Відпустку збільшать, але дозволять звільняти за бажанням начальника: чого чекати українцям від нового КЗпП.

Українці будуть відпочивати на 4 дні в році більше, але водночас до переліку підстав для звільнень додадуть “ініціативу роботодавця”.

Відповідні нововведення прописали в проєкті Трудового кодексу, який Кабмін опублікував для обговорень.

Нова причина для звільнення:

у новому КЗпП “ініціатива роботодавця” виводиться як окрема причина;
роботодавець має право за власною ініціативою розірвати трудовий договір із працівником у разі його відмови від зміни істотних умов трудового договору, а також із причин економічного, технологічного, структурного або аналогічного характеру.
HR-експерт Олександр Білоус додає: що саме можна вважати “структурную” або “аналогічною” причиною, сказати складно. Але це розв’язує руки роботодавцю звільняти без очевидних на те підстав.

“Ми бачили проєкт КЗпП, у якому взагалі не потрібно було мати причину для звільнення, саме бажання роботодавця було такою причиною. Зараз же потрібні хоч і не до кінця виразні, але конкретні підстави для звільнення”, – розповідає Білоус.

Чтайте також:  Дитячі табори в Україні відкриються не раніше 1 липня

Про звільнення роботодавець повинен попередити заздалегідь:

за 15 днів – якщо співробітник працював до пів року;
за 30 днів – якщо працював більше ніж пів року;
за 60 днів – якщо працював понад п’ять років;
за 90 днів – якщо працював більш ніж 10 років.
“За домовленістю сторін попередження можуть бути замінені грошовою компенсацією в розмірі, визначеному трудовим договором, але не менше від подвійного середньоденного заробітку працівника за кожен робочий день”, – йдеться в проєкті.

Відпустку збільшать:

зараз загальна відпустка становить 24 дні, а за новими правилами – 28 днів;
хто молодше від 18 років, має право на 31 день відпустки.
Трудові книжки скасують, але не для всіх:

враховувати стаж будуть в електронній формі, але попередньо про це потрібно буде домовитися з працівником;
пенсію тепер будуть нараховувати автоматично. Не доведеться звертатися до Пенсійного фонду, збирати довідки, доводити свій стаж і підтверджувати його;
українці зможуть отримати електронний документ із інформацією про свій стаж в інтернеті. Такий документ може знадобитися, якщо того вимагає роботодавець (наприклад, для конкурсу на посади у вас повинен бути стаж у відповідній сфері).

Чтайте також:  Унікальний бізнес львівського фермера привернув увагу всього світу: "3 мільйони євро з 1 гектара"

Довідка

Першу версію законопроєкту про новий КЗпП ухвалили ще кілька років тому. Згідно із законом новий склад парламенту повинен розглянути документ у другому читанні. Однак з огляду на заяви парламентарів і Кабміну, вони вирішили напрацювання попередників не використовувати.
Кабмін вніс до Верховної Ради законопроєкт №3623 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі», яким хочуть скасувати трудові книжки у паперовому вигляді.
Пенсійний фонд України розробив і запустив в тестову експлуатацію послугу автоматичного призначення пенсії.