Британські ЗМІ дізналися, що Китай дозволив ВООЗ проводити перший етап розслідування походження коронавіруса тільки за умови, що експерти вивчатимуть виключно версію про його природне виникнення і не будуть торкатися можливого витоку ковіда з лабораторії. У ВООЗ все спростовують. Джерело: The Sunday Times Як вважає газета, ці дані в черговий раз підтверджує вплив Пекіна на функціювання Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Там пояснюють, що Китай став цілеспрямовано нарощувати свій вплив на ВООЗ ще з часів спалаху важкого гострого респіраторного синдрому SARS, що стався в 2002-2003 роках в Китаї. Тоді гендиректорка ВООЗ Гру Харлем Брунтланн жорстко критикувала китайську владу за повільність дій при боротьбі з епідемією і приховування відомостей від міжнародного наукового співтовариства. Як пише джерело, офіційний Пекін тоді серйозно обурився.
Пік протистояння Китаю з ВООЗ настав тоді, коли керівництво ВООЗ випустило рекомендацію відмовитися від поїздок в ті райони КНР, де виявлено захворювання. В результаті цього, за оцінкою експертів, китайська економіка недорахувалася близько 6 млрд доларів.
На цьому тлі Пекін взявся за внутрішню реформу ВООЗ, спрямовану на обмеження повноважень гендиректора організації, в тому числі в питанні рекомендацій щодо відвідувань тієї чи іншої країни. Реакція ВООЗ на дані про таємну угоду з Китаєм У ВООЗ спростували твердження британської газети The Sunday Times про таємну угоду з Китаєм щодо розслідування походження коронавіруса.
Ці дані там назвали “інформаційним вкиданням”. “Головним пріоритетом ВООЗ є завершення найбільш гострої фази пандемії COVID-19. Ми надаємо допомогу країнам при розробці повної, що спирається на надійні дані відповіді на поставлені перед ними виклики”, — заявив представник ВООЗ у відповідь на статтю в британському виданні. Коронавірус може мати штучне походження — які є докази Норвезька вірусолог Біргер Серенсен і професор лондонського Університету Святого Георгія Ангус Далгліш ще в минулому році написали статтю про штучне походження коронавируса.
На думку дослідників, шиповидний, або спайк-білок, що дозволяє коронавірусу зв’язуватися з заражаємою клітиною, був змінений в ході експериментів, що проводилися в Китаї. Вони стверджують, що ряд з чотирьох амінокислот з позитивним зарядом міг бути внесений в структуру шиповидного білка лише штучно, що істотно збільшило здатність вірусу інфікувати клітини. Тоді статтю норвезьких вірусологів піддали критиці.
Вчені заявили, що структура шиповидного білка коронавируса могла змінитися природним шляхом в процесі еволюції. Нещодавно ж розвідка США оприлюднила інформацію, що три дослідники з китайського Інституту вірусології Ухань в листопаді 2019 сильно захворіли і навіть зверталися за допомогою в лікарню. У Штатах припускають, що пандемія коронавируса почалася саме тоді, проте Пекін цей факт приховував. Гендиректор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреісус поки не виключає жодної версії про походження та поширення коронавируса. При цьому в звіті місії ВООЗ, яка провела розслідування про джерело інфекції в Ухані, найбільш імовірним називали шлях передачі вірусу від людини до тварини.