“Павло порізав собі вени. Далі – тільки 37-й рік”. Відомого білоруського опозиціонера Северинця і далі катують у СІЗО

22 липня мамі та дружині відомого білоруського опозиційного політика, письменника і громадського діяча Павла Северинця, який уже півтора місяця утримується у сумнозвісному ізоляторі на Окрестіно, повідомили, що його звільняють. Але ні в означені 16.15, ні до самого вечора Северинець так і не з’явився з дверей ізолятора.

Як повідомили рідним на другий день, йому ще “нарахували” місяць поденного арешту за участь в акціях проти “глибокої інтеграції” з Росією в грудні минулого року.

“Це – моральні тортури”, – прокоментувала “Новинарні” таке рішення мама Павла Тетяна Северинець.

Тортурами можна назвати і умови, в яких утримують в Білорусі політв’язнів.

“Павла затримали 7 червня після дозволеного законом пікету зі збору підписів за висунення кандидатом на посаду президента. Йому дали 15 діб, але з того часу цей термін уже двічі подовжували за тим самим звинуваченням. На одному з чергових судів, які проводять по скайпу, відвернувши екран монітора, щоб рідні не могли побачити і підтримати засудженого, ми дізналися, що Павло порізав собі вени на руці. Це не був суїцид, це була акція протесту, бо їх тримають у жахливих умовах”, – розповіла під час прямого відеовключення на брифінгу, організованому Білоруським інформаційним центром у Києві, дружина політв’язня Ольга Северинець.

За словами жінки, її чоловіка тиждень тримали в карцері – невеликій камері 2 на 3 метри з дерев’яними нарами, які на день прикручуються до стінки, та одним залізним стільчиком. У карцері досить холодно й сиро, спати доводиться, підклавши під голову пластикову пляшку. Води немає – ні вмитися, ні змити за собою. Дають пляшку води на цілий день на всі потреби, і все. Під приводом боротьби з коронавірусом заборонені будь-які передачі. В камеру можуть вилити відро сильно хлорованої води. Також у камери до “політичних” спеціально підселяють затриманих бомжів з усіма їхніми хворобами.

Чтайте також:  В Україні фінансову допомогу зможуть отримати нові категорії громадян

Для нас уже стало звичним, що після кожної відсидки Павло приходить додому з вошами. Це для них – звична справа. Ми подавали сотні скарг в усі інстанції, підписували петиції. “Міжнародна амністія” оголосила акцію на його підтримку – а мій чоловік як спав на голих дошках, так і продовжує спати. Це справжні репресії, про які ми думали, що будемо лише читати в книгах. Далі – тільки 1937 рік”, – каже пані Ольга.

Довідково
Павло Северинець – один з засновників та лідерів молодіжного опозиційного руху “Молодий фронт”, співголова незареєстрованої в РБ опозиційної Білоруської християнсько-демократичної партії. Автор декількох книжок про політику й історію Білорусі.
Неодноразово відбував багатодобові адміністративні арешти; двічі був у місцях обмеження волі за обвинуваченням в організації акцій протесту проти висування у президенти Олександра Лукашенка.
Загалом, починаючи з 1997 року, Павла Северинця за його боротьбу проти режиму Лукашенка затримували більше сотні разів.

За даними білоруського правозахисного центру “Вясна”, 25 білоруських опозиціонерів, які перебувають за ґратами, міжнародна спільнота визнала політв’язнями.
Серед інших, крім Павла Северинця – лідер білоруської опозиції Микола Статкевич, а також незареєстрований кандидат у президенти Віктор Бабарико із сином Едуардом, блогери Сергій Тіхановський та Ігор Лосік.

Чтайте також:  "Слуги народу" хочуть карати за пропаганду гомосексуалізму: які штрафи та як це загрожує безвізу

З початку президентської виборчої кампанії правозахисники нарахували більше 1140 затриманих: учасників “ланцюгів солідарності”, членів ініціативних груп, активістів, політиків, блогерів, журналістів, велосипедистів та перехожих на вулицях.

Доходить до курйозів: у четвер у Мінську схопили і засудили до штрафів у розмірі від 108 до 189 білоруських рублів ($50-80) низку людей, які стояли в черзі до магазину Symbal.by, який оголосив про розпродаж товарів у зв’язку із закриттям.

Як повідомляє “Весна”, за час кампанії близько 200 осіб через політичні переслідування отримали загалом 2607 діб арешту по адміністративних статтях, 333 людини отримали штрафи на загальну суму понад 265 275 білоруських рублів (більше $110 тис.).

23 липня чинний президент Олександр Лукашенко на нараді закликав міністра закордонних справ Білорусі Володимира Макея “видворити з країни” іноземних журналістів, які нібито “закликають до масових безпорядків”.
“BBC, “Свобода”, “Вільна Європа” і так далі, стріми ці. Я не кажу про тенденційність – вони ж закликають до масових безпорядків! Чому ви їх досі терпите? Ви ж акредитували їх тут? Не треба чекати ніякого кінця електоральної кампанії, видворяйте звідси, якщо вони не виконують наші закони і кличуть людей на Майдан», – цитує Лукашенка білоруська редакція “Радіо Свобода”.