Наразі там зруйновано стаціонарну систему керування польотами.
Військовий літак може злетіти з будь-якої твердої поверхні. Так само, за допомогою приладів, він може і приземлитися. Водночас на аеродромі “Енгельс” внаслідок “бавовни” 26 грудня зруйновано стаціонарну систему керування.
Військовий експерт Олег Жданов пояснив, чому попри це літаки здіймаються у небо.
“Зліт літака легший, ніж приземлення. Але диспетчер регулює його положення у просторі для того, щоб повітряні машини не зіткнулися. За метеозведенням керувальник визначає, звідки краще заходити на приземлення, тимчасовий інтервал, а також, коли літакові краще заходити на приземлення”, – пояснив Жданов.
За його словами, аеродром “Енгельс” функціонує, попри ризик аварій літаків.
“Вони (літаки – ред.) можуть і приземлитися, і злетіти. Але це величезний страх щодо аварійності. 10 літаків підіймати 80 ракет. Потрібно, щоб вони один за одним злетіли, не зіткнулися в повітрі, вишикувалися в бойовий порядок, а потім, коли вони прилетять, їх треба посадити, розподіливши стоянки. Росіяни можуть відновити цей аеродром, якщо розгорнуть польову систему керування та навігації. Наразі там зруйновано стаціонарну систему”, – додав він.
“Бавовна” на російському аеродромі “Енгельс”: що відомо
26 грудня в місті Енгельс Саратовської області Росії на аеродромі, де базуються стратегічні бомбардувальники, пролунали вибухи, вже вдруге у грудні там сталася “бавовна”.
Внаслідок вибухів троє людей загинули.
Як зазначають українські експерти, аеродром в Енгельсі – це один із базових російських об’єктів, де концентруються літаки ТУ-95, ТУ-22, які несуть по чотири і більше ракет.
Також повідомляли, що нові вибухи на військовому аеродромі в Енгельсі свідчать про те, що російська ППО неефективна.