Вагітність і пологи не мають стати на заваді інтимної близькості. Коли сексуальні стосунки безпечні та навіть корисні, як налаштувати себе на інтим, розповіли експерти.
Інтимне життя під час вагітності та після пологів — одна з тем, на яку нерідко подружжя соромляться говорити зі спеціалістами. Але вона така ж важлива, як і, наприклад, підготовка до пологів та догляд за новонародженим. Адже щасливі батьки та їх добрі стосунки – основа гармонійного розвитку дитини.
— Ми проводимо час разом, хоч і переживаємо, щоб це не нашкодило малюкові. Лікарка казала, що все буде добре, але, здається, чоловік хвилюється більше, ніж я, — зізнається тернополянка Олена.
Інтим не повинен бути табу як під час вагітності, так і після народження малюка. Хіба є певні протипоказання. Протягом усього цікавого стану можна і навіть потрібно займатися вагінальним сексом, якщо нема серйозних ускладнень, переконувала свого часу екс-очільниця МОЗ Уляна Супрун.
Вона зазначала, що серед протипоказань для інтимних стосунків – проблеми із шийкою матки (цервікальна недостатність, коли є ризик відкриття цервікального каналу), високий ризик викидню чи передчасних пологів. Багатоплідна вагітність. Рlacenta previa — коли плацента закриває цервікальний канал і є ризик її розриву. Просто низьке розташування плаценти в матці чи наявність гематоми. Передчасні пологи в анамнезі. Вагінальні кровотечі та підтікання навколоплідних вод.
Коли обоє цього хочуть
Під час вагітності в багатьох жінок підвищується лібідо і чуттєвість, але якщо цього не сталося — усе теж гаразд. Варто пам’ятати про взаємну активну згоду. Тобто це має бути приємно і для жінки, і для чоловіка.
Поза повинна бути комфортна. Може заважати не лише животик. Збільшуються і стають дуже чутливими груди, тому може бути боляче в положенні чоловік зверху. Глибокі проникнення можуть бути болісними, тож будьте уважні до сигналів партнерки.
Часто пари, у яких ще немає дітей, задають собі питання: «А чи не постраждає малюк?» Так-от, спеціалісти наголошують, що ембріон захищений амніотичною рідиною, маткою, слизовим корком у цервікальному каналі, тому секс йому не зашкодить. Навіть скорочення матки під час оргазму не може викликати передчасні пологи.
— Інколи вагітні першою дитиною чи їхнє тривожне оточення сприймають тренувальні перейми — скорочення Брекстона-Гікса — за “гіпертонус” і причину для “збереження” та повного спокою. Не бійтеся — це природне закономірне явище, і після нетривалого “затвердіння” живота настане розслаблення, — зазначала експертка.
Коли потрібна контрацепція?
Однак під час вагітності потрібно бути особливо пильними із захворюваннями, що передаються статевим шляхом. Вагітність не означає, що можна забути про контрацепцію. Відмовитися від бар’єрної контрацепції (презервативу) можна в тому разі, якщо ви обоє не маєте жодної активної хвороби, як-от прояв генітального герпесу, і точно підтримуєте моногамні стосунки, наголошують лікарі.
Якщо хтось із партнерів має хворобу, що передається статевим шляхом, є сумніви щодо вірності чи стосунки відкриті, або в жінки з’явився новий партнер, презерватив обов’язковий. Життя різноманітне, тож краще знати, як діяти в будь-якій ситуації і нікого не засуджувати. Пам’ятайте, також, про те, що і оральний, і анальний секс також можуть призвести до зараження, а щоб цього не сталося, користуйтеся спеціальними серветками, або просто стоматологічними засобами (dental dam).
А секс на великому терміні – дуже корисне заняття. У спермі містяться простагландини, особливі речовини, що допомагають шийці матки готуватися до пологів природним шляхом. Займайтеся коханням, це полегшує пологи, радять експерти.
Коли можна після пологів
Повернення до інтимного життя після пологів відбувається поступово. Саме до 2 місяців відбувається відновлення після пологів пошкоджених тканин і зменшується ризик відкриття кровотеч. Крім того, безпосередньо після пологів статеві шляхи схильні до різних інфекцій, а через 1,5-2 місяці вони відновлюються, і цей ризик зменшується. Якщо був кесарів розтин, то перший секс після пологів можливий через 2.5-3 місяці.
І в цей період не потрібно забувати про засоби контрацепції. Адже можливість повторно завагітніти, навіть під час лактації достатньо висока. Тернопільські мамусі мають свої перевірені методи.
— У мене було дуже мало молока, після двох місяців сина перевели на штучне вигодовування, – розповідає Оксана. – Відповідно, шанс завагітніти виріс. Тож ми з чоловіком вирішили захиститися. Щоб обрати засоби контрацепції, я звернулася до свого гінеколога, у якого раніше стояла на обліку. Лікар порадила протизаплідні таблетки. Спочатку спробувала одні, але були побічні дії, поміняла на інші, й тепер усе гаразд. Ніяких проблем з менструальним циклом не виникає.
Багатодітна мама Надія користується вагінальними свічками, які потрібно вводити перед статевим актом.
Хоча контрацептиви краще підбирати індивідуально зі своїм лікарем.
Розслабляйтесь та створіть приємну атмосферу
Щоб уникнути труднощів в інтимній близькості, сексолог Ігор Федорко радить парам більше розслаблятися, разом слухати спокійну музику й торкатися один до одного.
Процес налагодження інтимних стосунків перед та після пологів у кожної пари займає певний період часу. Хтось одразу знаходить «спільну мову» в ліжку, а в когось виникають труднощі, і на відновлення нормального статевого життя подружжю потрібно декілька місяців, а то й більше.
— Часто саме в жінок виникає післяпологова депресія, зникає бажання полової близькості. Згідно зі статистикою, більше 40% жінок зазнають труднощів в інтимних стосунках через три місяці після народження дитини і ще 18% зіштовхуються з подібними проблемами протягом року. Накладені шви внаслідок розривів або розрізу промежини, незадоволення своїм зовнішнім виглядом та відчуття страху, що все буде не так, як раніше, – основні причини послаблення лібідо. Часто для пар секс після пологів – наче перша інтимна близькість. Тому треба бути уважними у деталях, — говорить Ігор Федорко.
Якщо діти бачать теплі стосунки батьків, що проявляються в добрих словах, обіймах і поцілунках, вони відчувають атмосферу любові та доброзичливості у сім’ї. Але з іншого боку, ці стосунки не повинні набирати відкритої форми, щоб не стати незрозумілими для дитини і не травмувати її психіку.
— Необхідно щоб у сім’ї були створені відповідні умови для особистого життя батьків і дітей – окремі кімнати. Але навіть, коли таких умов немає, то дітей треба вчити, щоб вони розуміли, що батькам інколи потрібно побути наодинці. Треба створити й дітям особистий простір. Малеча повинна отримати можливість організувати власну кімнату, куточок, місце для ігор, відпочинку; мати пріоритет під час вибору особистих речей; відчути, що до їхніх думок та побажань прислухаються, — завершує сексолог.
Коментар експерта:
Оксана ШВЕЦЬ, акушер-гінеколог:
— Вступати в статеві стосунки можна через півтора-два місяця після пологів. Адже в цей час завершуються кров’янисті виділення у жінки. Таким чином можна попередити інфікування матки. Шийка матки закривається, заживають мікротріщини та загоюються шви після розривів. Інколи на відновлення статевого життя потрібно більше часу. Це пов’язано з різними післяродовими ускладненнями (кольпітами, розривами другого й третього ступенів, кесаревим розтином). Саме тому протягом місяця після пологів жінка має прийти на огляд до гінеколога, у якого стояла на обліку в період вагітності. Також з лікарем можна обговорити використання протизаплідних засобів. Адже завагітніти можна навіть тоді, коли жінка годує виключно груддю без використання прикормів.