“Ухилянти приголомшені новими правилами мобілізації”: які чоловіки мають прийти в ТЦК без повістки з 1 квітня?

7 лютого Верховна Рада підтримала законопроєкт № 10449 про мобілізацію у першому читанні. 27 лютого 2024 року нардепи почали розглядати текст документа до другого читання. Деякі положення проєкту закону про мобілізацію стосуються також й правил ведення війскового обліку та оповіщення населення.

Як інформує “НВ”, друге читання законопроєкту з внесеними змінами нардепи можуть провести до кінця березня.

Допоки законопроєкт не ухвалено та нові правила не набрали чинності, в Україні діють чинні положення щодо військового обліку, затвердженого Порядком проведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, законами про мобілізаційну підготовку та військовий обов’язок. Згідно із ним існують підстави, за яких чоловіки мають приходити в ТЦК без будь-якого оповіщення.

Військовозобов’язані, призовники та резервісти мають самостійно прийти в ТЦК у таких випадках:

для отримання дозволу на зміну місця проживання ― в іншій адміністративній одиниці України;

для зняття з військового обліку у разі виїзду за кордон на строк понад три місяці;

в семиденний строк для взяття на військовий облік після прибуття на нове місце проживання;

Чтайте також:  Росія вісім років готувала на тимчасово окупованих територіях путінських найманців: ЗСУ отримали докази (ФОТО)

в семиденний строк повідомляти про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів;

негайно повідомляти про втрату військово-облікового документа;

звіряти не рідше одного разу на п’ять років власні персональні дані з обліковими даними ТЦК;

подавати щороку до 1 жовтня до ТЦК документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.

Законодавчо закріплено 11 головних обов’язків призовників, військовозобов’язаних та резервістів щодо перебування на військовому обліку. Порушення цих правил тягне за собою адміністративну відповідальність відповідно до законодавства. Чоловіки від 18 до 60 років в Україні якщо перебувають на військовому обліку зобов‘язані:

1) перебувати на військовому обліку:

Крім того, призовники, військовозобов’язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні ТЦК, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад; за місцем роботи (навчання) ― в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров’я незалежно від підпорядкування і форми власності; у разі вибуття за межі України на строк більше трьох місяців ― за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України;

Чтайте також:  В Україні зберегли ціну на електроенергію до 1 серпня: озвучено вартість

2) прибувати за викликом (оповіщенням) в установу, за адресою та у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) ТЦК, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для:

взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період; оформлення військово-облікових документів; проходження ВЛК; направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності; призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів;