Яценюк: Коли в Україні пропонують забрати в олігархів їхні ЗМІ, я чую: “Давайте підімнемо ці ЗМІ під себе”

На думку прем’єр-міністра України у 2014–2016 роках Арсенія Яценюка, немає проблеми в тому, що великий бізнес володіє медіа, якщо він не впливає на редакційну політику ЗМІ.

Один із критеріїв, які визначають, є великий бізнесмен олігархом чи ні, – це наявність у нього медіаактивів. Про це прем’єр-міністр України у 2014–2016 роках Арсеній Яценюк заявив в інтерв’ю виданню LIGA.net, опублікованому 29 березня.

“Олігарх володіє декількома характеристиками. Перша – політичне представництво: своя фракція в парламенті або партія у владі чи опозиції. Другий критерій – гроші та активи, отримані через політичну корупцію. Третій – наявність медіаактивів. І четвертий – забезпечення прибутковості бізнесу за рахунок політичного впливу”, – сказав Яценюк.

Він не назвав імен українських бізнесменів, яких вважає олігархами. У процесі деолігархізації потрібно прагнути зміни політичної системи, а не боротися з окремими персоналіями, додав Яценюк.

Чтайте також:  Зеленський – бізнесу: Ситуація з коронавірусом не критична, але допомога потрібна

Журналістка запитала, що робити з олігархічними ЗМІ в Україні.

“Чи може великий бізнес мати медіа? Звісно. Наприклад, The Washington Post належить мільярдерові Джеффу Безосу. Bloomberg – Майклу Блумбергу. Але редакційна політика цих ЗМІ повністю незалежна. Тому я не бачу проблеми. Але коли в Україні пропонують забрати в олігархів їхні ЗМІ, я чую в цьому зовсім інше. Я чую: “Давайте підімнемо ці ЗМІ під себе. Або давайте змусимо цих олігархів показувати нас виключно в теплій ванні”. Хіба не цього хоче влада?” – відповів Яценюк.

У першій десятці рейтингу найбагатших українців, за версією журналу НВ, група бізнесменів безпосередньо є власниками телеканалів або їм приписують таку власність. Зокрема, третій у списку – п’ятий президент Петро Порошенко – є власником “Прямого” і “5 каналу”, нардепа від “Опозиційної платформи – За життя” Віктора Медведчука (10-й із рейтингу) пов’язують із заблокованими в Україна ZIK, NewsOne і “112 Україна”, а його дружина Оксана Марченко має акції “1+1”, головним власником якого є бізнесмен і голова наглядової ради каналу Ігор Коломойський (№6 у рейтингу).

Чтайте також:  Україна знову здійснюватиме спецрейси: з яких міст евакуюють українців

Лідером за комерційною аудиторією LIGA.net називає медіахолдинг StarLightMedia (телеканали Новий канал, ICTV, СТБ, “Оце”, М1, М2) Віктора Пінчука – другу найбагатшу в Україні людину, згідно з рейтингом НВ.

Найбагатшого українця – Ріната Ахметова – вважають власником каналів “Україна” та “Україна 24”.