Ці нюанси мають знати всі військовозобов’язані
В Україні триває мобілізація, і багато людей, які мають проблеми зі здоров’ям, переймаються тим, як законно уникнути відправки до військової частини. Важливо знати, що ви маєте права, і ви можете їх захистити.
Докладніше про те, що обов’язково повинні перевірити “лікарі”, перш ніж зробити вас “придатним”, інформує ТСН.
Які є законні підстави для відстрочення чи звільнення від мобілізації:
Наявність захворювань, включених до Переліку захворювань, що є підставою для звільнення від військової служби або військової служби у резерві у мирний час та в умовах воєнного стану.
Інвалідність.
Вагітність (для жінок).
Наявність на утриманні трьох і більше дітей віком до 14 років.
Самотній батько багатодітної родини.
Опікун або піклувальник дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.
Як пройти ВЛК:
Військовозобов’язаний має з’явитися до ТЦК за порядком денним.
При собі необхідно мати паспорт, військовий квиток, амбулаторну картку та інші документи, які б підтверджували наявність проблем зі здоров’ям.
На ВЛК проводиться огляд мобілізованого та вивчаються його медичні документи.
За результатами огляду ВЛК ухвалює висновок про придатність до військової служби.
Якщо ви не погоджуєтесь з висновком ВЛК, ви можете його оскаржити. Для цього необхідно протягом 5 днів з моменту отримання висновку ВЛК подати заяву про його перегляд до обласної ВЛК. До заяви необхідно додати копії медичних документів, які б підтверджували наявність проблем зі здоров’ям. Обласна ВЛК проводить повторний огляд мобілізованого та виносить новий висновок. Якщо ви не погоджуєтесь з висновком обласного ВЛК, ви можете його оскаржити до центральної ВЛК.
“Червоні прапори” під час проходження ВЛК:
Непроведення загальних аналізів крові (ВІЛ, гепатит, цукор, загальний аналіз).
Непроведення рентгену.
Непроведення ЕКГ (для осіб віком від 40 років).
Невимога від вас даних про наявність інвалідності.
Відмова у прийомі ваших медичних документів.
Тиск із боку членів ВЛК з метою підписання документів, з якими ви не погоджуєтесь.
Ненадання вам висновку ВЛК письмово.
Якщо ви зіткнулися з одним із цих “червоних прапорів”, то зафіксуйте його (запишіть, зробіть фото чи відео), повідомте про нього юриста. Головне – не підписуйте жодних документів, з якими ви не погоджуєтесь.
При цьому, за відмову від проходження ВЛК без поважної причини, мобілізований може бути притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу від 17 000 до 34 000 гривень. Повторна відмова від проходження ВЛК може бути розцінена як ухилення від мобілізації та спричинити кримінальну відповідальність.
Якщо у вас є проблеми зі здоров’ям і ви знаєте про це, але комісія ігнорує чи саботує ваші діагнози – не здавайтеся та не відступайте від свого законного права на відстрочку.