“Пенсія зросте до 60% від зарплати, українці приголомшені нововведеннями”: будуть масштабні зміни у пенсійній системі

В Україні очікуються масштабні зміни у пенсійній системі. У Міністерстві соціальної політики повідомили, що щомісячна виплата громадян має становити не 30% від заробітної плати як зараз, а 60%.

Як інформує “biz.today.ya”, про майбутню пенсійну реформу розповіла міністерка соціальної політики Оксана Жолнович. Йдеться саме про накопичувальну систему. Вдалося доопрацювати законопроєкт №9212, як це радили депутати Верховної Ради. У Мінсоцполітики комплексно підійшли до документа, тому що потрібен системний підхід. Окремі складові не будуть працювати, лише усі разом.

“Наша пенсійна система, як і системи багатьох інших країн, передбачає декілька складників: солідарну, обов’язкову накопичувальну, добровільну накопичувальну, ще хочемо запровадити професійну накопичувальну систему”, – вказала Жолнович.

За словами міністерки, наразі обрахунок пенсії в Україні – досить складна процедура. Тому що є багато дотяжок та добавок – за стаж, до прожиткового мінімуму. Громадянам доводиться звертатися до експертів, тому що вони не можуть розрахувати свою виплату самостійно. І цей механізм планують спростити.

Чтайте також:  "Пенсія змінить свій розмір, в Україні радикально перерахують пенсії": кому додадуть тисячі гривень?

Нова система враховуватиме лише два критерії: кількість років страхового стажу та кількість внесків, які було зроблено.

Це конвветуватиметься у бали. Вартість кожного з них дорівнюватиме 30% від середньої заробітної плати у конкретному році. Якщо українець пропрацював 35 років за середню зарплату, можна буде сподіватися не менше як на 30% заробітку у солідарній пенсійній системі. Також буде гарантовано 30% від мінімальної заробітної плати в тому році за умови праці протягом 15 років.

“Сукупно це дасть заміщення тільки в солідарній пенсійній системі на рівні 40% від заробітку людини. Водночас солідарний внесок у пенсійну систему становить 18%, а ми повертаємо 40%. Це приріст в два рази – жоден банк такого приросту не дає. Солідарна система – найбільш надійна, бо вона гарантована державою і насправді дає дуже хороший приріст”, – наголосила міністерка.

Оксана Жолнович додала, що у 2026 році планують запровадити професійні накопичення, уже розроблено відповідну законодавчу ініціативу.

Чтайте також:  Через "Дію" виплатять не лише 1000 грн: хто з українців, якщо поспішить, може отримати 9 000

Накопичення буде збалансоване зниженням податкового навантаження на роботодавця. Офіційно працевлатований громадянин зможе накопичити щонайменше 20% зарплати впродовж життя.

“І це вже разом становитиме 60%. А якщо добровільні накопичення порахувати і для тих, у кого буде професійна система, то ми отримаємо не менше як 60% покриття пенсією доходу, який людина отримувала, працюючи. Це добре заміщення на рівні стандартів ЄС і всіх розвинених країн”, – уточнила посадовиця.

Відповідні законопроєкти внесуть на розгляд парламенту у вересні, їх доведеться пропрацювати з народними обранцями. За оптимістичного сценарію, вдасться ухвалити зміни на початку 2025 року.

Потім знадобиться час на IT-рішення: важливо уникнути великої кількості ручної роботи. Процедура має бути зрозумілою, прозорою та оцифрованою.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

“Сподіваюсь, що з 2026 року системи почнуть працювати”, – цитує чиновницю “Укрінформ”.