В Україні хочуть відродили колись популярний сорт огірків.
В Україні продають унікальну консервацію – зі справжніми ніжинськими огірками всередині. Подібних баночок випущено 1100 штук і коштує одна аж 400-500 гривень.
Влітку ТСН.Тиждень показав історію про зникнення легендарного бренду ніжинських огірків і про дивовижний порятунок сорту кількома науковцям, що берегли їх 40 років.
Науковці станції “Маяк” у селі Крути на Чернігівщині зберегли кілька зерняток і 40 років поспіль таємно пересівали унікальний сорт лише на одному гектарі дослідного поля. Радянський Союз не підтримав відродження ніжинського. ТСН Тиждень розказав про цих невидимих героїв, які врятували золотий фонд України.
“Після того вашого репортажу трішки нам, звичайно, і посприяло. Наприклад, ми виростили 300 кг. Ще майже ніколи ми стільки не вирощували. І вже його в нас немає. Весь ми продали. І люди телефонують, вимагають, просять”, – каже директор дослідної станції “Маяк” Олександр Касян.
500 ГРИВЕНЬ ЗА БАНКУ ТИХ САМИХ НІЖИНСЬКИХ
Свій варіант порятунку справжнього ніжинського огірка запропонував і великий бізнес. Виникла ідея – засіяти поле майже знищеним сортом і законсервувати зібраний врожай за давньою рецептурою. Торік підприємці вклали в один гектар засіву та подальшу переробку 600 тисяч гривень.
“Продуктивність огірка виявилася значно нижчою, ніж ми думали. Зрозуміло, у нас є гіпотези, чому це сталося, і що потрібно робити далі, щоб продуктивність була вищою, але за фактом ми отримали замість 37 тонн 5”, – розповідає керівниця департаменту фермерської продукції торгівельної мережі Марина Булацька.
“Вони недостатньо часто вибирали огірки. Наш сорт ніжинського місцевого може давати 30 тонн з гектара”, – пояснює науковиця-селекціонерка Надія Птуха.
Через малий врожай бізнесмени вирішили зробити зі справжнього ніжинського врожаю своєрідний краудфандинг. Тобто збір спільних коштів під ідею. Кожна із 1100 отриманих банок має свій номер і високу спонсорську ціну: півлітровка – 400 гривень, 0,7-літрова – за 500 гривень. Людей на спеціально створеному сайті закликають не купити, а допомогти, пояснивши тут же історію загибелі знаменитого сорту.
Поки що креативну ідею люди не оцінили. На сайті акції бачимо, що розкупили аж 25 унікальних банок.
Автори ініціативи стверджують, що жодного зиску з продажу унікальної огіркової консервації не матимуть, а вкладуть отримані донати у розвиток сорту і співпраці з науковцями.