Завдяки зниженню цін на енергоносії, українська продукція стане більш конкурентною на міжнародних ринках
Економічна турбулентність, пов’язана з пандемією і глобальною кризою, створить певні позитивні чинники, які підтримають український ВВП. Про це йдеться в Макроекономічному прогнозі-2020 від Mind, проведеному спільно з Центром економічних консультацій «Євростратегія».
Ось головні з них:
По-перше, падіння цін на пальне в світі, що також відбивається і на українському ринку, допоможе вітчизняним виробникам мінімізувати собівартість продукції. У дослідженні зазначається, що українська економіка є дуже енерговитратною, тому глобальне зростання цін на енергоносії, що спостерігалося протягом останніх років, було одним з ключових чинників зниження конкурентоспроможності українських виробників.
По-друге, завдяки коронавірусу корпоративний сектор України отримав доступ до додаткових трудових ресурсів. Згідно з дослідженням, закриття кордонів заблокувало трудову імміграцію, що посприяло насиченню кадрами внутрішнього ринку праці. При цьому вартість праці вперше за останні роки перестала зростати випереджальними темпами.
По-третє, через складну ситуацію, пов’язану з карантином, у країнах – торговельних партнерах України тимчасово було зупинено або обмежено виробництво широкого асортименту продукції, внаслідок чого істотно скоротився імпорт товарів. В Україні, йдеться в дослідженні, карантин зачепив в основному працівників сфери послуг, тоді як виробництво практично не зупинялося. Завдяки цьому, місцеві виробники зміцнили свої позиції на внутрішньому ринку.
Проте, як зазначається в Макроекономічному прогнозі-2020 від Mind, перераховані позитиви не компенсують економічних втрат, яких зазнає Україна цьогоріч, однак вони допоможуть згладити негативні тенденції. Завдяки їм країна уникне різкого падіння ВВП (понад 10%). І після досить глибокого падіння економіки в II кварталі, в III почне поступово відновлювати втрачені позиції.