Поширення коронавірусу, стрімке зниження цін на нафту й обвал фондових ринків – ці теми стали одними із ключових на цьому тижні. Окрім того, до них додався початок рецесії у США і можливе настання нової економічної кризи у світі.
Ці події також зачепили Україну, яка закрила кордони і вводить строгі карантинні заходи для уникнення поширення коронавірусу. Як український фінансовий ринок функціонує під час карантину розповідаємо в огляді найважливіших економічних новин, які зібрали аналітики компанії “Фрідом Фінанс Україна”.
Дохідність українських євробондів досягла нового максимуму
Прибутковість українських цінних паперів зросла до 11,5-14% річних, за тиждень ставки підросли на 1,7-5,1 процентних пункту.
Як змінилася прибутковість українських єврооблігацій:
Прибутковість найкоротших паперів з погашенням на початку вересня цього року збільшилася до 13,1% з 8%.
Єврооблігацій з погашенням у 2022 році: прибутковість зросла до 14% з 9,5%.
Ставки паперів з погашенням в 2027 році збільшилися на 2,9 п.п. до 13%.
Дохідність “найдовших” єврооблігацій – з погашенням в 2032 році – зросла на 1,7 п.п. до 11,6%.
Окрім того, нового мінімуму вартості з початку листопада 2018 року досягли ВВП-варранти – 52,6% від номіналу в порівнянні з 74,2% на кінець минулого тижня, 90% – на кінець позаминулого тижня або 107,5% три з половиною тижні назад.
Нагадаємо, що тижнем раніше прибутковість українських євробондів підскочила до 10,2%, а ВВП-варранти подешевшали на 20%.
Шість банків викупили у НБУ готівковий євро
Національний банк України (НБУ) реалізував 35 мільйонів євро зі 100 запланованих у ході першого аукціону з продажу готівкового євро для забезпечення кас банків. Нацбанк отримав заявки від шести банків на 35 мільйонів євро і задовольнив їх у повному обсязі.
У будь-якому випадку всі громадяни мають можливість купувати і продавати валюту через онлайн додатки банків, в умовах поширення коронавируса значно безпечніше, ніж мати справу з банкнотами,
– зазначив заступник голови Національного банку Олег Чурій.
Стабілізаційний фонд і зміни до держбюджету
Зміни мають на меті забезпечення фінансування першочергових заходів, спрямованих на: локалізацію та ліквідацію спалахів коронавірусної хвороби;
запобігання негативним наслідкам, спричиненим виникненням і поширенням коронавірусу;
вжиття антикризових заходів для підтримки економіки.
Зокрема, йдеться про створення стабілізаційного фонду, з якого буде здійснюватися відповідне фінансування. Уряд доручив головним розпорядникам коштів державного бюджету оперативно надати Міністерству фінансів України пропозиції щодо економії коштів з метою їх спрямування на вищезазначені заходи,
– додали у міністерстві.
НБУ веде переговори з МВФ про можливість отримання екстреної допомоги через коронавірус
Україна веде переговори з Міжнародним валютним фондом (МВФ) про можливість отримання фінансування в рамках заявленого МВФ механізму невідкладної фінансової допомоги до 50 мільярдів доларів для країн з низьким рівнем доходів і економік, що розвиваються, які постраждали через пандемію коронавірусу. Про це заявив глава НБУ Яків Смолій під час онлайн-зустрічі з банкірами 18 березня.
Результати переговорів будуть в найближчі тижні,
— зазначив Смолій.
Раніше на цьому тижні директорка-розпорядниця Фонду Кристаліна Георгієва заявила про готовність МВФ виділити 1 трильйона доларів на кредити для надання допомоги країнам у подоланні коронавірусу і його наслідків. Це дозволить країнам, що розвиваються отримати до 50 мільярдів доларів допомоги. У тому числі до 10 мільярдів доларів можуть бути виділені країнам-членам з низькими доходами під нульову ставку.