Eксперт пояснив, чому не можна використовувати таблички “Діти”

Лікарські, школи та бомбосховища потрібно не позначати знаками та написами, що помітні з повітря, а приховувати. Бо ефект виходить протилежний – вони стають найбільш пріоритетними цілями.

 

Чому не можна писати на автобусах або будинках “Діти”, “Лікарня” або позначати їх відповідними позначками, поділився зі Styler фахівець з соціальної психології Олександр Зубко.

До такої парадоксальної думки підводить в одній зі своїх публікацій австрійський знавець сучасних військово-повітряних сил та їх застосування, історик, письменник і публіцист Том Купер (Tom Cooper).

Він не будує гіпотези, він спирається на факти. Цитую фрагмент перекладу його поста на сторінці в Facebook.

“У вересні 2015 року в Сирії повстанці — через Білі шоломи (Сирійська Цивільна оборона, волонтерська організація, створена для евакуації, порятунку і медичної допомоги цивільному населенню) і ООН – повідомили російському командуванню на авіабазі Хмеймім про кожен з госпіталів на територіях, підконтрольних опозиції. Вони надали точні координати, сподіваючись, що російські ВКС будуть їх обходити.

Росіяни розбомбили кожну лікарню, про яку було повідомлено, а потім почали проти білих шоломів кампанію наклепу, проголошуючи їх “джихадистами”.

Коли повстанці почали ховати свої лікарні, росіяни якось дістали їх координати (мабуть, підкупили когось в ООН) і також розбомбили їх. Всі без винятку”.

Таку тактику цілеспрямованого знищення авіацією цивільних об’єктів автор називає “патрулюванням з повітря”.

У Другу світову вона вже звалася”стратегічним бомбардуванням”. Її придумали не росіяни, і навіть не німецькі нацисти, історію її виникнення Купер розкрив у попередньому матеріалі, який, однак, теж присвячений російсько-українській війні.

Деякі відомі приклади ми знаємо самі: бомбардування союзниками Дрездена, американцями Токіо, і, врешті-решт, тими ж американцями Хіросіми та Нагасакі.

Мета такої тактики очевидна: завдання найбільших і болючих жертв противнику. Фактично тероризм в масштабі країни.

Чтайте також:  Підняття мінімальної зарплати обійдеться в 3 млрд грн – Мінфін

Однак справжня ефективність такого підходу спірна, тому що сторона, яка зазнає втрат серед цивільного населення, озлоблюється і чинить більший опір, а бомби та ракети витрачаються не на військові цілі.

Про це досі не можуть прийти до єдиної думки ні історики, ні самі військові. Так що будемо просто керуватися фактами. А вони свідчать, що росіяни знищували цивільних на Близькому Сході, на Кавказі, і роблять це на території України. І не беруть до уваги думку світової спільноти. Бо якби на нього звертали увагу, то просто не починали б цю війну.

Бомбардування з повітря сьогодні не може бути масовими – в регулярних російських частинах загальна кількість літаків, які можуть виконувати такі завдання, оцінюється від однієї до двох тисяч, а український ресурс “Вокс Чек”, посилаючись на військову розвідку, вказує, що для вторгнення росіяни задіяли 330 літаків, і майже третина з них вже знищена.

Але удари авіацією і балістичними або крилатими ракетами стали набагато точніше. 16 березня в Національному телемарафоні виступав чоловік, який розповідав про скупчення людей в Маріупольському драматичному театрі, про величезну люстру, що над ними гойдається.

Можливо, це взявши в розрахунок агресор, а можливо, і ні, тому що і без того напис великими літерами “Діти” була розміщена на площі біля театру, тобто мета була позначена.

Увечері того ж дня приміщення театру було вражене авіабомбою. Частину людей з-під руїн театру вдалося врятувати, точна кількість невідома. Але це не вся історія. Окупанти почали обстріл району, заважаючи працювати рятівникам. І це є складова частина старої тактики війни з цивільними, коли після невеликої перерви наносяться удари по вже зруйнованих об’єктах або вразити тих, хто прийшов на допомогу.

Чтайте також:  Допомога при народженні дитини: скільки отримають батьки у 2020 році.

Насправді пілоти під час нападу ніяких відміток на поверхні землі або на дахах не бачать. Вони вражають ціль з одного заходу, прицілюючись здалеку, за отриманими координатами, на високій швидкості. Не знають про них і оператори крилатих ракет. Що не позбавляє нікого з них відповідальності.

А для систем спостереження, таких як літаки-розвідники, безпілотники або навіть супутники, червоні хрести та інші інформативні знаки вкрай корисні.

Ні, ми не зможемо прибрати позначки шкіл і лікарень з електронних і паперових карт. Та це й не потрібно, тому що на кожен такий об’єкт в Росії не вистачить точних боєприпасів.

Але не варто показувати скупчення людей, будь-яких, цивільних або військових, причому на будь-яких об’єктах, тим більше в прифронтовій зоні.

Тому що тут бомбардування відбувається з використанням значно дешевших артилерійських засобів і реактивних систем залпового вогню. І в цьому випадку окупанти так само будуть раді цілевказівкам, тому що навіть артилерійські ресурси не є невичерпними.

Ми бачимо це в повідомленнях з Маріуполя, Чернігова, Харкова, знаємо про менші міста і навіть села.

Не треба шукати логіки в діях окупантів, ними керують насамперед лють і безсилля. Вища командна ланка росіян майже за місяць не змогла виконати поставленого завдання, тому політичний тиск на генералів Надзвичайний, і можливо тому вони особисто з’являються в прифронтовій зоні, де і гинуть.

А безпосередніх учасників бойових дій постійно очікують засідки, кулі, снаряда або ракети, і це виснажує і зводить з розуму. Тому не полегшуйте агресору пошук мети для перенаправлення агресії.

Припиніть фотографувати та публікувати фотографії з лікарень, місцях скупчення переселенців, дитячих будинків, місцях, де люди ховаються від обстрілів – в більш безпечних містах України.