Залишать без відпусток, свят та зарплати. 10 змін трудового законодавства, які зробили через війну

Для адаптації економіки в умовах російсько-української війни права працівників суттєво обмежили.

Зокрема, скасували святкові вихідні, дозволили зробити шестиденний робочий тиждень та впровадили «тимчасові звільнення».
Низка обмежень почала діяти для робітників, які залучені на об’єктах критичної інфраструктури.
Розповідаємо про новації трудового законодавства, які вплинуть і на вінничан.
У перші дні війни панувала паніка: усюди черги, закривались магазини, люди масово виїжджали в села чи за кордон. Але за місяць російсько-української війни бізнес у Вінниці поступово відроджується.

— ⅔ підприємств вже працюють, продуктові магазини переорієнтувались на інших постачальників, щоб поповнити дефіцитні товари; заправки стабілізували запаси палива, — розказав заступник Вінницького міського голови Андрій Очеретний.

Втім Верховна Рада України вирішила, що для ефективної роботи тилу, потрібні зміни до законів про працю. Тому схвалили закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-ІХ, який діє від 24 березня та до скасування (припинення) воєнного стану.

Наводимо десять найцікавіших змін.

Про зарплату і відпустки
1. Якщо підприємство зупинило роботу — зарплату можна не платити. У разі неможливості виплати зарплати через воєнні дії така виплата може бути призупинена, до моменту відновлення можливості підприємства здійснювати основну діяльність.

2. Неробочі дні через свята — скасовуються. На період дії воєнного стану не застосовуються норми статті 53 (тривалість роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів), частина перша статті 65, частини третя-п’ята статті 67 та статті 71 – 73 (святкові та неробочі дні) Кодексу законів про працю України.

Чтайте також:  Кабмін дозволив школам та дитсадкам працювати в «червоних зонах»

3. Про відпустки. Щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарних дні. Також дозволені відпустки за свій рахунок.

Однак працівникам, які залучені до роботи на об’єктах критичної інфраструктури, роботодавець може відмовити у наданні будь-якого виду відпусток.

Робота по 60 годин на тиждень
4. Можуть впровадити шестиденний робочий тиждень. В умовах воєнного стану тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 60 годин на тиждень.

Для робітників, які за трудовим законодавством мають право на скорочений робочий час, мають працювати не більше 50 годин на тиждень. Шестиденний робочий тиждень встановлюється роботодавцем за рішенням військової адміністрації.

5. Роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу. До війни трудове законодавство постановляло: про істотні зміни умов праці треба попереджати за два місяці до цього; а також отримати згоду співробітника.

Тепер це правило не діє. Але істотні зміни умов праці можна здійснити лише за умови, що на наявному місці роботи є небезпека для життя співробітника. Тобто, зона активних бойових дій.

6. Нічні зміни можуть бути необмеженими по часу. На період воєнного стану не діють обмеження, які передбачені статтею 54 Кодексу законів про працю: нічна зміна має бути коротшою, за денну як мінімум на 1 годину.

Чтайте також:  "Нова пошта" ввела нові правила для українців: що змінилося

Без крайньої на це потреби, не можна залучати до роботи вагітних та жінок, які мають дітей до одного року; людей з інвалідністю.

Про звільнення з роботи
7. Можна звільнитись без відпрацювання 14 днів. Законодавець дозволив співробітникам розривати трудовий договір за власною ініціативою без двотижневого строку попередження. Так можна робити, якщо місце роботи знаходиться в районі бойових дій.

Виняток: ця умова не розповсюджується на працівників, які залучені до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

8. Роботодавець може звільнити працівника, який у відпустці або в період тимчасової непрацездатності. Але людей, що в декреті, все ж звільняти не дозволено.

9. На час війни дозволили «тимчасове звільнення». Якщо роботодавець не може забезпечувати працівника роботою, то можна призупинити дію трудового договору.

Головна умова для цього — військова агресія проти України, що виключає можливість виконання працівником його роботи.

Водночас відшкодування зарплати, компенсація на час призупинення дії трудового договору в повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію.

10. Щодо дії колективних договорів. Роботодавцю надано право зупиняти дію окремих положень колективного договору за власної ініціативи.