З бюджету України НСЗУ щороку отримує мільярди гривень на купівлю ліків та оплату послуг медичних установ. Але частина цього бюджету до пацієнта не доходить. У лікарнях ті ж ліки, за які вже заплачено з бюджету, пацієнтів змушують купувати за власний кошт.
Таких випадків – тисячі по всій країні. Якщо у лікарнях вам видавали перелік ліків, які вам потрібно купити та принести лікарю – напишіть нам на пошту [email protected] (у листі вкажіть контактний номер телефону та опишіть ситуацію).
А ще знайте – у цьому випадку ви не допомогли своєму лікарю. Ви двічі заплатили за ліки. Вперше своїми податками, а вдруге – в аптеці. І винна у цьому НСЗУ.
Тому що НСЗУ має не лише видавати гроші в лікарнях, а й контролювати, щоб ці гарантовані ліки доходили до пацієнтів. І цього вони, на моє глибоке переконання, не роблять. І тому є низка підтверджень.
Тільки за даними того ж таки НСЗУ їм за незаконні побори в лікарнях за рік надійшла 771 скарга. Більшість пацієнтів у НСЗУ не скаржиться і мовчки несе ліки до лікарень. Тут є дві величезні проблеми, які роблять роботу НСЗУ абсолютно марною і навіть шкідливою.
Перша – повна відсутність контролю. Моя вже покійна бабуся напередодні Нового року потрапила до лікарні із серцевим нападом. Саме в цьому випадку НСЗУ надає оплачуючий пакет: ліки мають бути безкоштовними. Але натомість щодня у лікарні надавали список необхідних ліків на тисячі гривень. Купувати потрібно все: починаючи від серветок і закінчуючи фізрозчином.
Дані про те, чи ця лікарня отримала гроші на ліки, публічна. Я перевірив, ліки мають бути безкоштовними. Цю інформацію підтвердив і головний лікар. Але при цьому зазначив, що перебуває у відпустці та запропонував пошукати начмеда та написати йому скаргу. Тим часом, бабуся переходила від одного відділення (реанімації) до іншого (кардіологічного). І у кожному відділенні щодня давали той самий список ліків. Ліки слідом за бабусею до відділень не мігрували. Якщо купити вранці ліки в одному відділенні, а в обід переведуть до іншого – все доведеться купувати заново.
Я, начитавшись пресрелізів НСЗУ, вирішив поскаржитися їм, як і йдеться в інструкції. Але тут на мене чекав сюрприз. Гаряча лінія, куди можна направляти скарги, не працює у вихідні, вечорами. І тому потрібно або написати письмову скаргу, або чекати на кілька днів. І письмову скаргу, зрозуміло, також буде розглянуто за кілька днів.
НСЗУ не працює над тим, щоб повертати пацієнтам гроші після скарг та не карає лікарні. Скарги до НСЗУ надходять, але реакції – ніякої. За п’ять років роботи НСЗУ не змогло створити систему моніторингу та контролю, яка б дозволила оперативно реагувати на скарги.
І справа не в поганій лікарні, в яку потрапила моя вже покійна бабуся. Сотні читачів OBOZREVATEL опинилися в такій самій ситуації. Обурливо, але купувати ліки вимагають навіть військових. А нещодавно моя колега оголосила збір на ліки для свого брата, який постраждав від інсульту. Ліки теж мають бути безкоштовними.
Друга проблема – НСЗУ не визнає своєї помилки, не говорить про проблему щонайменше публічно не намагається її вирішити. У їхній реальності українці безкоштовно отримують ліки, послуги, а система працює як годинник навіть у період повномасштабної війни.
Питання: який сенс витрачати гроші з бюджету, якщо пацієнтів все одно змушують купувати ці ліки, а НСЗУ нічого не може вдіяти? Чи може спробувати перерозподілити ці гроші і направити в ту структуру, яка ефективно ними розпоряджатиметься? Або офіційно підвищити зарплати лікарям, щоби на цьому заробляли не корумповані керівники медичних закладів та мережі аптек, а самі медики?
OBOZREVATEL звернувся до пресслужби НСЗУ з проханням організувати інтерв’ю з головою Наталією Гусак та відповісти, як насправді відбувається моніторинг, контроль, що робити пацієнтові. Якщо прохання про інтерв’ю буде проігноровано, ми опублікуємо всі питання до голови НСЗУ та самостійно шукатимемо на них відповіді. А тим часом ми просимо всіх читачів, яких змусили платити за ліки, які мають бути безкоштовними, писати нам на вказану вище пошту. Давайте разом змусимо НСЗУ працювати.