Цей документ був розроблений для проведення розрахунків з виробниками електроенергії з поновлюваних джерел
Верховна Рада відхилила урядовий законопроєкт №3960 про внесення змін до закону про бюджет на 2020 рік щодо надання за рішенням уряду державних гарантій для міжнародного кредитування проєктів у сфері електроенергетики. Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».
Рада на засіданні в четвер не підтримала розроблений Міністерством фінансів законопроєкт, за який проголосували 189 депутатів. Парламент також відмовився відправляти його на повторне перше читання (за – 204 депутати) і на доопрацювання авторам (за – 210 депутатів).
За словами заступник міністра фінансів Василя Шкуракова, цей документ розроблений з метою врегулювання ситуації на ринку електроенергії, в першу чергу, проведення розрахунків з виробниками електроенергії з поновлюваних джерел.
«Сьогодні урядом проводяться переговори з МФО, зокрема, з ЄБРР щодо можливості залучення кредитів для поповнення оборотних коштів ключових енергопідприємств, в тому числі тих, на які покладено спеціальні зобов’язання. Це дозволить «Укренерго», а також, зокрема, «Укргідроенерго» і «Енергоатому» залучити кошти для підвищення ліквідності», – зазначив заступник міністра.
Згідно із законопроєктом, ст. 6 закону про державний бюджет на 2020 рік мала доповнитись нормою, відповідно до якої державні гарантії можуть надаватися за рішенням уряду для забезпечення боргових зобов’язань суб’єктів господарювання державного сектору економіки, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або передачі електроенергії перед міжнародними фінансовими організаціями (МФО) для підтримки їх ліквідності й стійкості роботи.
У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що прийняття проєкту закону дозволить залучити кредити МФО на поповнення оборотного капіталу суб’єктами господарювання державного сектору економіки, які здійснюють діяльність в сфері виробництва та/або передачі електроенергії, в тому числі кредит Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) для реалізації проєкту «Солідарна підтримка «Укренерго».
«Укренерго», зокрема, планувала взяти кредитні кошти у МФО, щоб розрахуватися з боргами перед виробниками електроенергії з ВДЕ, а також знизити навантаження на споживачів шляхом меншого підвищення тарифу компанії на передачу електроенергії.
За даними ДП «Гарантований покупець» на 15 вересня, заборгованість НЕК перед ДП з компенсацій зеленого тарифу становить 21,8 млрд грн.
Як повідомлялося, у ЄБРР планувалося залучити 128 млн євро (3,8 млрд грн), а у Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) – 92 млн євро (2,8 млрд грн). Зокрема, кошти ЄІБ було зекономлено за результатами реалізації проєктів будівництва ПЛ 750 кВ «РАЕС – Київська» і ПЛ 750 кВ «ЗАЕС – Каховська».
НКРЭКУ з 1 серпня збільшила тариф «Укренерго» на передачу на 54,6% – з 155,4 грн / МВт-год до 240,23 грн / МВт-год (без ПДВ), тоді як проєкт рішення передбачав зростання тарифу у 2, 1 рази – до 327,97 грн / МВт-год, а початкову пропозицію НЕК було довести тариф до 604,51 грн / МВт-год.
Комісія вирішила відмовитися від дворазового зростання тарифу на прохання представників бізнесу та народних депутатів. Для цього «Укренерго» зобов’язалося провести додаткові переговори з МФО з метою збільшення обсягу залучених кредитних коштів.