Незабаром українцям проведудь маштабний перерахунок пенсій: хто отримає надбавку та кого залишать ні з чим

Із початком весни українці отримають оновлені пенсії. Індексація, яку запровадили ще 2017 року, дозволить підвищити виплати в середньому на 500 грн. Щоправда, на таке підвищення можуть розраховувати аж ніяк не всі. До того ж за п’ять років механізм такого осучаснення застарів.

Докладніше про це пише OBOZREVATEL.

Як хочуть підвищити пенсію?

З 1 березня збільшення пенсій отримає лише 5,9 млн пенсіонерів, хоча всього їх в Україні – 10,8 млн осіб. У середньому йдеться про суму в 500 грн, повідомляв раніше прем’єрміністр Денис Шмигаль.

Щоправда, він не уточнював, що багато громадян не зможуть розраховувати на таку суму. Хтось отримає додатково 800 грн, а хтось – лише 100.

Ось як визначать розмір надбавки: розрахунковий розмір пенсії, порахований за формулою, збільшать на 50% торішньої інфляції і на 50% від середнього річного зростання зарплат (за 36 місяців). 2022 року це 14%.

Але розрахункові пенсії не враховують надбавки за понаднормовий стаж, доплати для громадян, які виконали вимоги до стажу та досягли 65-річчя, доплати для українців віком від 80 років тощо. Варто також враховувати, що багато українців не заробили навіть на мінімальну пенсію. Тому хоч розрахунковий розмір виплати їм і підвищать на 14%, вони, як і раніше, отримуватимуть свою мінімалку.

Колишній міністр соціальної політики Андрій Рева зазначає, що навіть з огляду на всі обіцяні підвищення пенсії ростуть несуттєво. Він каже, що з 2016 до 2019 року середня пенсія збільшилася на 77,7% (до 3020 грн). А з 2019 до 2021-го – лише на 21,8% (до 3900 грн)

Чтайте також:  Понад 5 мільйонів українців залишаться без пенсій: кого позбавлять виплат

«Просто немає совісті, про яке підвищення говорять?» – обурився ексміністр.

Індексація не допоможе. Чому?

Ще у 2017 році пенсії перерахували, посилаючись на показник середньої зарплати за три роки – 3764 грн. Тоді це дозволило значно підвищити виплати пенсіонерам, які давно вийшли на заслужений відпочинок ще за низьких зарплат. І ось протягом останніх років у Кабміні підвищували саме цю цифру, пояснює старша наукова співробітниця Інституту демографії та соцдосліджень ім. Птахи Лідія Ткаченко.

Але відтоді зарплати в Україні значно зросли, а індексація втратила свою роль.

«Уже настав час повторити перерахунок зарплатної бази та оновити її, а не підвищити вкотре ось ті 3764 грн. Зараз при індексації пенсії беруть зарплатну базу розміром шість тисяч гривень», – каже вона.

Наразі пенсії розраховані із середньої за три роки зарплати (з 2014 до 2016 року) з урахуванням усіх індексацій – 5426 грн. У березні з новою індексацією сума становитиме 6186 грн. Але якби використали не старі індексовані цифри, а середню зарплату за 2019, 2020 та 2021 роки, то зарплатна база становила б близько 10000 грн.

Візьмемо для прикладу українця, який упродовж 30 років отримував середню зарплату та не має права на додаткові надбавки. Наразі його розрахунковий розмір пенсії становить 1627 грн, але отримує він мінімальну пенсію – 2093 грн. Тому навіть після чергової індексації такий громадянин не зможе розраховувати на її підвищення.

Отже, якби замість індексації старої середньої зарплати Кабмін ухвалив рішення оновити показник до актуальної цифри (близько 10000 грн), то такий українець міг би отримувати від держави вже близько 3000 грн – збільшення становило б 1000 грн.

Чтайте також:  Українцям проведуть ще три етапи підвищення пенсій: кому додадуть 1650 грн

«Сама індексація працює із запізненням на рік. Торік інфляція була близько 10%, а із зарплати відсоток беруть за три останні роки. Це справи давно минулих днів. А цього року інфляція буде ще вищою. Не думаю, що зможуть стримати подорожчання комунальних послуг, транспорту», – каже Ткаченко.

Кількість пенсіонерів зростає разом із дефіцитом Пенсійного фонду

В Україні щороку кількість пенсіонерів скорочується на 150-300 тисяч людей. Але незважаючи на це, дефіцит Пенсійного фонду зростає. Наприклад, якщо 2021 року «дірка» становила 195,3 млрд грн, то 2022-го збільшилася до 200,6 млрд (плановий показник). Така динаміка пояснюється, зокрема, і скороченням кількості платників податків.

Крім того, зростатимуть і вимоги щодо умов виходу на пенсію. Щоб вийти на заслужений відпочинок у 60 років, потрібно:

у 2022 році – 29 років трудового стажу;

2023-го – 30 років;

2024-го – 31 рік.

Водночас, за словами Лідії Ткаченко, українці виходять на заслужений відпочинок із середнім стажем у 31-32 роки. Ймовірно, вже після 2024 року багато громадян не зможе вчасно піти на пенсію.

«Було розраховано на те, що люди почнуть заробляти стаж. Але таке диво не сталося, ми не бачимо зростання зайнятості. Плюс пандемія, кризи. Це був позитивний прогноз. Насправді без пенсії в 60 років можуть опинитися і 2/3 громадян», – каже експертка.

Загалом навіть після чергового перерахунку пенсій виплати для українців суттєво не збільшаться. Розраховувати на гідну пенсію навіть із відносно високою зарплатою громадянам не варто.