Підвищення штрафів у тисячі разів, в МВС попередили про зміни в законі: “І не врятує ніхто”

У Міністерстві внутрішніх справ України вважають, що покарання за порушення ПДР повинні бути куди жорсткіше

З 25 листопада на території країни діють нові дорожні правила, серед яких обов’язок водіїв і пасажирів (навіть на задньому сидінні) пристібатися ременями безпеки.

Нововведення прокоментував радник міністра внутрішніх справ Михайло Апостол в ефірі каналу “Україна 24”.

За його словами, ремені безпеки – це один з елементів, який, можливо, зменшить кількість травм і загибелі на дорогах. Але, крім цього, українці повинні усвідомлювати всю серйозність відповідальності, яка піде за порушенням. Апостол є прихильником посилення покарань, в тому числі, підвищення штрафів в тисячі разів – до такого розміру, щоб “було страшно” порушувати.

Так, радник виступив за істотне підвищення штрафів за непристебнутий ремінь безпеки. За його словами, щодня в Україні гине 8-10 осіб в середньому і ще близько 30 травмується. Тільки за цей рік загинуло 2 800 осіб.

Чтайте також:  “Карантин можна тримати вічно!”: У МОЗ зробили термінову заяву. “Поки не буде вакцини”

“Якщо ти сів за кермо напідпитку, перевищив швидкість, заснув за кермом і влаштував аварію, внаслідок якої загинули люди або багато травмованих, ти повинен розуміти, що настане невідворотність покарання, мінімум 5 років, і не врятує ніхто, ні гроші, ні серйозні адвокати, прокурор. – зазначив радник. – В першу чергу це (підвищення штрафів, – ред.) буде прописано в законі, але штраф, який сьогодні є, повинен бути вище навіть не в десять, а в сотні і тисячі разів”.

Нагадаємо, крім нових правил для водіїв і пасажирів таксі, також тепер

забороняється змінювати розміри, форму, позначення, колір і розміщення номерних знаків, наносити на них додаткові позначення або закривати їх;
велосипедистам відтепер дозволено рух смугою для маршрутних транспортних засобів;
пішоходів зобов’язали використовувати світловідбиваючі елементи в темний час доби і в умовах недостатньої видимості.

Чтайте також:  Нещеплені працівники – на вихід: чи вистачить персоналу у розпал нової хвилі COVID-19