути скупим, аби не зустріти Новий рік у злиднях
Наші предки вірили, що цього дня не можна байдикувати
Не варто цього дня вирушати в подорож. Вважається, що вона не принесе бажаних емоцій
Не можна сваритися та ображатися