“Водіїв почали силоміць відправляти в ТЦК, цих чоловіків мобілізують в першу чергу до 1 серпня”: повістки, призов і ЗСУ

З 16 липня 2024 року на запит начальника ТЦК поліцейські мають у примусовому порядку доставити для оновлення військово-облікових даних громадян, які порушують закон про мобілізацію. Примусову доставку до ТЦК не уникнуть і водіям, які перебувають у розшуку через те, що своєчасно не оновили свої військово-облікові дані.

Як інформує “biz.today.ua”, військовозобов’язані українці (чоловіки віком від 18 до 60 років) мали приблизно два місяці для того, щоб оновити свої військово-облікові дані в ТЦК (або через додаток “Резерв+” та в Центрах надання адміністративних послуг). За даними Міністерства оборони України, станом на 15 липня 2024 року понад 4 млн українців оновили свої військово-облікові дані.

Член комітету Верховної Ради з регламенту, депутатської етики та організації роботи ВР Олег Синютка стверджує, що приблизно 6-7 млн українців просто не встигли оновити свої дані в ТЦК. Тому він виступає за прийняття законопроєкту, який передбачає продовження термінів оновлення даних військовозобов’язаними, призовниками та резервістами. Але цей документ поки що не розглянули навіть у першому читанні.

Таким чином, тепер поліція має доставляти до ТЦК для поновлення військово-облікових громадян, які порушують правила мобілізації та військового обліку. Зі слів Синютки виходе, що це близько 6-7 млн українців. Це право у неї офіційно виникло з 16 липня поточного року.

Але спочатку ТЦК має направити поштою військовозобов’язаному лист-вимогу про оновлення військово-облікових даних (це не повістка). Листи повинні надсилати поштою на відомі адреси військовозобов’язаних (навіть якщо вони там вже давно не живуть). Лист-вимога вважатиметься врученим навіть з дня проставлення позначки про неможливості вручення.

Чтайте також:  Мобілізація: ТЦК знімає чоловіків з маршруток і "пакує" до бусів – соцмережі

Після цього начальник ТЦК має подати письмову заяву до поліції про примусову доставку для оновлення даних громадянина, який порушує правила мобілізації. Поліцейські повинні будуть вжити відповідних заходів. Які саме? Так, ухилянтів від мобілізації зможуть визначати за різними реєстрами даних, у тому числі і при зупинці автомобіля, наприклад, за порушення правил дорожнього руху.

Порушників правил мобілізації тепер також тимчасово обмежуватимуть у деяких правах. Наприклад, у праві керування транспортним засобом. Таке обмеження на порушника накладуть за рішенням суду, якщо поліція не зможе доставити його до ТЦК. Після оновлення військово-облікових даних тимчасові обмеження мають зняти (теж за рішенням суду).

Як інформує “biz.today.ua”, в Україні напередодні завершився 60-денний термін на оновлення військово-облікових даних. У Міністерстві оборони повідомили, кому з чоловіків першочергово видаватимуть повістки. Стало відомо про застосування “принципу таргетованої реклами”. Кому ж їх надішлють для проходження ВЛК і навіть подальшого призову з 17 липня і в останні тижня другого місяця літа?

Роз’яснення надала заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко. Будуть використовуватися критерії для пошуку з реєстру “Оберіг”. Зокрема, це вік та спеціальність. Також за допомогою цієї системи можна буде ідентифікувати ухилянтів.

В “Оберезі” буде повний перелік даних про громадян: придатність до служби, водійське посвідчення, місце роботи, право на володіння зброєю.

Чтайте також:  На Раків чекає багатство, а Дiвам не можна позичати: грошовий гороскоп на 2022-й

У Міноборони працюють над тим, щоб ТЦК могли отримувати інформацію про українців з різних державних реєстрів – без їхнього відома. Вони є в Єдиному демографічному реєстрі, у РАЦСі, Податковій службі, Міносвіти, Пенсійному фонді тощо. Відповідно особу зможуть ідентифікувати за допомогою співставлення даних з різних реєстрів – в єдиний “Оберіг”.

Катерина Черногоренко пояснила, як будуть формуватися повістки.

“Ми працюємо на рівні тих критеріїв, які нам дає Генштаб. По цих критеріях ТЦК формує переліки, умовно кажучи, автоматично через систему. І далі вже працює з кожним військовозобов’язаним. Це схоже на таргетовану рекламу. Тобто, ти працюєш саме з тими аудиторіями, які тобі зараз потрібні, не витрачаючи свій додатковий час”, – пояснила посадовиця.

Наголошено, що навіть якщо людина не приймає або не розписується в оповіщеннях від ТЦК, то вони вважатимуться врученими. Аналогічно, як це відбувається із запрошенням до суду. За ігнорування запрошень та порушенні правил військового обліку громадян будуть оголошувати у розшук.

Всі військовозобов’язані можуть завантажити “Резерв+” і побачити, які дані про них уже занесено до мобільного стосунку. За словами Черногоренко, проводожується робота над цифровізацією та автоматизацією процесів. Вона уточнила, що наразі “Оберіг” має обмін між восьми реєстрами. Чиновниця назвала його “місцем правди”, тому що там відображатимуться актуальні персональні дані.

“Резерв+ – це про те, як швидко ми підкорили серця українців. Ми були лідерами по завантаженнях у маркетах”.