Такого не було 230 років: українців народжується катастрофічно мало, де шукати вихід

Експерт розповів, скільки дітей мають народжувати українські жінки, щоб врятувати ситуацію.

У соціальних мережах обговорюють новину, що нібито рівень народжуваності в Україні має найнижчі показники за 300 років. Мовляв, за два роки війни народжуваність в Україні зменшилася в рази.

Сайт ТСН.ua перевіряв, чи дійсно це так.

Експерти кажуть, що данні по народжуваності в Україні за 2023, 2022 рік, та ті, що наводяться з 2014 року по 2021 рік, по територіям неспівставні з тими даними, які наводилися раніше.

“Річ у тім, що до 2014 року статистика подавалася у кордонах 1991 року, а після 2014 року у нас просто не було точної кількість народжуваності та померлих по Криму та ОРДЛО. А після повномасштабного вторгнення, дані, які оприлюднює Міністерство юстиції, стосуються тільки підконтрольних Україні територій. Тому реально скільки людей народилося чи померло в кордонах 1991 року, ми не знаємо”, – пояснює ТСН.ua Олександр Гладун, заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ.

Чтайте також:  Після війни в Україні чоловіків стане більше, ніж жінок: вчений пояснив, у чому причина

Для чого потрібен перепис населення?
Вчений зазначає, що саме тому напряму порівнювати ці данні не можна. Хоча погоджується, що кількість народжень в Україні дійсно поступово зменшується.

“Наприклад, в 2013 році у нас було 503,7 тисяч народжених дітей в кордонах 1991 року. А потім рівень народжуваності поступово зменшувався. Але щоб визначити, яким саме було це зменшення, потрібно проводити перепис населення, зробити демографічну реконструкцію від перепису 2001 року по дату повоєнного перепису. А потім різними науковими методами з урахуванням тих даних, які є по ОРДЛО та Криму, оцінювати кількість народжених та померлих в кордонах 1991 року. Лише так ми отримаємо більш точні цифри”, – зауважує Олександр Гладун.

Найнижча народжуваність за 230 років
Він додає, що під час війни народжуваність звісно трохи скорочується, а ось на скільки саме, науковці не можуть нормально оцінити, бо достеменно невідомо скільки людей зараз знаходяться на території України та і дані щодо народжень ми маємо тільки по підконтрольній території.

Чтайте також:  Жінки залишаться, а чоловіки виїдуть до них за кордон: чи загрожує Україні демографічна катастрофа

“Звісно, загальне число можна приблизно визначити, а от статево-вікову структуру, ми дуже слабо знаємо. Тому, можливо, порівнювати сучасну народжуваність з історичною і цікаво для загалу, але змістовно її інтерпретувати дуже складно. Тому, можу погодитися, що можливо, у минулому році, в Україні дійсно була найменша кількість народжених, але за останні 230 років”, – підсумовує вчений.