Хто має право перевіряти паспорт та інші документи під час війни та що змінить закон про мобілізацію: пояснення юриста

Правознавці роз’яснили, хто має право у воєнний час перевіряти паспорти та інші документи

Під час воєнного стану доволі часто відбувається перевірка документів. Чи є це законним і кому можна показувати свої документи у воєнний час, пояснив 18 квітня для Фактів юрист та адвокат Ростислав Кравець.

За словами юриста й адвоката Ростислава Кравця, раніше представники ТЦК не мали права перевіряти документи та затримувати людину. Для цього вони повинні були викликати представників поліції і вже за їхньої присутності проводити перевірку документів.

«Якщо раніше до людини підходили представники Територіального центру комплектування (ТЦК) й просили пред’явити документи, то такі дії вважалися незаконними. До ухвалення нового закону про мобілізацію тільки представники Національної поліції мали право перевіряти документи», – зауважив Кравець.

Проте, після підписання закону деякі правила перевірки документів змінилися. Ухвалений закон про посилення мобілізації розширює повноваження ТЦК.

Чтайте також:  "Три групи пенсіонерів мають стати багатшими прямо з 1 грудня, скоро пенсія збільшиться": сюрприз для літніх людей

«Тепер, під час проведення мобілізації, військовозобов’язані особи віком від 18 до 60 років повинні мати при собі військово-обліковий документ», – пояснив юрист.

Це може бути:

приписне посвідчення;
військовий квиток;
тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.
Зазначені документи необхідно пред’явити на вимогу представникам ТЦК чи поліцейським для перевірки в Єдиному державному реєстрі військовозобов’язаних, призовників та резервістів.

Також ці документи доведеться пред’явити представникам Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, на пунктах пропуску через державний кордон України, а також на контрольованому прикордонному районі.

У МВС попередили про нову схему аферистів з виготовлення паспортів
В Україні правила оформлення паспортних документів прописані в законодавстві. Зокрема, є чітко визначені терміни виготовлення. Проте аферисти часто намагаються обманути громадян: зловмисники обіцяють надати документи швидше за певну винагороду. У результаті в людини ані паспорта, ані грошей.

Чтайте також:  "ТЦК застосує до ухилянтів жорсткі заходи, ці 900 000 чоловіків очікують на свою чергу мобілізації": повістки, ЗСУ, призов

Про це розповіли в Міністерстві внутрішніх справ України. Зазначається, що аферисти розміщують оголошення про послугу так званого посередництва та пропонують так звану “спрощену процедуру” оформлення паспорта. Проте насправді це неможливо. Згідно з законодавством, виготовлення паспорта громадянина України — від 10 до 20 робочих днів, а для виїзду за кордон — від 3 до 20.