Українці, які отримали “тисячу за вакцинацію”, почали її продавати за готівку. При цьому саму “тисячу” оцінюють дешевше – у кілька сотень. Крім того, декому вдається купити товари та послуги, на які за правилами ці гроші не можна витрачати. Ситуацію вже помітили у Нацбанку – регулятор звернувся до банкірів та вимагає провести перевірки.
Про це йдеться у листі Національного банку України № 57-0010/119309 “Про виплату допомоги вакцинованим громадянам України”. У ньому НБУ вимагає від банків, які випускають картки “єПідтримка”, слідкувати за цільовим використанням цих коштів.
Щоб люди не могли купити нічого, крім дозволених товарів послуг, банкірів просять ретельно перевіряти МСС-коди продавців. Ці коди свідчить про сферу діяльності підприємства.
Наприклад, книгарні зазвичай продають не тільки книги – там можна купити зокрема канцтовари або іграшки. Те саме стосується кінотеатрів, які торгують їжею та напоями, або фітнес-центрів, які продають спортивний інвентар.
“Для забезпечення цільового використання допомоги рекомендуємо банкам-еквайрам перевірити відповідність фактичної діяльності суб’єктів господарювання, яким встановлено MCC-код з визначеного порядком переліку”, – йдеться в листі НБУ.
Правила щодо “ковідної 1000 грн” обходять
На платформі OLX Ілля із Чернівців продає свою виплату за 600 грн. “Розглядається будь-який товар із переліку категорій, на які можна витратити цю 1000 зі знижкою 40%. Наприклад, ви хочете купити абонемент у спортзал за 1000 грн. Я вам пропоную, щоб я купив його – але за 600 грн”, – описує спосіб продажу він.
А Олександр із Києва продає виплату за 450 грн. Як саме буде проведений продаж, він не уточнює. “Продам 1000 Зеленського за 450 звичайних гривень, пишіть, дзвоніть”, – коротко сформулював пропозицію він.
Павло ж із Херсона конкретної ціни не виставив, однак зазначає, що купуватиме лише квитки. “Продам квитки за 1000 від Зеленського дешевше. Квитки в кінотеатр на будь-який сеанс, квитки на автобус/поїзд. Майже за півціни”, – запропонував він.
На виплату купують пиво
Користувач TikTok instadvokat розповів про схему купівлі пива на “тисячу Зеленського за вакцинацію”. Нагадаємо: за встановленими правилами, купувати їжу та напої на виплату не можна.
“Людина зайшла до кінотеатру і зі своєї картки “єПідтримка” за 60 грн купила собі 2 баночки відмінного українського пива. І для цього необов’язково дивитися фільм – ви можете просто зайти на бар, купити пива і вийти”, – розкрив суть схеми він.
Втім, у коментарях засумнівалися в реальності цього. Багато користувачів соцмережі відзначають, що через інший код МСС (код виду торгової точки) неможливо купити не лише алкоголь, а й попкорн.
“Вчора був у кіно, не можна було купити попкорн”. “Сам працюю на барі у кінотеатрі. Воно так не працює”, – кажуть вони.
Проте є й ті, хто стверджує, що подібне не лише можливе, але вони й самі так роблять. Проте жодних доказів, як завжди, ніхто не надає.
За “тисячу Зеленського за вакцинацію” пропонують 200 грн
У Харкові пропонують обміняти виплату на 200 грн. Про це повідомив Telegram-канал Харків 1654 року.
“Заробіток для тих, хто вакцинований двічі та хоче обміняти “1000 Зеленського” на реальні 200 грн. Працюємо по всій Україні”, – обіцяють “ділки”.
Кіберполіція стежитиме за діями українців із “1000 грн за вакцинацію”
Кіберполіція відслідковуватиме підозрілі ситуації, пов’язані з виплатою “тисячі Зеленського за вакцинацію”. Це робитиметься з метою запобігання шахрайству.
Про це у своєму Telegram повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. При цьому він нагадав: перевести виплату у готівку неможливо. А отримати її можна виключно у застосунку Дія.
“Зняти виплату готівкою буде неможливо. Програма “єПідтримка” реалізується лише у застосунку Дія. Тому не ведіться на шахраїв. Кіберполіція уважно відслідковуватиме всі підозрілі ситуації та виплати”, – наголосив міністр.