Коронавірус – це не лише небезпека для здоров’я і навіть життя, – це ще й дуже серйозний удар по економіці.
Вже очевидно, що економічної кризи нам не оминути. Чи зачепить ця криза IT-галузь та наскільки серйозними будуть її наслідки – Техно 24 розповіли представники цієї сфери.
Чи вплине криза на українську IT-сферу
Сергій Мільман, СЕО YouControl
Звісно, криза вплине. Проте, IT-галузь найбільш “аджальна” тобто гнучка до змін, вміє швидко пристосовуватись до нових стресових умов. Тому найменше постраждають ті, що звикли швидко змінюватись. Інакше доведеться зупинити існування.
Дмитро Суслов, директор українського “Бітрікс24”
IT-галузь точно зазнає змін, як і весь інший бізнес в Україні та світі. Хтось зможе пережити цей період з невеликими збитками, комусь доведеться значно зменшити потужності, комусь узагалі закритися, а хтось навпаки – витримає і знайде можливості для запуску нового бізнесу.
Однак, IT-галузь у цій ситуації найменш вразлива.
По-перше, більшість компаній цієї сфери можуть без шкоди для себе перейти на віддалену роботу.
По-друге, чимало з них пропонують онлайн-рішення, попит на який тільки зростатиме. Це сервіси для населення, які допомагають, наприклад, замовляти доставку продуктів та готової їжі, чи купувати онлайн, тобто залишаться затребувані серед клієнтів. Для бізнесу надважливим буде програмне забезпечення, яке дасть змогу бути більш ефективними і організовувати свою роботу поза офісом, аби пом’якшити втрати від сповільнення росту чи зупинки роботи.
Владислав Машкара, технічний директор Tallium Inc.
Вплив кризи на IT-галузь буде істотним, втім, як і вплив на інші галузі. Багато замовників з контрактами переходять в режим stand-by, чекаючи на подальший розвиток ситуації. Така обережність не завжди виправдана, адже, здавалося б, є бюджети, є терміни. Але для спокійної і стабільної Європи така криза стала досить несподіваною. Втім, замовники, які пережили кризу 2008 року, ведуть себе набагато спокійніше і розважливіше, вони трохи коректують замовлення, прибираючи зайві й ризикові активності, але залишають в роботі основну частину контрактів.
Софина Дмитро, CEO IT Association of Vinnytsia & Winstars Technology LLC
Однозначно вплине. Відбудуться такі зміни:
знизиться продуктивність роботи і виконання проєктів, адже не просто перелаштуватись на роботу з офісу на дім. Не забуваємо, що діти та члени сім’ї можуть відволікати більше за колег на офісі;
втрата низки проєктів, особливо ті що націлені на офлайн-бізнес, адже цей напрямок зараз буде переживати кризу;
з позитивних причин те що, після цих негативних тенденцій компанії будуть більш гнучкими та сучасними. Все перейде в онлайн.
Найгірший сценарій буде тоді, якщо епідемія зачепить велику кількість фахівців, тоді витрати будуть значні, тому здоров’я працівників це найголовніше.
Крім налагодження дистанційної ефективної роботи та суворого дотримання карантину, інших заходів не має, допоки епідемія не піде на спад.
Дмитро Роденко, засновник закритої бізнес-спільноти SaaSFounders
Вплине економічна криза (падіння на ринках США та Європи зменшить кількість ресурсів на розвиток), що скоротить попит та вплине на падіння ринків (10-15%). Хоча варто зазначити, що попит не зникне, а відтерміновується, оскільки вигоди від діджиталізації значні. Позитив в тому, що ця галузь (як клієнти, так і постачальники) можуть працювати віддалено.
Зараз важливо не зупиняти процес лідогенерації та продажів, щоб потім не отримати дірку в кешфлоу.