В Україні послабили частину обмежень на операції з іноземною валютою, які запроваджено на час воєнного стану. Зміни стосувалися як волонтерів, які займаються закупівлею товарів для ЗСУ, так і тих, кому валюта потрібна для особистого використання.
Нові правила прописані у постанові Національного банку України (НБУ) №68 від 4 квітня. У Нацбанку також перерахували її ключові пункти.
Перекази для купівлі товарів для армії
Ліміт на перекази іноземної валюти на закупівлю деяких товарів за кордоном збільшено до 400 тис. грн в еквіваленті. Йдеться про придбання бронежилетів, касок, шоломів, військової та тактичної форми та взуття, захисного одягу, оптичних приладів для стеження, безпілотних літальних апаратів, спальних мішків, карематів та засобів для надання медичної допомоги.
Переказ валюти для виплати пенсій біженцям
“З метою дотримання умов виконання міжнародних договорів надано можливість здійснювати переказ іноземної валюти для виплати пенсій громадянам України, які виїхали на постійне місце проживання за кордон”, – зазначили в НБУ. При цьому правило не стосується переказів до Росії та Білорусі.
Операції російських та білоруських компаній
Юрособам з бенефіціарами в РФ та Білорусі дозволили продавати безготівкову іноземну валюту (крім російських та білоруських рублів), платити банкам комісії, здійснювати інші платежі за надання банківських та інших фінансових послуг, робити страхові виплати. Такі зміни знадобилися, щоб ці компанії виплачували зарплати власним працівникам та сплачували податки.
Цінні монети
Дозволено продаж залишків пам’ятних та інвестиційних монет України, сувенірної продукції у філіях та відділеннях банків. Продаж буде здійснюватися лише у випадку, якщо немає загрози життю та здоров’ю працівників та клієнтів.
Терміни розрахунків з експортно-імпортних операцій
Граничний термін скорочено з 365 до 90 календарних днів. “Це необхідно для запобігання виведенню капіталу за кордон та недопущення виникнення макроекономічних дисбалансів”, – пояснили в НБУ.
Перевірка операцій
Повернено стандартні вимоги до банків щодо проведення аналізу та перевірки документів про валютні операції їхніх клієнтів. З 24 лютого до 4 квітня валютний нагляд проводився у спрощеному вигляді.
Спрощений нагляд не забирається остаточно, він продовжить діяти щодо низки операцій. Це, зокрема:
угоди, сума яких не перевищує 400 тис. грн;
операції для проведення мобілізаційних та інших заходів у сфері забезпечення національної безпеки та оборони;
операції резидентів щодо виконання зобов’язань, які забезпечені державною гарантією;
операції міжнародних фінансових організацій.