Блокування банківських рахунків ухилянтів: стала відома вся правда

Після ініціатив щодо ускладнення життя ухилянтам через блокування їхніх банківських рахунків, чимало людей поспішило зняти свої кошти з карток. Також був помітний відтік депозитів.

Оскільки тема ця досить резонансна, її врешті прокоментував на своїй сторінці в Фейсбуці глава НБУ Андрій Пишний.

“Прийшов час розставити всі крапки над «і» у питанні нібито відпливу коштів з рахунків українців у банках. Тема виявилася дуже спокусливою для маніпуляцій та викривлень, особливо в контексті обговорення закону про мобілізацію.

Хайп, який запустили російські канали, підживили окремі «експерти» та не зрозуміло навіщо продовжують реплікувати навіть деякі поважні ЗМІ та політики.

У вислові «Українці знімають кошти з банків рекордними темпами через закон про мобілізацію» і перша, і друга частини твердження не відповідають дійсності. Ми детально проаналізували динаміку коштів на рахунках у грудні-лютому.

По-перше, основний вплив на динаміку коштів на рахунках мали сезонні чинники. Із року в рік надходження на рахунки клієнтів зростають наприкінці року і скорочуються на початку. Це логічний тренд, який був і в мирні часи. Бізнес та держава намагаються завершити всі розрахунки, у тому числі і щодо зарплат, до кінця року, а на початку наступного року населення ці кошти витрачає або інвестує. Рекорд дійсно мав місце: за 2023 рік обсяг гривневих коштів на рахунках населення у банках збільшився на 121 млрд грн, або на 20,5%, і сягнув історичного максимуму – 711 млрд грн.

Чтайте також:  Чому клієнти втратили доступ до коштів на картах Payoneer, і до чого тут Wirecard

По-друге, ми не побачили помітного впливу законопроєкту про мобілізацію. Ба більше, у перші тижні його обговорення в грудні залишки коштів і надалі збільшувалися. Крім того, профільний комітет парламенту чітко сформулював, що не підтримуватиме норму щодо блокування рахунків. Це можливо, як і зараз, виключно в судовому порядку.

По-третє, ми також не побачили зв’язку січневих відпливів із вкидами про нібито запровадження оподаткування усіх карткових операцій (це, до речі, вже спростували в Міністерстві фінансів). Бачимо чіткий сезонний тренд, який повторюється з року в рік.

По-четверте, ніяких проривних новацій щодо розкриття банківської таємниці Національний банк у лютому не затверджував. Ми лише уточнили термінологію згідно зі змінами в законодавстві щодо доступу до інформації, який уповноважені державні органи в установленому порядку мали і до цих змін. Національний банк і надалі підтримуватиме ініціативи, спрямовані проти тіньового сектору, водночас суворо відстоюючи захист конфіденційності банківських операцій відповідно до світових стандартів.

Чтайте також:  В Україні можна оформити виплати від міжнародних організацій через “єДопомогу”: як це зробити

По-п’яте, протягом лютого обсяг гривневих коштів фізичних осіб на рахунках у банках практично відновився після сезонних коливань у січні, свідчать дані нашої оперативної статистики на 1 березня. Станом на початок березня населення зберігає на гривневих рахунках у банках орієнтовно 707 млрд грн.

Водночас українці нарощують частку строкових вкладів, а рівень доларизації депозитів знижується. Тобто своїй банківській системі довіряють більше, ніж ворожим ІПСО, і наша статистика це чітко підтверджує. Зберігаємо спокій і робімо свою справ”, – написав Пишний.